12natali123
06.05.16,15:35
aktaK
06.05.16,13:42
len špecialna sol do umyvacky
buchač
06.05.16,13:43
Dá sa zmiešať dokopy normálna, špeciálna, jodidovaná, posypová.
No je potrebné dodržať pre každé umývanie iný pomer zloženia tej zmesi.
Tým pádom sa nemôže umývať naraz porcelán s príborom, varné nádoby s klasickými....tie nerezové už úplne zvlášť.


Takže v konečnom dôsledku by som sa pozrel do manuálu k umývačke, čo a aké prostriedky používať...
Nevraviac už o tom, že je to oveľa jednoduchšie ako vypisovanie niekde po Porade a následne dostať primeranú odpoveď (ironickú) na hlúpu otázku. ;)
sosak
06.05.16,14:08
Soľ do umývačky by mala byť hrubozrnná, namiesto jemnej na kuchynské účely. Soľ je potrebná na regeneráciu zmäkčovača vody. I keď z hľadiska chemického zloženia bude soľ zhodná, je pre umývačky vhodnejšia soľ hrubozrnná. Dôvodom je to, že pri nasypaní do zásobníku vznikne nasýtený roztok a soľ sa zlepí. Jemnozrnná soľ sa zlepí na kameň, ktorého povrch je malý a nedokáže sa dostatočne rýchlo rozpustiť.
Jemnozrnná soľ môže taktiež upchať vývody z nádržky, môže sa dostať i do mechanizmu plaváku a spôsobit problémy s indikátorom soli. Pri preplachovaní dekalcifikátoru sa potom soľ nemusí dobre rozpúšťať a nemusí dôjsť k jeho dokonalej obnove.
Hrubozrnná soľ sa síce taktiež zlepí, ale vytvorí pórovitú štruktúru, ktorá sa dobre rozpúšťa a vďaka svojim rozmerom nespôsobuje ani ďalšie uvedené problémy.
Takže problém nie je v zložení, ale v štruktúre.
Doporučujem používať špeciálnu soľ do umývačky riadu, aj keď je drahšia ako kuchynská. V opačnom prípade môže dôjsť k poruche a servis nie je lacný.
mareko
06.05.16,14:12
Ideálna je posypová .... inú nepoužívam, som od fachu :D :D :D
lujza.j
06.05.16,14:14
buchač
06.05.16,14:29
Keď tak uvažujem, dala by sa dať aj tá špeciálna - kameninová, ktorú nosia lesníci do lesa pre divú zver.
Musím popýtať suseda - poľovného hospodára o nejaké kilečko....vyskúšam...;) :D
mareko
06.05.16,14:47
;) ;) :D :)
terezamaria
06.05.16,14:48
Na rozkaz odpovedajte.....čarovné slovíčka veru ušli....
sosak
06.05.16,15:25
Načo si si kúpila umývačku riadu, ak tam nechceš dávať doporučované náplne? Namiesto leštidla daj Okenu, alebo Cilit - Bang.
elisabeth
06.05.16,16:12
nechápem, prečo ste sa tak pustili do Natálie.Veď sa len normálne opýtala. Možno sa jej minula špeciálna soľ, možno ju štve ten cenový rozdiel, keď na oboch krabičkách je napísané NaCl. A možno je len zvedavá, či tu nie je nejaký chemik, čo sa v tom vyzná.
Opýtala som našich dievčat v labáku a tie povedali, že mala by to byť čistá soľ (teda nie morská - tam sú minerály) a hrubozrnná. Ale keď máš novú drahú umývačku, radšej neriskuj.
lujza.j
06.05.16,17:37
Ja si spominam,ze som niekde citala.....ze vo fabrike iba vymenia vrecka -obal....z kuchynskej na do umyvacky.....sol
sito
06.05.16,20:57
Ak dávaš do jedla špeciálnu, aj do umývačka daj, aby bola zhoda s EU. Ak riadnu, daj riadnu, možno sa niečo po... A prvý raz perieš riad?
sito
07.05.16,11:42
hááá , a čo ta poľská, cestovná, či zcestná, či z ciest, chutnala? No ak v umývačke použitá by bola, isto by sa riady v rukách nešmýkali, ako tie automobily, že?
elisabeth
11.05.16,21:12
poľskú nekupujem z princípu a ja sebe kupujem morskú. Umývačke by som dopriala našu kamennú prešovskú, keby neboli zlikvidovali rakušáci náš solivar.
Teraz akurát dajú na soľ bohvie odkiaľ nálepku že Prešovské solivary a my somári kupujeme, že podporíme slovenský priemysel. A rovnako je to s maslom z Raja a bohvie čím všetkým ešte.