Luba
04.11.04,13:29
Vážení kolegovia, prosím Vás, kto by ste mi vedeli poradiť v leasingu po 1.1.2004 v tomto:
1/ čo je to podľa ZDP § 19 ods.(5) "nájomné", keď v splátkovom kalendári na leasing os.auta je "istina" a "leasingový úrok" ?
2/ ako chápať §19 ods.(5) písm b), že nájomné si možno dať do daňových nákladov ak kúpna cena po skončení leasingu nie je vyššia ako by bola zostatková cena majetku, ktorú by mal pri rovnomernom odpisovaní.
Ak je kúpna cena na konci 1500,-- Sk alebo akákoľvek okrem 0,-- Sk, tak vždy bude vyššia ako by bola ZC pri rovnomernom odpisovaní, t.j. po 4 rokoch = 0,-- Sk. T.j. nemôžem mať daňové náklady??
Prosím poraďte! Vďaka.
Luna
04.11.04,12:41
Lubka táto téma je tu už niekoľko krát rozoberaná skús hladať tému Leasing.Sú tam aj tabuľky od Cenigovej a ešte leasing je pekne rozobratý v PORADCA EXTRA 4/2004,alebo DANE a účtovníctvo,10/2004.
Luba
04.11.04,12:56
Ja som to hľadala, ale odpovede na tieto otázky som tam akosi nenašla, skúsim ešte, ale uvítala by som, keby niekto tak konkrétne vedel. Ď.
Luna
04.11.04,13:52
Pri finančnom leasingu Ti ide do nákladov odpis + úroky.
Istina sa účtuje na 474.
Úroky idú na 562 mesačne do nákladov. Na konci roka musíš úroky časovo rozlíšiť.
V nákladoch ich musíš mať rovnaké.Ak máš úroky na splátkovom kalendáry,ktoré klesajú musíš si ich vydeliť tak ako odpis .
Napr:úrok za celé obdobie 48 mesiacov je 100 000,tak potom 100 000:48

Mesačne do nákladov idú odpisy.
napr.OC auta je 500 000,-
doba leasingu je 48 mesiacov
500 000:48 = 10,416,60 to máš účtovné odpisy.
Na konci roka upravíš daňové odpisy len o zaokrúhlenie.
S tou zostatkovou cenou neviem,ale podľa mňa sa to týka len pri predaji auta.
Kúpna cena po ukončení leasingu sa zaratáva do istiny a odpisuješ.
Luba
04.11.04,18:45
Ďakujem Ti, Luna, tie odpisy a tak, to by nebol až taký problém, ale skôr tá nejasnosť okolo toho spomínaného §. Ako to tam myslia s tou kúpnou cenou, mi nie je jasné.
mato
04.11.04,21:27
ahoj,
k tej tvojej druhej otazke - akurat sme to dnes riesili, a vysledok je asi taky, ze v tom zakone je to napisane "zle". to znamena, ze si to dobre pochopila, v pripade ze by bola odkupna cena napr. 1000 Sk ale auto by uz bolo danovo odpisane na nulu, nesplnila by si tu jednu podmienku co je v zakone, aby sa dali tieto naklady danovo uznat...
Dobra sprava vsak je ta, ze s ucinnostou od 1.1.05 ma byt novela zakona o dani z prijmov, kde bude v prechodnych ustanoveniach napisane, ze tieto "nezmyselne" podmienky (myslim je to odsek 5 a 6 ak sa dobre pamatam), su vypustene s platnostou aj pre danove priznania na rok 2004.. t.j. mozes ignorovat tuto cas zakona, danovo sa bude dat uznat cely naklad (splatka istiny + urokovy naklad podla efektivnej urokovej miery).
good luck :)
mato
Luna
05.11.04,08:31
faktúra za odkúpenie auta 474/321
Úhrada fa. 321/221

