monty91
10.05.16,18:20
Zdravím poraďáci,
Trápi ma taký rozsiahly problém, že ani neviem kde mám začať. Moja mamina pracovala ako opatrovateľka svojho mentálne postihnutého syna od jeho narodenia. Poberala opatrovateľský príspevok, čiže jej „zamestnávateľ“ bol Úrad práce sociálnych vecí a rodiny. Toto platilo do 2.3.2016 keď sa stala obeťou mozgovej porážky. V ten deň bola hospitalizovaná v Bojnickej nemocnici. Nakoľko sme sa vtedy s priateľkou nachádzali v Bratislave dokázali sme si vybaviť iba jednodňové voľno aby sme ju navštívili. Na niečo také ako PN-ka sme vtedy nepomysleli.
Po tom ako sme sa dozvedeli, že bude vyžadovať opateru, dohodli sme sa s priateľkou, že kvôli rodine sa vrátime naspäť do Prievidze. Začali sme sa sťahovať, vybavovať novú prácu, riešiť zmenu opatrovníctva atď. Mamine sme rušili aj opatrovateľské čo bolo podmienkou toho aby si opatrovateľský príspevok mohla vybaviť moja priateľka. Keďže sme boli pracovne viazaný stále na BA nemohli sme byť stále dostupní v PD.
Po tom ako sme sa stabilizovali v PD a maminu nám prepustili do domácej liečbu sme chceli pre ňu začať vybavovať dôchodok. Tuto sa dostávame k pointe príbehu. Na sociálnej poisťovni sme dali žiadosť na dôchodok a tam sme sa dozvedeli , že mamina mala mať už v nemocnici vypísanú PN.
Poslali nás na zdravotnú poisťovňu, aby nám poradili čo s touto situáciou máme robiť. Povedali nám, aby sme doplatili nedoplatok za apríl ktorý robí niečo kolo 60 eur a dali jej vystaviť PN. Obvodná lekárka nám ale odmietla vystaviť PN s tým , že ju nemá komu adresovať lebo mama už nemá prácu a odkázala nás na úrad práce, že sa moja chorá mama má ísť hlásiť a potom jej vystavia PN. Keď sme tam prišli „klepali si na čelo“, že čo tam chceme s chorou ženou.
Nikde nám nevedia povedať čo máme robiť. Podľa všetkého spravila chybu nemocnica no nevieme sa dopátrať ako máme mamu vlastne doriešiť. Zdá sa mi nepochopiteľné, aby sa hlásila na úrad práce alebo za ňu každý mesiac platiť 60 eur zdravotné poistenie. Ak by ste niekto vedeli poradiť budeme vďační za každú radu.

Ďakujeme
Xanti
10.05.16,18:43
Veľmi nepríjemná situácia.
Skúsim to rozobrať.

Mamka bola opatrovateľ v čase ked došlo k mozgovej mrtvici tj. mamka bola poistencom štátu
i.fyzická osoba, ktorá poberá peňažný príspevok za opatrovanie,
https://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/poistenec-statu/

Ale tým, že ste opatrovateľský príspevok zrušili, tak mamka už poistencom štátu nebola a z toho dôvodu,za k aždý mesiac musí platiť odvody do ZP vo výške 60,06e mesačne, nakoľko zatial vôbec nespadá do žiadnej kategorie, a štát ju považuje za dobrovolne nezamestnanú.
Tým, že má problémy zdravotné sa nemôže evidovať na UP, nárok na PN nemá lebo za ňu nikto neplatil nemocenské poistenie.

Čiže aj keby jej PN vystavili v nemocnici, tak mamke by bola na nič. Lebo odvody do ZP platiť musí, lebo nemá n árok na platenú PN.

