uzivatel12
08.05.16,13:47
K 30.4. som mala ukončení pracovný pomer v skúšobnej dobe. 2.5 som nastúpila na PN, ktorú som odoslala na sociálnu poisťovnu (červenú aj čiernu časť). Nie som ešte evidovaná na úrade práce. Je potrebné sa ešte niekde hlásiť (napr. zdravotná poisťovna)? Alebo to urobí za mňa sociálna poisťovna? Ak áno, tak do kedy? Až po skončení PN sa mám hlásiť na úrade práce?
ivka70
08.05.16,11:53
Ano, na 1.5 ako dobrovolne poistena osoba a od 2.5. ako poistenec statu na PN v ochrannej dobe v zdravotnej poistovni.
Ten jeden den aj zaplatit.
Nikto to za teba neurobi a zmeny podla zakona mas hlasit do 8 dni.
Cize tu prvu si mala hlasit najneskor dnes:). Takze co najskor.
Po skonceni PN, ak mas zaujem, sa zaevidujes na UP, nie je to povinne. Pocas PN sa evidovat neda.
uzivatel12
08.05.16,12:15
A keď sa teda mám zahlásiť zdravotnej poisťovne, tak dá sa to aj dnes cez nejaké tlačivo, alebo mám ísť zajtra do poisťovne? A treba si zaplatiť ešte nejaké poistenie? Alebo sa mám ešte niekde hlásiť?
ivka70
08.05.16,12:23
Tlacivo je, urcite dostupne na stranke tvojej zdravotnej poistovne.
Ak mas vychadzky, mozes osobne, tlacivo ti daju aj na pobocke. Ak vychadzky nemas, islo by o nedodrzanie liecebneho rezimu - ist pocas PN do ZP. Informacie ma kazda ZP na svojej stranke.
uzivatel12
08.05.16,12:36
A nevedeli by ste mi poradiť aké sú to tlačivá, že by som si to stiahla z internetu a s vyplnenými tlačivami poslať dcéru do poisťovne aby to aj doplatila?
ivka70
08.05.16,17:46
Oznamenie poistenca/platitela poistneho a kodmi rozlisujes, co chces, jedno bude prihlasenie aj odhlasenie dobrovolne poistenej osoby na 1.5.2016, druhe prihlasenie poistenca statu od 2.5., prikladas kopiu PNky.
Asi by bolo lepsie, aby to dcera isla vypytat, povedia jej, co a ako vypisat aj sek dostane na toho 1.5.
uzivatel12
09.05.16,10:13
Ďakujem za radu.