Dzejdza
10.05.16,20:30
Firma ma reštauráciu /alebo jedáleň/, ktorá vydáva jedlá aj na faktúry. Keď sa predá jedlo cez pokladňu, automaticky odráta suroviny na vynaloženie toho jedla zo skladu. Avšak keď je to na faktúru, zo skladu mi suroviny neodráta.
Môžem nato urobiť výdajku? Viem však len počet jedál za ten mesiac, ale neviem aké jedlá tí ľudia mali, takže presne neviem čo mám dať do výdajky.
Môžem to urobiť tak, že urobím inventúru a tie suroviny čo mám v počítači navyše, od skutočného stavu, by som dala do tej výdajky?
jakubzemko
11.05.16,05:07
A ako sa zistí, či sa nejedná o inventarizačný rozdiel? Napríklad ak vám zamestnanec niečo ukradne, tak to predsa nie je súčasťou výdajky, ale jedná sa o manko. Ak sa niečo pokazí, je to manko a nie súčasť výdajky. Sklad by mal byť vedený, tak, aby ste si v prípade kontroly vedeli aj obhájiť, že naozaj sa jedná o úbytok zásob z dôvodu predaja a nie o manko. Ale dá sa všetko. Keď to vie odčítať pokladňa, tak by ste to mali vedieť aj manuálne odčítať z faktúry.
Dzejdza
11.05.16,05:19
Na faktúre mám počet kusov, takže približne viem koľko mám odrátať. Len či to tak môže byť?
Ostatný rozdiel bude ako manko alebo prebytok
jakubzemko
12.05.16,05:25
No jasné, tak by to mohlo byť. Ak mi pokladňa na jednu porciu odráta 200 g mäsa, tak aj z faktúry na jednu porciu môžem manuálne odrátať 200 g mäsa a spraviť výdajku.