Dirtdownhill
10.05.16,14:22
Zdravím,byvam v RD a pred domom je klasicky parkovacie miesto,hned pred plotom,vedla branky,vcera vecer isty pan zaparkoval svoje auto pred nas dom,s tym ze som ho upozornil ze ked sa rano vratim domov,tak nebudem mat kde parkovat.Odpoved bola len kyvnutie ruky,a to uz tam svoje vozidlo,, odstavil" aj na tri dni,ja osobne teraz nemam kde zaparkovat,a je bezne ze ten Pan tam necha svoje auto viac dni,Prosim ako sa to da riesit? Dakujem.
ivka70
10.05.16,12:26
Pokial neblokuje vjazd ci vyjazd z dvora, ci garaze a parkuje v sulade s predpismi, je miesto na ulici pred domom rovnako jeho ako tvoje.
Neparkuje na tvojom pozemku, takze moze parkovat tak ako potrebuje.
Ty miesto pred domom predsa nemas vyhradene.
misoft
10.05.16,12:32
Spýtam sa ťa tak po našom: je to miesto pred tvojim domom výlučne tvojim majetkom? Nie? Tak je to verejné miesto. Je tá cesta tvoja? Nie? Tak je to obecná cesta.
Nepatrí to TEBE, patrí to všetkým.
Pokiaľ s tým zaparkovaným autom neporušil zákon 8/2009 - môžeš ho ty upozorňovať, koľko chceš, nemáš nijaký právny nárok na miesto pred domom.
A pokiaľ by si si zmyslel, že naň pošleš policajtov - vysmeú ťa a v budúcnosti by sa ti to vypomstilo. Zaparkuj o pár metrov ďalej. I tak možno potrebuješ trochu pohybu...
A ak chceš silou-mocou parkovať pred domom - KÚP si to miesto od mestskej samosprávy (ako správcu komunikácie) - vyznačia ti tam na ňom tvoje číslo auta, osadia značku, zaplatíš (podľa mesta) 100-200-500-1000€ za rok. A až potom si môžeš niečo nárokovať.
arizona
10.05.16,12:57
Vypusti mu obcas gumy,ked ho tam necha :D
...oki, ja viem, som hnusna...

Ale komu by sa pacilo,keby bol v rovnakej situacii? Aj ked pred rodinnym domom je verejny priestor,byva akymsi nepisanim pravidlom, ze tam parkuje majitel prilahlej nehnutelnosti
ivka70
10.05.16,13:02
To tak mozno pred 20 rokmi alebo na dedine, kde je aut malo a ulica dost siroka.
Ale v meste, kde su rodinne domy casto hned vedla sidliska alebo take Stare mesto v BA ...tam nemaju sancu majitelia parkovat pred domom vobec.
arizona
10.05.16,13:13
No,jasne BA je nieco ine .-) Ale podla prispevku predpokladam, ze zadavatel urcite v BA nebyva,inak by tuto otazku nezadal...
Ja parkujem aj vo Viedni pred domom,takisto aj nasi susedia...ale jasne, nie je to centrum...Tiez sa tu dodrziava to nepisane pravidlo
Chobot
10.05.16,13:17
Ako ťa už iní upozornili - nie je to tvoje miesto. Je to verejný priestor a môže tam parkovať kto len chce, pokiaľ neporuší pravidlá cestnej premávky (napr. že nestojí pred vchodom do dvora alebo pred garážovou bránou). Tvoje vyhradené parkovacie miesto je na tvojom pozemku - na tvojom dvore. Ale nie na ulici - tam je to každého.

Nedá sa to riešiť nijako. Teda jedine, že by si si od mesta to miesto prenajal.

" ked sa rano vratim domov,tak nebudem mat kde parkovat." - ty máš parkovať na svojom dvore. Ak tam nemáš miesto, môžeš zaparkovať kdekoľvek na verejnom priestranstve v súlade s pravidlami c. premávky. Takže máš kde parkovať.
ivka70
10.05.16,13:19
Nie je BA nieco ine, len su miesta, kde toto nepisane pravidlo nie je vobec realizovatelne.
Ta BA bol len priklad, rovnaka situacia je ale v centrach viacerych miest, vacsich aj mensich.
faro1
10.05.16,14:16
Prosim ako sa to da riesit?
-----------------------------------------------
Odkúp pozemok pod domnelým parkovacím miestom od obce. Potom, keď budeš vlastníkom daného miesta, tak si tam môžeš dať dopravnú značku P réservé s dodatkovou tabuľkou, na ktorej je napísané EČV tvojho auta. Ak ti tam potom niekto zaparkuje, tak riešiš cez políciu.
Ak obec nebude chcieť pozemok odpredať, tak požiadaj o prenájom za účelom parkovania na tvoje mot. vozidlo.
misoft
10.05.16,15:14
Odkúpiť verejnú komunikáciu vo vlastníctve mesta asi ťažko. Ale existuje prenájom miesta. A keď zaplatí, miesto mu označia, značku dajú P Resérve aj s jeho číslom a až potom môže vyskakovať na suseda, že mu parkuje na "jeho".....
faro1
10.05.16,15:23
Píše, že je klasicky parkovacie miesto,hned pred plotom,vedla branky. To nevyzerá na verejnú komunikáciu, ale to sa dozvieme až sa vyjadrí pýtajúci si radu.
misoft
10.05.16,15:29
I tak! Pred plotom, takže to nie je jeho majetok! Patrí mestu/obci!
majkii
10.05.16,18:39
dievčatá, prepáčte, že vám vstupujem do porady, ale zaujíma ma akou úvahou ste dospeli k predpokladu, že zadávateľ určite v BA nebýva.
ivka70
10.05.16,18:47
a ktora indicia teba viedla k tomuto tvrdeniu? :) ja taketo tvrdenie nikde nevidim
arizona
11.05.16,05:52
Ja som si len tipla a dedukovala. Lebo keby byval niekde na rusnom mieste v BA, tak by bol zvyknuty na problemy s parkovanim a neprekvapila by ho takato situacia. Ale mozno sa mylim, snad zadavatel doplni udaj :-P
expeeert
11.05.16,06:01
arizona
11.05.16,06:54
Pred nedavnom tu bol na Porade spominany pripad, ze drzemu parkujucemu niekto ponatieral skla nejakym ciernym olejom a vazelinou...ludia vymyslia vselico
buchač
11.05.16,09:40
Jeden pekný návod je vo filme "Policajt z Baverly Hills"..kde Edie Murphy natlačil do výfuku pár banánov...;)
arizona
11.05.16,11:52
misoftik, dobre pises...ale...Od koho sa vyzaduje napr. udrzba toho verejneho priestoru pred domom? Od koho sa vyzaduje odhrnanie snehu v zime? No predsa od majitelov prilahlej nehnutelnosti. Tak si snad zasluzia,aby mali aj oni nejake prava,nielen povinnosti. ja by som ho tiez hnala! :D
misoft
11.05.16,13:23
To je už iná kapitola. Žiaľ. Je to vydieranie zo strany mestskej samosprávy. Ale pokiaľ by sa "postihnutý" ozval a začal by sa súdiť - vyhral by. Pretože samospráva síce vydá VZN, ale to nesmie byť v rozpore so zákonom. A pokiaľ niečo niekomu patrí, má sa o to starať a nie nútiť iného, aby pod hrozbou sankcií vykonával jeho povinnosti.
Veď toto je i v najvyššom zákone republiky - v Ústave!