Jana Š.1
19.06.06,14:33
Matka darovala trom deťom pozemok o výmere 2000 m v extraviláne, bezprostredne vedľa záhradkárskej osady. Z katastrálneho úradu mi podali informáciu, že podľa zákona 180/1995 na zamedzenie drobenia pôdy môže byť výmera 2000 m prevedená iba na jedného vlastníka. My sme v návrhu na vklad žiadali spoluvlastnícky podiel každý v jednej tretine, bez
konkrétnej fyzickej deľby. Neviete poradiť, ako by sa to dalo vybaviť?
Ďakujem
saili
19.06.06,13:30
ahoj,
neviem či ti poradím, ale trochu som ten zákon čítala a neviem ako by sa to dalo vybaviť. v zákone je uvedené, že súd určí nadobúdateľov pozemkov u ktorých sú najlepšie predpoklady na obhospodarenie. a zároven súd určí aj povinnosti tohto nadobúdateľa vysporiadať sa s ostatnými dedičmi.
ak by bola len tá jedna možnosť previesť tento pozemok na jedného dediča, tak v tom prípade ak ho kataster zapíše do katastra nehnuteľností, tento vlastník pozemku to opätovne dá zapísať ako s vecným bremenom.....alebo zvlásť dohodu s ostatnými dedičmi, že v prípade predaja, ich vyplatí a v zmluve bude presne vymedzené v akej sume, a v akom podiele na pozemku.
Nespomínala si list z katastra či je tam už konkrétny dedič zapísaný. Ale z Katastra Vám musel byť doručený list, a jeho stanovisko k Vášmu problému.
p.s. dúfam že aspoň trošku ti to pomôže.....
saili
19.06.06,13:30
ahoj,
neviem či ti poradím, ale trochu som ten zákon čítala a neviem ako by sa to dalo vybaviť. v zákone je uvedené, že súd určí nadobúdateľov pozemkov u ktorých sú najlepšie predpoklady na obhospodarenie. a zároven súd určí aj povinnosti tohto nadobúdateľa vysporiadať sa s ostatnými dedičmi.
ak by bola len tá jedna možnosť previesť tento pozemok na jedného dediča, tak v tom prípade ak ho kataster zapíše do katastra nehnuteľností, tento vlastník pozemku to opätovne dá zapísať ako s vecným bremenom.....alebo zvlásť dohodu s ostatnými dedičmi, že v prípade predaja, ich vyplatí a v zmluve bude presne vymedzené v akej sume, a v akom podiele na pozemku.
Nespomínala si list z katastra či je tam už konkrétny dedič zapísaný. Ale z Katastra Vám musel byť doručený list, a jeho stanovisko k Vášmu problému.
p.s. dúfam že aspoň trošku ti to pomôže.....
vieroslava
19.06.06,16:00
Podľa zákona o zákaze drobenia pozemkov nie je možné v extraviláne deliť poľnohospodársku pôdu na výmeru menšiu ako 2000 m2. To znamená, že nemôžete robiť prevod na troch nadobúdateľov, pretože na jedného by tým pripadla býmera menšia.
Žiaľ kataster má v tomto smere pravdu.
Riešenie: urobiť prevod len na jedného a ostatným zriadiť vecné bremeno práva doživotného užívania nehnuteľnosti s osobným dodatkom, že v prípade predaja vyplatí vlastník aj súrodencov.
Jana Š.1
20.06.06,06:08
Ďakujem za rady.
Chcem ešte podotknúť, že výnimky existujú - potvrdenie obce, že pozemok je v súlade so sídelým plánom obce určený na výstavbu (tomto prípade asi ťažko), alebo je v záhradkárskej oblasti.
Ešte sa chcem spýtať - teda ak sa to prevedie na jedného (a je to tesne vedľa záhradkárskej oblasti), tak ja by som ani potom nedostala povolenie postaviť si nejakú chatku?
vieroslava
20.06.06,08:48
Zbehni na obec, na životné prostredie a opýtaj sa. Ale určite budeš potrebovať vyňatie z pôdneho fondu ak budeš chcieť stavať. Ale najprv si zisti, či to vôbec na pozemku bude možné.
Jana Š.1
21.06.06,06:07
Ďakujem! Ak sa mi podarí nejaký úskok, dám vedieť.
Marína
25.06.06,08:13
Podľa zákona o zákaze drobenia pozemkov nie je možné v extraviláne deliť poľnohospodársku pôdu na výmeru menšiu ako 2000 m2. To znamená, že nemôžete robiť prevod na troch nadobúdateľov, pretože na jedného by tým pripadla býmera menšia.
Žiaľ kataster má v tomto smere pravdu.
Riešenie: urobiť prevod len na jedného a ostatným zriadiť vecné bremeno práva doživotného užívania nehnuteľnosti s osobným dodatkom, že v prípade predaja vyplatí vlastník aj súrodencov.
Drobenie poľn. pôdy je možné iba v tom prípade, ak by nadobúdatelia už boli uvedení na LV, t.z., že už sú čiastočnými vlastníkmi predmetu darovania. Je to moja osobná skúsenosť.
vieroslava
28.06.06,21:29
Ešte stále na Slovensku platí, čo okres, to iná republika. Všetko je to o ľuďoch. Ale zákon hovorí jednoznačne, každý si ho však vykladá inak, po svojom.
Jana Š.1
20.06.08,05:40
ešte raz k tejto téme - keď už sa nedá darovať trom výmeru 2000 m (zákon na zamedzenie drobenia pôdy), dalo by sa to napr. riešiť kúpnopredajnými zmluvami z matky na deti, trebárs za korunu? Teda dalo by sa odpredať z tejto výmery po jednej tretine? To by sa asi muselo presne vymerať - teda zaplatiť geodeta?