tRO
06.05.16,15:06
V práci riešime nasledovný problém:máme vychovávateľku, ktorá má úväzok 66 %. Jej pracovný čas je rozdelený na priamu vychovávateľskú činnosť a na prácu na doma. Priamo v škole robí dva dni presne 3 hod., zvyšné dni presne 4 hod. Podľa zákonníka práce má zamestnávateľ priznať príspevok /a aj iné veci ohľadne bežného stravovania/ po odpracovaní viac ako 4 hodín, prakticky až "po 4 hod. a 1 minúte". Podľa ´mňa má zamestnávateľ brať do úvahy pri priznávaní tohto príspevku aj prácu, ktorú má vychovávateľka predpísanú "na doma", t.j. vychovávateľka v podstate odrobí v každom dni dohromady viac ako 4 hodiny. V podstate dohromady odpracuje až 5 hodín denne, i keď fyzicky v škole odrobí raz 3 hodiny a potom 4 hod. Mám správny názor na tento problém? Ďakujem.
avalik
06.05.16,18:14
ak ma povolene vykonavanie ostatnych cinnosti a vzdelavanie mimo pracoviska - za podmienok ustanovenych v pracovnom poriadku, tak tieto hodiny mimo pracoviska, zaratavas do poctu "odpracovanych" hodin v ramci "pracovnej zmeny" v danom dni.
Semetrika1
28.01.17,12:35
Týždenný pracovný čas zamestnancov školstva, aspoň myslím, je
37,5 hodiny týždenne. Z toho 66 % je 24,75 hodiny týždenne. Na jeden pracovný deň to pripadá 4,95 hodiny.
Z uvedeného vyplýva, že dotyčná má nárok na stravovanie počas celého týždňa. Nárok na stravné je pri odpracovaní 4 hodín za deň a nie 4 hodiny a 1 minúta.
Vždy sa berie hranica, ktorá je výhodnejšia pre zamestnanca. Tak je to v ZP.

Nárok na oddych a jedlo je najneskôr po 5 hodinách ale strava, prípadne stravný lístok je po 4 odpracovaných hodinách.
veronikasad
28.01.17,13:23
akú formu príspevku na stravovanie jej poskytujete ?
Tweety
28.01.17,13:43
Semetrika 1 Nárok na oddych a jedlo je najneskôr po 5 hodinách ale strava, prípadne stravný lístok je po 4 odpracovaných hodinách
s týmto nesúhlasím, v prvom je nárok pri zmene nad 6 hod., v druhom po viac ako 4 hod.
Semetrika1
28.01.17,15:39
Tento problém sme v robote mali.
Takže:
Prestávky v práci § 91

- Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút.

- Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

- Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času.
---------------------------------------------------------
Vysvetlivka: Prečítaj si ešte raz - "pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín." Jedná sa o jednú prestávku počas šiestich hodín a nie po 6 hodinách.
Prestávka môže byť po 3 hodinách a najeskôr po 5 hodinách.
---------------------------------------------------
a) Pracovné podmienky a životné podmienky zamestnancov § 151
b) Stravovanie

- Zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva viac ako 4 hodiny má nárok
na jedno teplé jedlo. Ak zmena trvá viac ako 11 hodín, má nárok na ešte jedno teplé
jedlo.
---------------------------------------------------------
Tu sme cca pred 2 rokmi požiadali o výklad po akom čase má nárok na stravný lístok a vtedy nám poskytli výklad, že pre zamestnanca sa berie hranica, ktorá je pre neho výhodnejšia. Čiže 4 hodiny.
Zákony sa menia, ale myslím, že toto sa nezmenilo aj keď odvtedy sme sa týmto nezaoberali.
Tweety
28.01.17,15:55
pri zabezpečení stravy hovorí § 152 ZP jasne, viac ako 4. hod.
Semetrika1
28.01.17,17:04
Mohlo sa niečo zmeniť.
Pred časom sme žiadali o informáciu práve k tomuto času. Odpoveď znela : 4 hodiny.

Aj § 151 aj § 152 naozaj hovorí viac ako 4 hodiny. S tým súhlasím.
Každý zákon má aj vysvetľujúce predpisy. Takže treba znova požiadať o výklad tejto časti.
To je jedine, čo k tomu môžem teraz napísať.
Inak je to v tomto prípade nepodstatné, pretože zamestnankyni vychádza, že pracuje 4,95 h denne. Neide tu o súdny spor, ale o konkrétnu osobu s určitým pracovným časom. Podľa všetkého jej nechcú poskytnúť náhradu za stravovanie, keďže pracuje aj doma.
ivka70
28.01.17,17:54
Naco sa vyjadrujes, ked tomu nerozumies? svojou odpovedou len zmaties toho, kto sa pyta :(
Takto to vobec pocitat nemozes, kedze nema rovnaky pracovny cas kazdy den, ak si precitas zadanie.
Zaver je sice spravny, ale vychadza z mylnych predpokladov.
Semetrika1
28.01.17,18:15
Však poraď a oprav chyby. Aj zdôvodni.

Stretla som sa s týmto problémom a chcela som pomôcť.

Do pracovného času sa počíta aj práca doma. Vždy to prekročí 4 hodiny.
ivka70
28.01.17,18:21
poradila uz hore avalik a tweety ti vysvetlila, co vsetko si uviedla nespravne plus som k tomu pridala poznamku ja. Snad staci, aby si vedela, co vsetko si uviedla nespravne.
tRO
30.01.17,06:19
Nakoľko táto konkrétna osoba priniesla doklad od odborného lekára, že má odporúčané dietne stravovanie, tak každý mesiac predkladá evidenciu pracovného času podpísanú zástupcom, a my jej vyplácame príspevok na stravu nezdanený - vo výške 55 % z ceny jedla, t.j. v takej výške ako ostatným stravujúcim sa zamestnancom.