mapope
05.05.16,13:45
Dobry den, prosim o radu. Mame sofera, ktory v zamestnani zle doskocil nohu a ma nieco s clenkom. Isiel ku lekarovi, dal mu PN a zaskrtli tam kolonku Uraz, nie pracdovny uraz. Chcem sa spytat, ak sa stane taketo nieco pocas vykonu prace, povazuje sa to automaticky za pracovny uraz? Technik BOZP nebol privolany, nemame ziaden zapis od neho, iba v knihe urazov. Dakujem za objasnenie
expeeert
05.05.16,11:56
Pokiaľ sa mu to stalo v práci počas pracovnej doby, tak ide o pracovný úraz. Neplatí ak sa mu to stalo napr. cez prestávku na obed.
ivka70
05.05.16,11:59
Nepovazuje sa to automaticky za pracovny uraz.

Pracovný úraz je poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov.

https://www.employment.gov.sk/sk/praca-zamestnanost/bezpecnost-ochrana-zdravia-pri-praci/pracovny-uraz-choroba-z-povolania/

Ak teda len kdesi v areali firmy krivo stupil, nie pri plneni pracovnych povinnosti, nejde o pracovny uraz.
Ak krivo stupil pri plneni poracovnych povinnosti ,tak ano.
VERONIKA6
05.05.16,12:00
Keď nemá zaškrtnuté pracovný úraz, k takémuto musí pracovník vypísať tlačivo: Hlásenie úrazu na účely nemocenského a toto tlačivo sa odovzdáva spolu s potvrdením o dočasnej pracovnej neschopnosti II. Žiadosť po 10. dni DPN soc. poisťovni.
mapope
05.05.16,12:13
ano, toto viem... len mi islo o posudenie, ci to je pracovny uraz, alebo nie...
VERONIKA6
05.05.16,12:17
Sám pracovník sa asi nevyjadril u lekára presne, keď mu zaškrtol iba úraz.
ivka70
05.05.16,12:21
Preco? Mozno naozaj nevykonaval ziadnu pracovnu cinnost, ked krivo stupil.
Ak stupil krivo cestou na WC alebo pri prechadzani od brany do satne, nejde o pracovny uraz.
VERONIKA6
05.05.16,12:22
Keď to neuviedol sám pracovník ako pracovný úraz, dala by som mu vypísať to tlačivo "Hlásenie..." a hotovo.
willma
05.05.16,13:26
a prečo nekontaktujete Vášho technika BOZP?