milkami
08.05.16,16:50
známy mal za rok 2015 podané DP B - paušálne výdavky, nevyšla mu daň, DÚ mu zaslal daňový bonus na 1 dieťa.Živnostenský list má od 15.6.2015. Teraz zistil, že by potreboval vyšší príjem kvôli úveru na kúpu bytu a tak chce podať DDP, kde si neodpočíta žiadne výdavky. Moja otázka:
1. mám mu urobiť JÚ - má len 5 faktúr, alebo daňovú evidenciu? Môžem mu zmeniť spôsob účtovníctva, keď mal vedené paušálne výdavky?
2.Môžem mu uplatniť odpočítateľnú položku na manželku za celý rok - poberá RP
3. Kde mám v DDP uviesť DB, ktorý mu už DÚ zaslal?
avalik
08.05.16,15:06
Ako sa mu zvysi prijem? Tak, ako zamyslas sa mu zvysi len zaklad dane ale nie priznane prijmy - ci nejake zatajil a teraz uz sa mu hodia?

Citaj aj ZoDP

§ 6

(14) Ak daňovník v podanom daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie uplatnil preukázateľné daňové výdavky, nemôže ich po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie zmeniť na výdavky uplatňované spôsobom podľa odseku 10. Ak daňovník v podanom daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie uplatnil výdavky spôsobom podľa odseku 10, nemôže ich po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie zmeniť na preukázateľné daňové výdavky.
milkami
08.05.16,15:13
Myslela som základ dane, ale vidím, že nemôžem zmeniť spôsob uplatnenia výdavkov.