Čiže začala by som riešiť v prvom rade sociálnu poisťovňu a invalidný dôchodok. Ak nie je na PN,tak môže požiadať o ID ( čiže na SP vám dali nepresné informácie, asi ste aj vy zle uviedli ako sám píšeš, že mamku "zamestnával" UP - nezamestnával, nebola zamestnaná dostávala len príspevok ). Invalidný dôchodok sa dá požiadať spätne čiže len treba ísť s mamkou na SP a spísať tam žiadosť o ID, vy to nespíšete, to môže len mamka a rovno tam sa podpísať .
A tým, pádom ak jej priznajú invaliditu, tak do ZP odo dna priznania invalidity platiť nebude musieť. A všetko sa vyrieši. Lebo štát platí odvody do ZP za invalidných občanov.

Takže ak sa dá treba ísť s mamkou na SP. Tu si prečítajte čo treba doložiť na SP k žiadosti o ID http://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s

Minimálne bude potrebovať mamka aj papiere vypísané lekárom a lekárske správy znemocnice http://www.socpoist.sk/lekarska-posudkova-cinnost-dochodkoveho-poistenia-dbz/947s ale ako píšem, žiadosť o ID podáva dotyčná osoba ústne priamo na SP kde túto žiadosť spisuje poverený pracovník SP.
veronikasad
10.05.16,19:08
Ešte doplním Xanti, že štát platí za opatrovatelov len dôchodkové a zdravotné poistenie. Nemocenské poistenie, ktoré je podmienkou pre výplatu nemocenských dávok neplatí. Preto keby jej aj v nemocnici vystavili PN, nárok na nemocenské nevznikne. Mohla by sa prihlásiť v SP ako dobrovolne poistená osoba, ale to by musela platiť celý balík poistenia . 142,20€ mesačne, čo je podstatne viac ako zdravotné poistenie samoplatitela v ZP. Nárok na nemocenské z dobr.poistenia v SP by jej vznikol až po 270 dňoch dobr.poistenia.
veronikasad
10.05.16,19:20
Ak mamka splňa podmienky, skúste jej na UPSVaR vybaviť dávku v hmotnej núdzi (bude to určite skôr ako invalidný dôchodok). Nie je pritom potrebná evidencia na UP ako uchádzač o zamestnanie. Štát je platitelom zdr.poistenia aj za poberatelov dávky v hmotnej núdzi.

Po priznaní ID jej dávku v hmotnej núdzi započítajú s inv.dôchodkom a doplatia rozdiel, resp. dávku v HN bude musieť vrátiť, ale bude mať poriešené zdr.poistenie - nebude musieť platiť ako samoplatitel.
Katy a R
11.05.16,06:59
Neviem, prečo vyžaduje poisťovňa PNku ??? - vysvetlili vám to?
lebo mamka nemala poistenie ani ako opatrovateľka, ani teraz ho nemá - tak by jej to bolo na nič. Takže nemocenské neprichádza do úvahy. iba ak by to bolo treba kvôli vybaveniu dôchodku - ID?? Alebo pravdepodobnejšie preto, aby nemusela platiť zdravotné poistenie.
teraz ti už automaticky v nemocnici nevystavia PNku - ak nežiadaš sama. Škoda, že ste nepýtali . A divný je postoj obvodnej lekárky.
Podľa mňa treba dať žiadosť o dôchodok - ak ste ešte nedali. A samozrejme riešiť ďalej podľa pokynov SP. Ak ID - posudková komisia SP
ZP - to je úplne iná záležitosť - kým mala oficiálne príspevok za opatrovanie - platiteľom poistenia bol štát. potom si už musí platiť sama - ak jej uznajú dôchodok (neviem, či ID, či SD) - tak od toho dátumu nebude musieť platiť ZP. Alebo poriešiť tou PNkou, prípadne tou dávkou v hmotnej núdzi - záleží aj, či je už žiadosť o dôchodok?
A ďalšia záležitosť - ak jej treba opatrovanie - tak kompenzácie riešiť na UPSVaR - posudková komisia UPSVaR