Firuze
10.05.16,16:09
Ak má jeden dom viac vlastníkov,môže sa jeden z nich rozhodnúť,že svoju časť prepíše na niekoho iného? Čo druhý vlastník,má pri tom nejaké slovo alebo sa ho to netýka? Dá sa tomu nejako zabrániť?
Katy a R
10.05.16,14:16
ak to chce blízkej osobe darovať(predať) - druhý spoluvlastník musí len akceptovať.
Ak cudzej osobe - tak druhý spoluvlastník má predkupné právo
tuto pozri http://www.regia.sk/uzitocne-info/detail-uzitocne-info/predkupne-pravo-podielovych-spoluvlastnikov/

len nechápem - čo do toho pletieš dedičstvo a svokru?
dedičstvo pripadá do úvahy len v prípade úmrtia. každý vlastník si môže za života robiť so svojím majetkom to, čo on uzná za vhodné
Firuze
10.05.16,14:25
dedičstvo do toho pletiem preto,lebo dom vlastní svokra a jej syn-môj muž.Ked svokra umre,dediť bude môj muž a tomu sa chce ona vyhnúť,chce svoju časť prepísať na úplne cudzieho človeka,bývame spolu,chce nás vyhodiť a nechce uznať,že mužovi tiež niečo patrí,o vyplatení jeho dielu nechce ani počuť.
Tweety
10.05.16,14:25
Ja k tomu názvu, že chce pripraviť o dedičstvo : v žiadnom zákone nenájdeš to, že rodič musí zanechať dedičstvo.
Katy a R
10.05.16,14:27
Keď ona chce - môže tak spraviť (predať svoj podiel- pripla som link od odborníkov). A keď umre - tvoj muž nebude dediť nič.
Ak chceš - môžeš jej dať dobrú ponuku a tú jej časť odkúpiť. možno predá ???
My nevieme, aký má na to dôvod (to vieš lepšie ty) . keď sa neviete dohodnúť - môžte sa súdiť - dať návrh na vyporiadanie
buchač
10.05.16,14:28
Veľmi jednoducho nastavené otázky, na ktoré existujú aj jednoduché odpovede.
No na druhej strane sa ale jednoduchými odpoveďami odpovedať nedá.
Kabaka123
10.05.16,14:30
a čo tak druhá strana.... možno má na to dôvod...
Firuze
10.05.16,14:30
ved hej,len dcera jej ušla do zahraničia,druhý syn bol feťák,už je na druhom svete a my sme sa pred tromi rokmi na jej naliehanie,lebo je chorá,k nej presťahovali,porobili celý dom,človek sa o ňu stará a ona ho ide darovať cudziemu človeku a ešte nás chce aj vysťahovať,to by hádam naštvalo každého...
Firuze
10.05.16,14:32
dôvod je,že sme jej zariadili celý dom,záhradu a staráme sa ňu...super dôvod...
Tweety
10.05.16,14:34
Kedže je muž spoluvlastníkom, nemôže vás vyhodiť.
Katy a R
10.05.16,14:37
vysťahovať vás len tak nemôže.
buchač
10.05.16,14:38
Vždy máš nejaké možnosti....VŽDY !!!
Firuze
10.05.16,14:41
Dakujem za rady
afrikánka
10.05.16,15:44
...a tá dcéra v zahraničí ale bude dediť tiež. Ak mal "feťák" potomkov, tiež budú. Ale svokra počas života môže dom darovať hocikomu. Staroba zo sebou prináša často rozmrzelosť, trpkosť ale i protivenstvo. Na to treba trpezlivosť, pochopenie. Skúste sa zamyslieť, možno je niekde chyba i u vás. Také spolužitia bývajú náročné, k tomu treba aspoň z jednej strany silný charakter. Upresni, koľko rokov má svokra a aký je jej zdravotný stav...
MarcoM
10.05.16,17:13
Darovať cudziemu človeku nemôže, keďže máte zákonné predkupné právo ako podieloví spoluvlastníci. Čo ale môže je darovať to napríklad blízkej osobe, kde sa zákonné predkupné právo neuplatní.

Ust. § 140 zákona č. 40/1964 Zb.:

"Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov."

Čiže, ak by podiel chcela darovať tretej osobe tak za rovnakých podmienok by Vám musela ponúknuť uvedený podiel, t.j. musela by Vám ho ponúknuť ako darovanie, čo asi nespraví.

