kubkokubko
05.05.16,13:33
Bola som síce už na 2 školeniach k DPH, ale stále prichádzam na nové a nové veci u ktorých si nie som istá. Nárok na odpočet DPH pri samozdanení pri stavebných prácach je len v prípade, že budú použité na dodávky, ktoré podliehajú dani na výstupe. To znamená že keď mi niekto dodá zábradlie a ja ho niekomu predám tak je samozrejme nárok na odpočet, lebo fakturujem s DPH. Ale ak to vyfakturujem ako službu zábradlie s montážou zo sekcie 43 a fakturujem ďalej s prenosom daňovej povinnosti, tak nemám nárok na odpočet z faktúry, na ktorej som nakúpila zábradlie? Resp. keď teraz fakturujem všetko s prenosom daňovej povinnosti, tak nemám nárok na odpočet žiadnej DPH ani z klasických nákupov z ERP? Čím viac sa tomu venujem a študujem to, tým mám pocit, že tomu menej rozumiem. A ešte mám jednu podotázku. Dnes som dostala jednu fa na stavebné práce s prenosom DP a dátum dodania je 31.03.2016, musím podať dodatočné DP k DPH a KV, alebo stačí ak to samozdaním za 4/16 (predpokladám, že nestačí....) Ďakujem za Vaše názory a odpovede
juzek691
05.05.16,11:58
neštuduj a odpočítavaj DPH z nákupov a došlých fa tak ako doteraz a k pootazke, podla mna staci v 4/16 - ved ked si nemala fakturu, tak si nemohla ju dat do DPH
kubkokubko
05.05.16,12:00
Dakujem a prosim mam podat to dodatočné DP a KV?
juzek691
05.05.16,12:04
ja si myslim, že nie, ved faktura nebola az v 4/2016
kubkokubko
05.05.16,13:01
lenže samozdaňuje sa už na základe vykonaného zdaniteľného plnenia aj bez faktúry......
Kristina27
05.05.16,14:39
Máš nárok na odpočet DPH zo všetkých vstupov, ktoré použiješ na podnikanie.
Kristina27
05.05.16,14:42
Ak je to samozdanenie podľa mňa treba podať dodatočné DP a KV.
dana11
06.05.16,05:48
Treba podať dodatočné DP, tak ako píšete, samozdaňuje sa na základe zdaniteľného plnenia.
kubkokubko
06.05.16,06:48
Tak aspon niečo ovládam, už si len dávať pozor na doklady... dakujem za odpoveď
Sarlotka
07.05.16,11:34
Dodatočné DPH priznanie, zároveň vzniká aj právo na odpočet , stači záznamová povinnosť § 70

dátum vzniku daňovej povinnosti § 19 ods. 2

§19 ods. 2
(2)
Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.


VYSTUP je podľa §69 ods. 12 j)
§ 69 Osoby povinné platiť daň správcovi dane

ods. 12 Platiteľ, ktorý je príjemcom plnenia od iného platiteľa, je povinný platiť daň vzťahujúcu sa na
j) dodanie stavebných prác vrátane dodania stavby alebo jej časti podľa § 8 ods. 1 písm. b), ktoré patria do sekcie F osobitného predpisu,28db) a dodanie tovaru s inštaláciou alebo montážou, ak inštalácia alebo montáž patrí do sekcie F osobitného predpisu.28db)

VSTUP §51 ods. 1 b)

Uplatnenie práva na odpočítanie dane
1 b)pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,

§49 ods. 2 písm. b)
Odpočítanie dane
§ 49 ods. 2
Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,