liduska
19.06.06,15:46
chcem sa spýtať , či je možné stavať dom na pozemku širokom 9 m, dlhý je asi 100 m,musí sa dodržať vzdialenosť od susedov 2 m ?
vladan
19.06.06,14:46
chcem sa spýtať , či je možné stavať dom na pozemku širokom 9 m, dlhý je asi 100 m,musí sa dodržať vzdialenosť od susedov 2 m ?

stavebný zákon ti určuje vzdialenosť od hranice pozemku suseda najmenej 3 metre, no keď sa dohodneš so susedom, môže to byť menej, ale suded ti to musí písomne potvrdiť, že súhlasí so vzdialenosťou akú navrhnuješ ;)
liduska
19.06.06,15:00
uf,uf, jeden sused 3 m druhý sused 3m a kde bude stáť dom ? Počula som , že sú určité výnimky ,kedy sa to dodržať nemusí napr, v stiesnených podmienkach ale neviem či je to pravda. Nevieš kde by som našla staavebný zákon ?
vieroslava
19.06.06,15:03
Je to zákon č. 50/1976 Zb. v znení neskorších predpisov a vyhláška MŽP SR č. 453/2000 Z.z.,ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia stavebného zákona. Skús pozrieť www.obcan.sk
rada
19.06.06,17:29
Pridávam stanovisko zo svojej databázy.
endrju
20.06.06,03:36
chcem sa spýtať , či je možné stavať dom na pozemku širokom 9 m, dlhý je asi 100 m,musí sa dodržať vzdialenosť od susedov 2 m ?

stavebný zákon ti určuje vzdialenosť od hranice pozemku suseda najmenej 3 metre, no keď sa dohodneš so susedom, môže to byť menej, ale suded ti to musí písomne potvrdiť, že súhlasí so vzdialenosťou akú navrhnuješ
Aj keď nemám preštudovaný stavebný zákon a netuším či má byť vzdialenosť stavby od hranice pozemku najmenej 2 alebo 3 metre, súhlasím s príspevkom od vladan a dodávam:
Aj na užších pozemkoch sú postavené domy (= osobná skúsenosť so stavbou na pozemku so šírkou 8,2 metra). V radovej zástavbe sú domy "nalepené" na seba. Závisí to najmä od ústretovosti susedov a aj od toho, aká výstavba je "vymyslená" v územnom pláne. :)
Jana0707
15.07.06,11:50
Ahoj liduska. Tu sa musí zistiť neskutočne veľa možností. Tak najprv. Hranice musia byť z jednej strany 2m a z druhej strany 5 metrov. To znamená, že ak máš vedľa domy tak od jedného musíš mať 5 metrov a od druhého 2m a od cesty 5 metrov. Všetko je o povolení od mesta a od susedov. Keď sa dohodneš so susedom môžeš stavať aj 2m z jednej a 2 m z druhej strany. Musíš zistiť susedov. Stále a všade spomínam susedov, ktorý nám nedajú pokoj. Môžu namietať dokonca aby si si nedala toľko okien nakoľko okná medzi domami by mali byť najmenej 7 metrov. Ak chápeš ty 5 metrov a on 2 metre. Alebo naopak. Len je potom dilema, keď jeden má 2 a aj druhý dva, čo potom to teda neviem. Myslím, že dom by mal mať maximálnu šírku tak 6m 1,5 z jednej aj z druhej. A ešte niečo uisti sa, že či skutočne má ten pozemok 9m. Treba to dať urobiť geodetovi. Teda závisí, či už sú vedľa domy alebo či nemáte žiadne domy vedľa...
Zoltán Kovács
16.07.06,07:25
S hranicami medzi domami tiež mám skúsenosť, nakoľko sme v najväčšom zhone na stavbe môjho vysnívaného RD. Najprv som si tiež dal geodetovi zamerať pozemok. Zistilo sa, že z jednej strany je plot posunutý o 0,44 m na môj úkor. Ale z tej strany už stojí nový RD. keby som posunul plot na správne miesto, tak okap toho domu by bol nad mojím pozemkom, čo je proti stavebnému zákonu. Z druhej strany pozemku sme osadili stavbu 2 m od hranice. Susedia nenamietali.

A na záver, čo som si zistil na stavebnom úrade. Ak obec nemá vypracovanú urbanistickú štúdiu, potom by som mohol ísť aj na 1 m od hranice pozemku, čo som nakoniec aj spravil pri zameraní garáže.