Mato Ti to pekne vysvetlil.
Luba
05.11.04,09:38
Vďaka, mato i Luna. Medzitým sme i my získali informáciu z DR v BB - povedali, že o tom vedia, že to tam je zle a čakajú na novelu zákona.
valeriam
07.11.04,14:48
Priznám sa, že leasing nie je mojou silnou stránkou, tak nasávam,čo sa dá, keďže od júna máme kúpené osob.vozidlo na leasing. Jedno mi však nie je jasné- doba leasingu je 36 mesiacov. Môžem dať účtovné odpisy aj za dlhšie časové obdobie, napríklad 60 mesiacov ?
accad
07.11.04,15:21
Obdobie na účtovné odpisy si môže účtovná jednotka určiť sama. V tomto prípade to môže byť aj menej ako 36 mesiacov, ale aj viac.
KEJKA
07.11.04,16:53
súhlasím, len na doplnenie :

zostatková cena auta podľa LZ zmluvy sa už na začiatku účtuje do istiny, teda 042 / 474 podľa splátkového kalendára a odpisuje sa. Čiže tá predkontácia 474/321 je O.K.
Potrebujem vedieť zdroj - tiež mám zafixované, že úrok pri LZ treba rovnomerne časovo rozlíšiť. Ale kde je k tomu usmernenie, neviem nájsť. V zákone o DP sa píše v tejto súvislosti len o istine, nie o úrokoch.
Na druhej strane, ak je úver z banky, úroky sa účtujú a uznávajú v skutočnej výške.
Takže je tu jednak môj príspevok ale aj OTAZKA
valeriam
07.11.04,19:47
Ďakujem Edita, ostala som v pomykove, lebo účtovne odpisujem na 5 rokov, trochu ma zmiatol príspevok č.4, tam je to rozpísané podľa doby leasingu. Ale to bolo myslené zrejme len ako príklad. Ešte jedna vec - úroky, to je finančný výnos? Ten treba upraviť rovnomerne podľa mesiacov?
Luna
08.11.04,07:59
Finančný výnos,je úrok. Úrok sa časovo rozlišuje,musí byť tiež rovnomerný.
Ja robím daňový aj účtovný úrok Účtovný robím podľa splátkového kalendára,ale daňové si vypočítam rovnomerne. Suma fimnančných výnosov :počet doby trvania leasingu=suma daňových odpisov na 1 mesiac.
mudroš
08.11.04,16:39
ahoj,
k tej tvojej druhej otazke - akurat sme to dnes riesili, a vysledok je asi taky, ze v tom zakone je to napisane "zle". to znamena, ze si to dobre pochopila, v pripade ze by bola odkupna cena napr. 1000 Sk ale auto by uz bolo danovo odpisane na nulu, nesplnila by si tu jednu podmienku co je v zakone, aby sa dali tieto naklady danovo uznat...
Dobra sprava vsak je ta, ze s ucinnostou od 1.1.05 ma byt novela zakona o dani z prijmov, kde bude v prechodnych ustanoveniach napisane, ze tieto "nezmyselne" podmienky (myslim je to odsek 5 a 6 ak sa dobre pamatam), su vypustene s platnostou aj pre danove priznania na rok 2004.. t.j. mozes ignorovat tuto cas zakona, danovo sa bude dat uznat cely naklad (splatka istiny + urokovy naklad podla efektivnej urokovej miery).
good luck :)
mato

Novela zákona o dani z príjmov bola v parlamente schválená a čaká na podpis prezidenta !!!

Zmeny v súvislosti so zdaňovaním lízingov sa týkajú aj roku 2004. "Nájomné" (v účtovníctve úroky) sa budú zahrňovať do daňových výdavkov v súlade s účtovnými predpismi. Teda nie rovnomerne, ale tak, ako sú zaúčtované !!!

Je pravdou, že odseky 5 až 7 sa z § 19 vypúšťajú. Ale len zdanlivo. Niektoré ustanovenia sa presúvajú do § 2 a niektoré inde. V § 2 naďalej bude, že "kúpna cena pri skončení finančného prenájmu nesmie byť vyššia, ako by bola zostatková cena, ktorú by mal majetok pri rovnomernom odpisovaní".

Podrobnejšie ale až keď bude novela publikovaná v zbierke zákonov a bude jasné jej presné znenie.

Netešme sa ale príliš. Mne to tak vychádza, že nejaké "kiksy" sa odstánili, ale nie všetky a pridali sa nové.