Jednoducho keď sa chcete zbaviť problémov, tak podajte návrh na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva a vyplaťte ju. Následne ju pošlite tam kde slnko nesvieti, keď si neváži starostlivosť.
Firuze
10.05.16,17:17
dakujem... :-)
Firuze
10.05.16,17:24
má 70 r.,veľmi silnú cukrovku,vysoký tlak,ale že strašne,bez liekov skončí s porážkou+všeličo iné /napr.IQ 50 a to nesrandujem/. Dcéra v zahraničí má 3 roky,aby sa prihlásila o dedičstvo,to ale nespraví,lebo ma v SR problémy so zákonom. "Feťák" ale nič nevlastnil,svoj podiel prepísal na matku,takže si myslím,že po nej by ako jediný mal dediť môj muž,či?
afrikánka
10.05.16,18:19
Porozumela som správne, svokra ovdovela, dcéra sa ešte neprihlásila o dedičstvo, zrejme po otcovi a "feťák" sa vzdal dedičstva po otcovi v prospech matky? Až je to tak, po smrti svokry bude opäť dediť dcéra v zahraničí, Tvoj muž, v prípade že manželov brat zomrel, ale mal dieťa /deti/ čiže vnúčatá-budú dediť taktiež.
Firuze
10.05.16,18:45
Hej,je to správne,ale dcéra sa na 100% neprihlási,po troch rokoch sa jej diel rozdelí,ale myslela som,že v prvom rade dedia deti,takže máme rátať aj s "feťákovov" dcérou? Ale prečo,ved jej otec nič nevlastnil,ked umrel,po ňom nikto nededil...
MarcoM
10.05.16,19:22
Firuse: Špatne, to, že sa dcéra neprihlási nie je podstatné, ak sa bude dediť podľa zákona tak bude dediť, keďže deti sú neopominuteľní dediči. Notár si veľmi ľahko vie zistiť či poručiteľka mala potomkov a koľko. Následne ich už len kontaktuje, keď nie bude musieť byť tej sestre ustanovený opatrovník. Deti zomrelého brata budú dediť tiež, lebo tak je postavený zákon.

Ust. § 473 ods. 1 a 2 zákona č. 40/1964 Zb.:

"§ 473

(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci."

Pre teba je podstatný odsek dva, kde je jasne uvedené, že aj deti zosnulého dieťaťa po poručiteľovi sú dedičia.
afrikánka
10.05.16,19:31
Určite rátajte aj s ňou.Bude dediť rovnakým dielom, ako manžel a jeho sestra v zahraničí, teda vo finále pôjde dom na tri časti. Netreba sa spoliehať, že sestra sa neprihlási. Nemusí sa dostaviť osobne, môže poslať splnomocnenie notárke aj zo zahraničia.
majkii
10.05.16,20:05
z toho, čo uviedla, si dovolím nasledovnú úvahu.
Svokra vlastní výrazne väčšinový podiel na nehnuteľnosti. V ideálnom prípade 6/8 ak svokrovci mali dom v BSM svokrin podiel zánikom BSM (smrťou manžela) bol 1/2=4/8 + získala 1/8 z dedičstva po manželovi + 1/8 prevodom podielu z dedičstva od nebohého syna. 1/8 nadobudol tvoj manžel a 1/8 jeho sestra žijúca v cudzine ak sa nevzdala dedičstva. Ak sestra nededila potom podiely by mali byť 10/12 svokra a 2/12 tvoj manžel. Ak sa mýlim uveď to na správnu mieru čo sa týka podielov.


V tom je východisko odpovede na tvoju otázku. Právo užívať vec je podľa výšky podielu z toho vyplýva, že svokra vás nemôže z domu vysťahovať, ale môže trvať na užívaní domu podľa výšky podielu. Ak užívate viac, prináleží jej náhrada napr. finančná.
Ak ste do domu investovali svoje prostriedky, môžete od svokry žiadať podľa podielu náhradu, túto by ste mohli dohodnúť aj vzájomným započítaním pohľadávok.
Nezabúdajte ale na premlčanie

Ako už bolo vyššie uvedené, svokra nemôže previesť na tretiu osobu svoje podiely ani darom ani predajom, bez toho aby tvojho manžela nevyzvala na uplatnenie predkupného práva.
Ak by predsa len previedla svoj podiel na dome na cudziu osobu a obišla predkupné právo tvojho manžela, prišli by do úvahy dva postupy.
1. domáhať sa súdnou cestou vyslovenia neplatnosť právneho úkonu - relatívna neplatnosť právneho úkonu
2. domáhať od nadobúdateľa aby previedol získaný podiel za rovnakých podmienok, Ak by tak neurobil dobrovoľne podať žalobu na súde, ktorou sa nahradí prejav vôle nadobúdateľa.
Určite by som druhý postup uprednostnil.

