flector
07.05.16,14:57
Môj brat živnostník je momentálne odcestovaný mimo slovenska a bolo mu treba zaplatiť šek s paušálom za mobil, ktorý má na živnosť, tak ma požiadal, aby som zobral šek a išiel to na poštu zaplatiť, keďže on nemohol.

Tak som samozrejme aj spravil a zaplatil som to tam, niečo cez 10,- EUR to bolo.

Lenže po zaplatení teraz pozerám na ústrižok a tam na ústrižku je uvedené moje meno priezvisko, číslo môjho občianskeho, moja adresa, atď.

A to čo je? - V živote som nevidel, že by sa na ústrižok o zaplatení od šeku písalo meno a ostatné údaje toho kto to zaplatil. To je nejaká novinka, či čo!?!

No každopádne, nebude to teraz nejaký problém? :confused:
Myslím z nejakého účtovného hľadiska bratovej firmy/živnosti, alebo akéhokoľvek iného podobného hľadiska.

Ja s bratovou firmou/živnosťou vlastne nemám vôbec nič. Tj. ja – ako fyzická osoba nepodnikateľ (v tomto prípade nepodnikateľ – aj keď inak podnikám, ale vo svojej vlastnej firme) som v hotovosti na pošte uhradil faktúru/šek za "cudziu" firmu/živnosť a na ústrižku o zaplatení teraz figuruje moje meno a ďalšie údaje. Bude si to môj brat teraz vôbec môcť dať do účtovníctva? :confused:

Vďaka za odpovede.
avalik
07.05.16,13:14
nie je sek ako sek, pravdepodobne to nebol klasicky postovy poukaz na ucet ale bankova zlozenka Postovej banky - tam ta pravdepodobne identifikovali ako vkladatela penazi

v podstate to problem nie je, prinajhorsom to mozete osetrit ako pozicku a brat ti peniaze vrati
Dav
07.05.16,13:26
Brat môže napísať splnomocnenie, že splnomocňujem brata.... na zaplatenie šeku... v sume...., dátum podpis oboch bratov a aj bez overenia podpisov je to právoplatný dokument a môže si dať doklad do účtovníctva.
misoft
07.05.16,17:34
Bol to pravdepodobne e-Poukaz (novinka mobilných operátorov) - takže sa v tomto prípade postupuje, ako keby vkladal peniaze v banke.
misoft
07.05.16,17:40
Pravdepodobne si poukazoval peniaze e-poukazom - v tomto prípade sa postupuje, ako keby si vkladal peniaze na účet v banke (i tam sa overuje a zapisuje platiteľ).
Ale toto nie je žiadny problém.
Dôležité sú údaje pre určenie a spárovanie platby - a to Variabilný Symbol (VS), Špecifický symbol (SS), prípadne Konštantný symbol (KS) - aby sa vedeli peniaze spárovať na správny účet od správneho odosielateľa (VS) za správnu službu (ŠS, KS). Kto to zaplatil je v tomto prípade nepodstatné!

P.S. Veď i ja som platil za svoju rodinu zo svojho účtu (pod mojim menom) - dôležité boli VS, SS, KS a samozrejme ČÚ príjemcu (dnes IBAN)
Soňa K
08.05.16,16:47
Niečo cez 10,- EUR zásadným spôsobom ovplyvní jeho daňovú povinnosť.
buchač
08.05.16,17:01
Toto je posledná novinka z dieľne najmúdrejších...mám za to, že z EU (nepátral som). :rolleyes:

Ide o nasledovné, toto overenie pýtajú od každého platcu pri okienku a nemusí ísť práve o osobu, ktorá je uvedená na šeku ako platiteľ.

Kvôli overeniu Vašej totožnosti, podobne ako v banke, je potrebné aby ste pri platbe cez ePoukaz predložili Váš občiansky preukaz alebo cestovný pas. Overenie totožnosti vyžaduje Zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a Zákon o platobných službách.
https://www.telekom.sk/wiki/faktury-a-platby/platenie-faktur
-----------------------
Neudeje sa absolútne nič, čo sa brata týka...Jeho povinnosti a práva ostávajú nedotknuté.
Ty si zaplatil (kľudne by mohol zaplatiť aj bezďák z OP, nič by sa nestalo) a môžeš pustiť k vode...;)