EKO-HAUS
10.05.16,19:06
Fyzická osoba (konateľ), ktorý nemá nehnuteľnosť v obchodnom majetku nám prenajíma jednu miestnosť ako kanceláriu. Máme povinnosť k tomuto obchodnému vzťahu spracovať transférovú dokumentáciu?
martinez
11.05.16,13:13
kedze princip nezavisleho obchodneho vztahu musi byt v zmysle novelizacie zakona o dani z prijmov dodrzany uz aj medzi tuzemskymi osobami (vid §17,5 + § §2,n+r), tak v nadvaznosti na §18,1 je potrebne viest transfer pricing dokumentaciu (vid §18,1, predposledna veta).. ta vsak moze byt velmi jednoducha, t.j. tzv. zakladna dokumentacia resp. skratena dokumentacia, pricom sa v nej pouzije nejaky zmysluplny dokaz/kalkulacia, ktora preukaze, ze cena najomneho je obvykla, t.j. taka, aka by bola, keby sa najomne platilo nezavislej osobe (metody su uvedene v §18)

a na tomto linku si precitaj ako na to:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9704

zaroven davam do pozornosti §18,6 podla ktoreho moze spravca dane od Teba vyziadat transfer pricing dokumentaciu a Ty ju musis predlozit do 15 dni odo dna dorucenia vyzvy...
AdamC
26.11.16,06:13
Ahojte, niekde pri čítaní všetkého okolo TO som narazil na takúto informáciu : Ak prenajíma závislá osoba niečo nejakej závislej s.r.o. ako občan, čiže nepodniká, tak sa nemusí robiť TD. Že to len v prípade ak by to bola FO podnikateľ, a prenajíma niečo nejakej závislej FO, PO, tak v tom prípade. Neviem to overiť, ale pomohlo by to...
1maaja
26.11.16,07:49
Suhlasim s tebou. TO sa nemusi robit, pretoze ide o nezavisle osoby. Treba ale dodrziavat ceny obvykle na trhu. /priklad premier a prenajaty byt/
avalik
26.11.16,08:59
TD nemusi robit obcan - nepodnikatel ako prenajimatel,
ale najomca - podnikatel musi robit TD, pretoze uhradou najmu mu vznika naklad a ten znizuje zaklad dane alebo zvysuje danovu stratu.
AdamC
26.11.16,09:25
dakujem za objasnenie
AdamC
26.11.16,09:26
Dakujem pekne, len jedna vec mi este nie je jasna, ak v pripade tuzemskych zavislych osob a ich transakcii staci skratena dokumentacia, kde nie je sucastou volba metody a obhajenie metody, precu to vsetci tak stresuju s tymi urokmi k pozickam a inymi vecami. Na druhej strane, ako chce potom spravca riesit pripocitanie odpocitanie v takomto pripade ked v podstate subjekty nie su povinne zdovodnovat v dokumentacii tvorbu cien, ci uz ide o najomne, alebo o majetok, tovar, sluzby. Nejak mi to nesedi...
1maaja
26.11.16,10:04
Kedze mam povinnost upravit ZD /u mna nezav.predajna cena/ , musim si nejako obhajit sumu, o ktoru zvysim ZD. Z tohto dovodu som v trans.dok.uviedla aj metodu, ktoru som pouzila. Ci to ma dokumentacia obsahovat? Mozno aj nie, ale ako potom obhajim sumu, o ktoru zvysim ZD. Pozicky-ak neuvediem obvyklu vysku uroku, ako potom obhajim ten, ktory som pouzila ja? To mozem dat urok 1%, 5 %, 10% kolko chcem.
promont maja
29.11.16,05:32