DAPA
10.05.16,16:15
Dobrý deň, prosím o pomoc pri určení režimu DPH. Spoločnosť uzatvorila zmluvu o dielo , kde predmetom plnenia sú dodávka, montáž a záručný servis technologickej časti ČS PHM v rozsahu:
- stavebná časť /nejde o budovu/
predmetom prác je činnosť " Stavebná výpomoc pri zhotovení základov, izolácie a spätnom obsype inštalovaných technologických častí na čerpacej stanici "zaradená do sekcii F Klasifikácie produktov podľa činnosti (CPA), kód 41 - prenos daňovej povinnosti.
-komunikácie a spevnenie plochy
Stavebnú časť nám dodal subdodávateľ a fakturoval s prenosom daňovej povinnosti.
-strojnotechnologická časť ČS PHM
-technológia výdaja
-elektročasť technológie a MaR
Technologická časť bola vykonaná spoločnosťou.
Dodávka a montáž technológie ČS PHM a technológia výdaja - táto činnosť nepatrí do sekcie F.
Elektročasť technológie a MaR – patrí do cekcie F – p.č. 480-prehľad činnosti CPA ?
Dodávka a uloženie nádrže - sekcia F 41.00.46
Potrubné vedenie pre kvapaliny- sekcia F 42.21
Podľa metodického pokynu:
Ak ide o jedno zložené plnenie, je potrebné určiť, ktoré plnenie je hlavné a ktoré plnenia sú vedľajšie vo vzťahu k hlavnému plneniu. Za vedľajšie plnenia vo vzťahu k hlavnému plneniu sa považujú také plnenia, ktoré pre zákazníka nepredstavujú cieľ, ale sú prostriedkom lepšieho využitia hlavného plnenia7. V zmysle uvedeného sa prenos daňovej povinnosti uplatní na plnenie ako celok v prípade, ak z dohodnutých zmluvných podmienok vyplýva, že ide o jedno zložené plnenie a hlavnou službou, ktorá určuje charakter poskytnutého plnenia, je služba stavebných prác zaradená do sekcie F klasifikácie CPA. Naopak, ak predmetom zmluvného vzťahu je jedno zložené plnenie, kde hlavné plnenie nepatrí do sekcie F klasifikácie CPA, na plnenie ako celok sa uplatní bežný režim zdanenia, aj v prípade, ak v rámci tohto plnenia sú poskytnuté ako vedľajšie služby vo vzťahu k hlavnému plneniu stavebné práce, ktoré patria do sekcie F klasifikácie CPA.
Na základe uvedeného pokynu som usúdila, že ide o jedno zložené plnenie, kde hlavné plnenie nepatrí do sekcie F-/technologická časť ČS/ a uplatnila som bežný režim DPH aj na vedľajšie služby /stavebné práce a uloženie nádrže/

Prosím o Váš názor :
Fakturácia bude podľa zmluvy čiastková – po ukončení časti plnenia.
Ide v rámci zmluvného vzťahu o jedno zložené plnenie s jedným základom dane/ s DPH/ alebo o viaceré odlišné plnenia /stavebné práce-prenos, technológia /DPH/?



Za vybavenie ďakujem
Pavličková
natalka68
02.08.16,13:00
Dobrý deň, my robíme podobnú činnosť a ja som usúdila, že hlavnou činnosťou je dodaj čs. /pčs/ ak dodávame aj netechnologickú časť s montážou... beriem to ako výstavbu PČS a tá patrí do F.

Ak dodávame iba technológiu s montážou, to je bez prenosu.

Ak prvú časť dodávame po častiach, tak tiež som na pochybách, kam to zaradiť.
Consultix
02.08.16,19:23
Ak je ta montaz vykonana sposobo, ze zariadenie je pevne spojene so stavbou, pripadne je pripojene na aspon jednu inziniersku siet pevnym sposobom, tak by tam mal byt prenos DP.

Ako priklad vid napr. polozku 118 v zozname FS:
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Infoservis/Aktualne_informacie/dph/2016/2016.04.25_Zatried_CPA.pdf
V uvedenom pripade je dodanie umyvacky riadu aj s instalaciu predmetom prenesenia DP prave z titulu napojenia na siete.
promont maja
10.08.16,05:17
.. pripájam sa ku Consultix .. na celé potrebuješ stavebné povolenie = ide o stavbu v zmysle tzv. stavebného zákona .. t. j. hlavným cieľom je dodanie stavebného diela = stavebná činnosť ... ale môžeš sa obrátiť so svojou otázkou priamo cez net na finančnú správu ...