Canate
09.05.16,10:20
Rada by som sa opýtala ako mala riešiť nasledovnú situáciu. Požiadala som o príspevok na dochádzku za prácou od Úradu práce. Splnila som náležite podmienky pre získanie príspevku. Keď som odovzdávala papiere ešte pred nástupom do pracovného pomeru, pracovníčka nielenže nevedela čo od nej chcem, lebo ona sa v tom vraj nevyznám!, musela ísť za svojou vedúcou, a tá mi nezobrala papier, že to sa odovzdáva až z ostatnými náležitosťami t.j. listky, potvrdenie zamestnávateľa a poď., a to stačí odovzdať do 10dni nasledujúceho mesiaca. Tak som urobila, podľa jej inštrukcií. Následne mi bol tento príspevok zamietnutý za neskoré podanie, pretože podľa daného pracovníka som to nepodala do 30dni od vzniku zamestnania. Takže koli chybnej informácie pracovníka úradu prace, som prišla o peniaze.. Ako to mám riešiť? Chystám sa podať odvolanie voči rozhodnutiu a zároveň oficiálnu sťažnosť na danú úradnícku (aj jej vedúcu), pretože koli chybe a neznalosti pracovníka (vedúceho) mi vznikla škoda vo výške 135€ po dobu šiestich mesiacov. Ako to malým právne zastrešiť, aby mi boli priznané peniaze na ktoré mám nárok?
Ďakujem za odpoveď.
ivka70
09.05.16,08:42
Obavam sa, ze tvoje odvolanie bude zamietnute, lebo "neznalost zakona neospravedlnuje".
A zakon jasne hovori, ze:

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny poskytuje mesačne príspevok na dochádzku za prácou na úhradu časti cestovných výdavkov na dochádzku z miesta trvalého pobytu alebo z miesta prechodného pobytu do miesta výkonu zamestnania uvedeného v pracovnej zmluve a späť zamestnancovi, ktorý bol uchádzačom o zamestnanie vedeným v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace a ktorý bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu vzniku pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu okrem pracovnoprávneho vzťahu založeného dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak o príspevok na dochádzku za prácou písomne požiada najneskôr do jedného mesiaca od nástupu do zamestnania.


http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/prispevok-na-dochadzku-za-pracou-53.html?page_id=291975

Poziadat si mala po nastupe a do 1 mesiaca, pred nastupom do prace si este nemala splnene podmienky.
Podla mna nedokazes, ze ti pani na urade prace nieco o 10 dnoch nasl.mesiaca povedala. K takemu dnu sa mozno dokladuju potvrdenia o platbach, ktore ti refunduju. ale ziadost - podla zakona.
A ja keby povedala, ty si sa mala riadit tym, co je dane v zakone.
Canate
09.05.16,09:09
IVKA rozumiem vašej odpovedi, ale zrejme sme sa nepochopili. Vzhľadom k tomu, že pre mňa bola smerodatná informácia od pracovníčky, nemala som potrebu si čítať zákon. Nehovoriac o tom, že na www stránke úradu to nie je jasne definovane, že prvotná žiadosť mal íšt do 30dní od nástupu do prace. Mňa len uráža, ze z našich penazi su platený pracovníci, ktorý nielenže nič nevedia, este Vam aj poskytnú zle informácie. A keďže to bola jej vedúca, nemala som dôvod pochybovať o jej kompetencii a znalosti zákona a jej vlastnej prace. Dodám akurat pre upresnenie ze pred vstupom do zamestnania som sa jej to pytala, aby som následne poslala VSETKY papiere hned pi nástupe do zamestnania, co som učila tretím dnom nástupu. A keby mi povedala, ze ano aj tento papier mi pošlite, bolo by vsetko v poriadku!.. Výklad zákona dodatočne si viem prečítať.., moja otazka znela ako to mam vyriešiť.
Ďakujem
ivka70
09.05.16,09:22
A to je ten problem, lebo zamietnutie bolo na zaklade toho ,ze si nedodrzala zakon.
Co okolo toho kto povedal, je : jedna pani povedala.
Mozes sa na pani stazovat jej nadriadenemu, ale na odvolanie to nebude mat ziadny ucinok.
Odvolat na mozes, nikto ti nebrani, len zial, nemas argumenty, kedze si ty nesplnila, co si mala.