mravec19
09.05.16,10:10
Dobrý deň, prosím o pomoc! Zdedila po svojom otcovi pozemky (trvalé trávnaté pozemky). Moja sestra sa pri dedičskom konaní vzdala svojej čiastky.
Môj otec nadobudol pozemok tak, že jeho súrodenci a on sa dohodli, keď mali dediť pozemky, že ich napíšu iba na môjho otca. Ten zomrel a tak som ich zdedila ja. Môžu si teraz otcovi súrodenci tieto pozemky nejakým spôsobom nárokovať?
Budem rada za odpoveď, ďakujem
Chobot
09.05.16,08:18
Nie, nemôžu. Ich nároky sa mali riešiť na dedičskom konaní, kedy tvoj otec zdedil tie pozemky. Mali sa napr. dohodnúť, že ich vyplatí do XX dní sumou YYY. Podľa dedičského konania pripadli pozemky tvojmu otcovi a len on bol majiteľom.
ivka70
09.05.16,08:48
To zavisi od toho, ake velke su pozemky a ci bolo mozne ich delit na mensie.
Lebo ak nebolo mozne delit pri dedicstve pozemky a dedici (otec a jeho surodenci) sa dohodli, ze otec ich zdedi a vysporiada sa so surodencami, tak to vysporiadanie prechadza aj na teba ako jeho dedica.
Treba sa pozriet na dedicske konanie, v ktorom otec zdedil pozemky, ako je tam to vysporiadanie popisane.
http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/je-mozne-drobit-trvale-travnate-porasty/
mravec19
09.05.16,09:04
Ďakujem za odpoveď. Prechádza to na mna aj v prípade že sa otcovi súrodenci iba ústne dohodli? Sú to 2 poozemky vedla seba a podľa mna by sa dali deliť ak by velmi chceli. Viem že keď som pozemky dedila ja notárka povadala že by ich rozdelila ak by moja sestra chcela dediť ale že lepšie je ich nechať spolu. Ona sa vzdala no otcovi súrodenci na mna po niekolkých rokoch tlačia. Ako sa dostanem k domu dedičskému konaniu ked otec dedil?
mravec19
09.05.16,09:07
Ďakujem, oni sa vlastne dohodli tak, že pozemky sa napíšu na otca a keď príde dobrý kupca pozemky predajú a peniaze si rozdelia
mravec19
09.05.16,09:09
pozemky majú okolo 40 árov
ivka70
09.05.16,09:15
Ci sa daju delit, to sa podla ich velkosti docitas v prilozenom linku.
Ak su 2, mozno to myslela notarka tak ,ze jeden tebe, druhy sestre, ale samotne by delit nemohla.
To si prestuduj.

Bud otec ma niekde odlozene to dedicske, alebo sa da vyziadat na okresnom sude v okrese, kde otcov porucitel zomrel.
Ustnu dohodu otcovi surodenci nepreukazu, ine su ale vztahy v rodine, ktore sa aj dodrziavanim takychto dohod udrziavaju.
Otcov prislub by si splnit mala, cize ak pozemky predas, mala by si po odcitani nakladov na ne, vyplatit jeho surodencov. Je to skor moralna povinnost ako ze bude niekde napisana a vymahatelna.
mravec19
09.05.16,09:48
Ďakujem za odpoveď. Link som si zatiaľ zbežne pozrela (je výborný). ešte jedna otázka. Keby som pozemky niekomu predala dajme tomu za symbolicku cenu, nie trhovú, vyplatím otcových súrodencov z tej sumy? ďiky
ivka70
09.05.16,09:59
Ak ich chces takto odrbat, nemusis ich vyplacat vobec.
Oliwa
09.05.16,10:04
"Ďakujem, oni sa vlastne dohodli tak, že pozemky sa napíšu na otca a keď príde dobrý kupca pozemky predajú a peniaze si rozdelia."
Toto si napísala o pár riadkov vyššie.
V Tvojom ponímaní dobrý kupec = symbolická cena?
Uvedomuješ si vôbec, že si prišla si k 40 árom pôdy ako slepé kura k zrnu? Vyzerá to, že špekuluješ, ako to spraviť tak, aby bol aj vlk sýty, aj ovca celá...
Splniť otcovu "vôľu" a "vyplatiť" príbuzných... v oboch prípadoch symbolicky...
Oliwa
09.05.16,10:09
Ak tú zápisnicu nevieš nájsť v otcových dokumentoch, určite Ti ju hociktorý z jeho súrodencov rád poskytne... A ušetríš si cestu do súdneho archívu. Ale asi tam nebude napísané to, čo hľadáš, keďže išlo o ústnu dohodu...
mravec19
09.05.16,10:22
To ma iba napadlo ako príklad
ivka70
09.05.16,10:47
Ako priklad, ty sa chces tych pozemkov zbavit? za symbolicku cenu? Tak to ich radsej daruj otcovym surodencom.
arizona
09.05.16,10:54
Ked mali taku dohodu a vies o tom, bolo by spravne ustnu dohodu dodrzat
arizona
09.05.16,10:55
ivka70 ...100 bodova odpoved!
terezamaria
09.05.16,11:07
u TTP 40 árov nič neznamená, to nie je ako u ornej pôdy, že tam je to dosť veľa. Nikdy nedovolia drobiť TTP pod 20 árov. Takže Ivka dala vynikajúcu odpoveď, máš to niekomu predať za babku, to môžeš aj darovať otcovým súrodencom.
Oliwa
09.05.16,11:27
Netušíme, v akom katastri tie pozemky ležia... Takže nemôžeme vylúčiť v budúcnosti ani zmenu klasifikácie... ak by sa raz z TTP mohli stať stavebné pozemky, tak symbolicky-nesymbolicky, z hrušky dole...:D
mravec19
09.05.16,11:28
Ďakujem za všetky reakcie. Oni sa dožadujú rozdelenia. Musím im vysvetliť zákon dúfam že pochopia. Nechcem nikomu ublížiť. ak nerozdelím otcova mama ma vydedí. ................
Oliwa
09.05.16,11:57
Otcova mama Ťa vidí či vydedí? :D
ivka70
09.05.16,12:08
Mas este moznost dat tie pozemky ocenit znalcovi. Od ceny si odratat naklady na znalecky posudok a ten zvysok rozdelit na x casti (podla poctu surodencov s otcom) a otcovu cast si "nechat" a zvysok jeho surodencom vyplatit.
Ked im vysvetlis ,ze delit sa to neda a ze takto ich vlastne z aktualnej hodnoty vyplatis, snad pochopia.
Navrhni im to, nech ti to odsuhlasia skor, nez zacnes nieco v tom zmysle podnikat.
mravec19
09.05.16,12:50
Ďakujem, toto je fajn riešenie
branislavp
09.05.16,19:27
mravec19, konaj čestne, nerob iným to, čo by sa Tebe nepáčilo. Rešpektuj otcových súrodencov., určite ich mal rád.