lukas78
09.05.16,17:40
som student denna kombinovana forma, cize chodim do skoly iba soboty. som tretiak a uz 6 rokov pracujem na trvaly pracovny pomer. teraz som dal vypoved, v novej robote nastupujem az o dva mesiace tak som sa chcel zahlasit na urade prace a tam som sa dozvedel nemilu vec, ze nemam narok na podporu to preco? 6 rokov si platim plne odvody ako ostatni pracujuci, riadne platim dane do socialnej a zdravotnej poistvone a nemam narok na podpororu? ta pani na urade ma pravdu alebo ake mam teraz moznosti tieto dva mesiace len tak byt doma? a druha vec, ktora ma teraz napada... tieto posledne tri roky co studujem, to som si mohol odpocitavat nejake polozky vo vyplatnych paskach? hruby plat 800 eur. dakujem
veronikasad
09.05.16,15:50
Máš podpísané u zamestnávatela Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov ? Žiadal si zamestnávatela (písomne na predpísanom tlačive) do 15.2. nasl. kal.roka o vykonanie ročného zúčtovania danie ? Akú čiastku dane zo záv.činnosti ti zamestnávatel mesačne strháva ?
lukas78
09.05.16,16:10
kazdy rok som podpisoval papier, aby mi firma robila rocne vyuctovaniem aj teraz zaciatkom roka som to podpisat, podpisuje to cela firma.. tu je moja paska, lebo neviem ktora ciastka. http://www.imgup.cz/images/2016/05/09/paskad584b.jpg
veronikasad
09.05.16,16:26
V žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie sa uvádza čestné vyhlásenie, že uchádzač o zamestnanie nie je študentom denného štúdia. V zákone o službách zamestnanosti, ani v zákone o soc.poistení som žiadne obmedzenie nenašla.

K druhej časti otázky :

Máš uplatnenú NČZD, ako študent nemáš nárok na žiadnu inú daňovú úlavu
veronikasad
09.05.16,16:27
Kolko máš rokov ?
lukas78
09.05.16,16:42
urcite si to napisala zrozumitelne ale ja som nechapavy :-) v tlacive cestne vyhlasujem, ci som alebo nie som studentom vysokej skoly dennej formy. takze co tam mam vyplnit? mam klamat, ze nie som studentom alebo mam vyznacit, ze som? ta pani povedala, ze ak mam dennu formu tak na podporu nemam narok, aj ked mala v ruke moj zapoctovy list z prace, kde som odrobil tych 6 rokov. a ze student sa ani nema co hlasit na urad prace. takze co tam mam vyznacit na tlacive? zajtra tam idem tak nech som pripraveny. narok na podporu podla teba mam ci nemam? dakujem za odpovede. mam 29 rokov a ako vidim, som dost nevzdelany :-)
Tweety
09.05.16,16:49
Čestné je od slova česť.
Katy a R
09.05.16,17:19
AK si študent denného štúdia - tak ťa do evidencie uchádzačov o zamestnanie nezaradia - vi´d zákon o služ. zamestnanosti. aj http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti.html?page_id=213
A ak nebudeš v evidenciu UoZ - tak ani žiadna dávka v nezamestnanosti neprichádza do úvahy - viď zák o SP .
K daniam - zamestnávateľ ti uplatňuje NČZD (ak si podpísal) .
Tweety
09.05.16,17:22
Na takýto prípad naši zákonodarci asi ani nemysleli.
Katy a R
09.05.16,17:32
treba presne definovať (overiť si) formu štúdia ... lebo ak je to naozaj denná forma ? - tak to berú ako sústavnú prípravu na povolanie.
Tweety
09.05.16,17:42
To, že poistenie odvádzal a vlastne nárok na dávku by mal, už kompetentných nezaujíma....
Katy a R
09.05.16,17:48
to isté platí aj pre hocikoho iného - ak sa z nejakého dôvodu nemôže zaradiť do evidencie UoZ. Sú ľudia, ktorí aj desaťročia platili poistné - a tiež nevyužijú..
lukas78
09.05.16,18:06
je to velka chyba v zakone! studujem externe iba soboty a tych sa to nema tykat. ked spoplatnili externe skoly tak moja skola STU sa bala, ze strati externych studentov koli poplatkom za skolne, tak zmenili iba nazov externe studium na denne kombinovane, a tym sa vlastne tato externa forma studia stala bezplatnou a štát ju dalej podporuje a plati, aj ked sa jedna o externu formu. cize ziadna sustavna priprava na povolanie ako to pisu v zakone, ved chodim do skoly 20x za rok, aj to iba v sobotu. vsetky ostatne dni pracujem aj nedele nadcasy ked treba, takze aka sustavana priprava :-) velka chyba v zakone to je cele a takto na to doplatim. teraz neviem, ci mam zajtra klamat a napisat, ze nie som student alebo mam ist na PN na dva mesiace, lebo som v ochrannej lehote siedmych dni od skoncenia pracovneho pomeru. aspon platena PN ked uz nic z uradu. nechapem naco platim tie dane na socialku a ked sme pritom, pocitaju sa mi roky do dochodku ked som student dennej formy? lebo studentom vraj nie. a teraz som sa docital, ze ako student dennej formy sa ma netyka vypovedna doba, ak pracujem na trvaly pracovny pomer. proste oznamim firme, ze chcem skoncit, ze nezvladam skolu a potrebujem sa ucit a vraj mozem okamzite ukoncit pracovy pomer, pretoze som student :-)
veronikasad
09.05.16,18:13
Ano, počas prac.pomeru si dôchodkovo poistený, teda počíta sa ti toto obdobie do starobného (aj invalidného) dôchodku. V prípade PN, vznikne ti nárok na nemocenské. Začiatok PN musí byť naneskôr do 8 kal.dní od skončenia prac.pomeru.

Ak nebudeš mať žiadny príjem ani na dohodu, máš ešte jednu možnosť, už si dovršil vek 25 rokov - požiadať o dávku v hmotnej núdzi. Na tú máš nárok aj keď nebudeš evidovaný ako uchádzač o zamestnanie. Nie je to veľká suma, ale keď neprší, aspoň kvapká (v prípade že bývaš o vlastnom alebo prenajatom byte, máš nárok aj na príspevok na bývanie)
ivka70
09.05.16,18:15
Nuz , vyuzivas vyhody studenta, stat nema zaujem nechat ta vyuzivat socialne vyhody 2x - teda aj bezplatneho denneho studia aj podpory v nezamestnanosti. Musis si vybrat, ake len jedno v jednom case.