Ala
04.11.04,12:43
Mám dotaz. Ak podnikateľ má zodpovedného zástupcu viem, že od l. l. 2005 nemože s ním uzatvoriť dohodu, ale musí uzatvoriť pracovný pomer. Vie mi niekto poradiť, koľko hodín musí byť uvedené na pracovnej zmluvy? Jedná sa o kratší pracovný uväzok. Môže odpracovať jednu hodinu denne, alebo týždenne? V ktorom paragrafe v živ. zákonne to najdem. Vrelá vdaka a príjemný deň.
SlavkaS
04.11.04,12:17
Domnievam sa, že máte na mysli viazanú živnosť, jedine kedy nemusíte mať uzatvorený pra.pomer tak je to keď ja to Váš manžel, alebo manželka ak ste SZČO, keď je to Vaša napr s.r.o., tiež nemusíte mať prac.pomer.
Bližššie sa o tom dočítate v žinostenskom zákone pri viazaných žinostiach.
SlavkaS
04.11.04,12:31
Prikladmám vám prílohu je to okolo § 11, ale doporučujem Vás sa opýtať ostatných vylučne na kratší prac.úväzok, alebo polovičný.
Ala
04.11.04,12:34
Už som si zistila, musí mať uzatvorený pracovný pomer - živ. urad kontroluje iba, či má uzatvorený pracovný pomer, ale počet hodín ich veľmi nezaujíma. Dávam to do pľacu, ak to niekoho zaujíma.
sway
09.02.05,10:10
Už som si zistila, musí mať uzatvorený pracovný pomer - živ. urad kontroluje iba, či má uzatvorený pracovný pomer, ale počet hodín ich veľmi nezaujíma. Dávam to do pľacu, ak to niekoho zaujíma.

Dík toto som hľadala, ale je to paradoxné, nakoľko som sa dočítala v § 11 bode 1. ŽZ, že zodp.zást. musí byť v prac.právn. vzťahu, a potom v bode 4., že nesmie mu byť odobrané živnostenské oprávnenie..., tak a ak mi kamarád robí ZZ, tak jeho podnikanie sa tým pádom jednoznačne mení na podnikanie popri zamestnaní..., veď to je dobra blbosť - sorry, som naštvaná - veď ja mu nemôžem za jeho službu zasiahnúť do jeho podnikania..., čo s tým? - no neviem :confused:
torven
09.02.05,20:42
Od 1.1.2005 ŽO bude uznavat odborneho zastupcu len na zaklade pracovneho vztahu. Kedze je to opakovana cinnost, musi byt uzatvorena pracovna zmluva. Tak ako uvadzate, je mozny skrateny pracovny uväzok. Aky je najnizsi skrateny pracovny uväzok?, zakon neurcuje a co nie je zakazane je dovolene.
Ale pre spresnenie: Presne tetno problem sme riesili pracovnou zmluvou . V PZ pri skratenm prac. uv. sa udavaju hodiny v tyzdni, nie mesacne. Cize dali sme 5 hodin v tyzdni, co je 5 x 38,-Sk. Mesacna mzda 760,-Sk. Samozrejme tym vznika aj dvodove zatazenie do prislusnych poistovni a dan DU. Cely postup je de lege lata. Dnes nam to potvrdil aj ŽO. Torven
Luckasari
09.02.05,20:46
to je ozaj úplne úžasné, ja som si po prečítaní živnostenského zákona povedala, že zodpovedný zástupca musí byť na pracovnú zmluvu, že nemôže byť na dohodu - overovala som si to ešte na živnostenskom úrade a tam mi povedali, že je prípustná aj dohoda o vykonaní práce, tak teraz v tom mám zmätok
kto má teda pravdu???
rene
09.02.05,20:55
Živnostníčka má živnosť od 5/2004 a zodpovedným odborným zástupcom je jej manžel, ktorý je zároveň zamestnaný v štátnom podniku a nemôže podnikať.
Čo sa stane, ak manžela nezamestnávala v roku 2004 a nezamestná ho ani v roku 2005?
Ala
10.02.05,10:05
Vraj môžu zrušiť živnosť, či to urobia ?!
sway
11.02.05,06:44
Živnostníčka má živnosť od 5/2004 a zodpovedným odborným zástupcom je jej manžel, ktorý je zároveň zamestnaný v štátnom podniku a nemôže podnikať.
Čo sa stane, ak manžela nezamestnávala v roku 2004 a nezamestná ho ani v roku 2005?
POZOR manžel je výnimka - nemusí mať pracovnoprávny vzťah v jej firme ak robí zástupcu manželke !:o