Ešte k tej sestre čo žije v zahraničí, nespoliehaj sa na to, že dediť nebude, v dedičstve ju nemožno opomenúť, navyše môže niekoho splnomocniť aby e v dedičskom konaní zastupoval.
buchač
10.05.16,20:16
afrikánka (Dnes 22:31) Určite rátajte aj s ňou.Bude dediť rovnakým dielom, ako manžel a jeho sestra v zahraničí, teda vo finále pôjde dom na tri časti.
=========================
To vážne ???
Porozmýšľaj nad inými skutočnosťami, ktoré vyplývajú zo situácie.
Katy a R
11.05.16,06:26
veru tak - nechápem, že načo sa tu píše o dedičstve - keď žiadne dedičstvo zatiaľ nie je a zrejme ani nebude. Svokra chce zjavne vysporiadať dom za svojho života. najlepšia (aj najlacnejšia) je vždy dohoda.
taiko
11.05.16,07:44
ako si prisla nato, ze vas svokra chce pripravit o dedicstvo ? Ake dedicstvo ms na mysli ? Domnievam sa totiz, ze kym svokra zije, tak ziadne dedicstvo po nej neexistuje ;)
Chapem ale Tvoje rozmrzenie, ked sa vidina celeho domu pomalicky vytraca.
Mozno by celej veci pomohlo normalizovanie vztahov so svokrou
afrikánka
11.05.16,21:32
Hej, rozmýšľala...a poviem Ti ako to vidím. Neviem kedy sa prisťahovali, ale spočiatku bola spokojnosť zo strany svokry. "pritiahla" k sebe syna s nevestou, v snahe zabezpečiť si po manželovej smrti pomoc popri dome, a od Firuze očakávala pomoc v domácnosti a možnú opateru do budúcna. Má zdravotné ťažkosti prislúchajúce jej veku, ale zatiaľ vládze. Firuze si dom pretvára k svojmu obrazu, ale svokra jej tam akosi už nesedí. Začínajú zvady. Firuze sa sťažuje manželovi, svokra synovi, ten je medzi manželkou a matkou bezradný. A svokra použije vyhrážky...tie sa stupňujú. Firuze už mnoho mesiacov zvažuje položiť otázku na "Porade". Tu sa dozvedá o "prípadnom" dedení. Zisťuje, že sa mýlila, a prepočítala! A prieky, zvady budú pokračovať...až kým niekto s nich neodíde do večnosti, alebo so zbaleným kufrom. Ale kto to bude a kedy to bude to vie len ten hore...Konce takýchto sporov bývajú prekvapujúce, ale presne podľa "zásluhy zúčastnených.
Firuze
12.05.16,07:41
Dom som celý na novo zariadila,lebo vyzeral ako z Luníku IX a to vážne nepreháňam. Doma robím skoro všetko ja,svokra sedí 15 hodín denne pri telke,varí iba v nedeľu,nikdy neuprace atd...nikdy som sa nesťažovala,sťažuje sa moj muž jak ho terorizuje a prenasleduje a hlavne svokra,že toho aj tam porobíme málo. Apropo...nikdy v živote nepracovala a je od prírody neskutočne lenivá a dokonca som sa cez víkend dozvedela,že má aj v papieroch,že nie je celkom mentálne v poriadku.
Katy a R
12.05.16,08:18
Vzťahy si musíte len vy vyriešiť ... si zvolila nešťastný názov témy - lebo dedičstvo žiadne nie je!
Vy potrebujete vyriešiť vyporiadanie vlastníctva - no a keď to nejde dohodou - tak ostáva súd. tam môžeš predložiť, že koľko ste investovali.
No a nezabudni - furt je to manželova matka.
škoda, že ste to neriešili pred rekonštrukciu.
BXLmiami
12.05.16,08:45
Súd,ale otázka je či tá polovica je vlastne ich ked je tam manželova sestra a feťákova dcéra.Na súde to všetko vypláva.
afrikánka
12.05.16,09:09
Firuze, to čo som napísala /dnes 00:32/ patrilo pre "buchač"- na jeho výzvu, aby som porozmýšľala nad inými skutočnosťami...Pravda týka sa to teba, ale to, že si sa pripojila znamená, že som takpovediac zaťala do živého. píšeš zariadila som dom...ale vymenili ste okná, zateplili, snáď poriadili nové kúrenie a pod...? Pohoršuješ sa nad dedením "feťákovej" dcéry, ale prečo ste si tieto náležitosti nepreverili predtým, ako ste sa prisťahovali! Možno, že naozaj doma mlčíš, ale ako to, že sa cez víkend dozvedáš o tom, čo má v papieroch? Jednoducho kade chodíš všade sa sťažuješ...a nepekne. Tak typické p re svokry a nevesty. Firuze prvé čo som Ti písala o porozumení, tolerancii , silnom charaktere stále platí, a takisto platí aj to posledné...Konce takýchto sporov bývajú prekvapujúce, ale presne podľa ....
Katy a R
12.05.16,09:25
pre BXL - veď nikto ani nepísal o polovici! jasné, že ju nemajú. (svoj podiel majú uvedený presne na LV) . ale to neznamená, že nemôžu požiadať o vyporiadanie.
Ale ak by moja nevesta toto rozoberala na nete ... nuž neviem ...