Ak nesmie podnikať - to je problém - hľadaj rýchlo iného zodp. zástupcu !!!!!;)
rene
11.02.05,21:03
Ak je niekto zodpovedným zástupcom tak podniká ?
coneek
12.02.05,11:04
to je ozaj úplne úžasné, ja som si po prečítaní živnostenského zákona povedala, že zodpovedný zástupca musí byť na pracovnú zmluvu, že nemôže byť na dohodu - overovala som si to ešte na živnostenskom úrade a tam mi povedali, že je prípustná aj dohoda o vykonaní práce, tak teraz v tom mám zmätok
kto má teda pravdu???
môj skromný názor je, že dohoda o vykonaní práce je nepoužiteľná. Pre dohodu je charakteristické, že slúži na uspokojenie jednorazovej potreby, činnosť zodpovedného zástupcu je však činnosť sústavná, pretože sa viaže na výkon podnikania a definícia podnikania (a aj živnosti) hovorí o činnosti sústavnej. Prikláňam sa k vyššie uvedenému riešeniu pomocou pracovnej zmluvy na skrátený prac. úväzok
ilona
12.02.05,12:54
Môžem dať pracovnú zmluvu na 1 hod.týždenne,t.j.4x min.hod.mzda a z toho aj odvody a daň?
Lenuška
14.02.05,12:14
prosím Vás a nemôže byť zákonný zástupca na živnosť a nie na pracovný pomer
keď má dotyčný živnosť.
Heni
14.02.05,12:55
Môžem dať pracovnú zmluvu na 1 hod.týždenne,t.j.4x min.hod.mzda a z toho aj odvody a daň?áno, dá sa to tak.
Heleč
17.02.05,19:16
Mne na živnostenskom povedali, že živnosť nie je ani nijako nezakladá pracovno právny vzťah. Ale dohodu nevylúčili. Povedali, že treba zvážiť o akú činnosť ide. Ak sa uvedená činnosť vykonáva sústavne mala by mať zmluvu, ale ak ide o zákazkovú prácu (napr. činnosť technického dozoru) na určitej konkrétnej zazmluvnenej zákazke nieje dôvod. Práca po dvoch - troch mesiacoch skončí a hotovo.
George Michael
07.03.05,17:06
Prehľadala som všetky rady na porade týkajúce sa zodpovedného zástupcu v živnosti.
Je nasledujúci postup správny?
Pri vydaní živnostenského listu, v ktorom je uvedený zodpovedný zástupca spíšem s ním pracovnú zmluvu napr. na 1 hod. týždenne. Vykonám všetky prihlasovacie povinnosti. V mojom prípade je zodpovedný zástupca SZČO, ktorá sa venuje inej činnosti, v skutočnosti do mojej praxe vôbec nebude zasahovať.
sway
07.03.05,17:18
Prehľadala som všetky rady na porade týkajúce sa zodpovedného zástupcu v živnosti.
Je nasledujúci postup správny?
Pri vydaní živnostenského listu, v ktorom je uvedený zodpovedný zástupca spíšem s ním pracovnú zmluvu napr. na 1 hod. týždenne. Vykonám všetky prihlasovacie povinnosti. V mojom prípade je zodpovedný zástupca SZČO, ktorá sa venuje inej činnosti, v skutočnosti do mojej praxe vôbec nebude zasahovať.

ano, všetko je OK, len mu musíš robiť mesačne výplatky....:p
George Michael
07.03.05,17:29
Vďaka ALFE a OLYMPU od Krosu a samozrejme najmä vďaka dobrým ľuďom na tejto porade to hádam zvládnem.
Ďakujem. Veľa úspechov všetkým!