Jana Knéblová
10.05.16,21:43
Moja mama zakúpila v r. 2011 byt za 59 000€. V 2015 mi predmetný byt darovala z vážnych zdravotných dôvodov sa presťahovali aj s otcom ku mne kde sa o oboch starám byt sme následne po necelom roku predali za 63 000€ 28.4. 2016 ak som správne pochopila, bude sa daň z predaja nehnuteľnosti rátať z predajnej ceny teraz (63000) mínus nadobúdacej ceny (59000) ktorú zaplatila mama, lebo jednoducho neprešlo 5 rokov, čiže zo 4 000 € ?
Možno ešte nejaké to mínus za prerábky, otec je na vozíku (o neho sa starám šiesty rok a dochádzala som k nim ) tak sme bezbariérovo upravovali z vlastných zdrojov. Peniaze sú samozrejme mamine (už je na tom podstatne lepšie) a chce si s nimi manipulovať, lenže ja budem robiť daňové, neviem ako ju prinútiť neminúť všetko aby bolo na odvody daňové a do zdravotnej poisťovne.
Niekde som sa dočítala, že ak som zamestnanec budem robiť kompletné daňové priznanie aj zo zamestnania aj z predaja nehnuteľnosti.
Prosím o upresnenie - ďakujem.
Jana K.
ivka70
11.05.16,01:18
Cena z roku 2011 nemusi byt zhodna s cenou bytu pri darovani v roku 2015, ceny nehnutelnosti sa dost hybali v tom case.
Bolo treba ocenit nehnutelnost v case darovania.
Investicie do bytu si ty mozes uplatnit len od casu, kedy ti byt patril, teda od darovania.
Inak, ani od kupy bytu mamou do predaja tebou neuplynulo 5 rokov?
Mozno sa ten cas da zapocitat.
A ano, budes si musiet sama robit danove priznanie zo vsetkych prijmov, teda aj zo zamestnania aj z. prijmu z predaja nehnutelnosti.
Jana Knéblová
11.05.16,02:52
Ďakujem, dva mesiace chýbali do piatich rokov od maminej kúpy bytu až po terajší predaj. Znalecký posudok sa robil až teraz pri predaji a bol byt oceneny na 65000€ čiže viacej ako sme predali.
alexandrap
11.10.16,09:55
Chcel by som sa spytrat na podobny problem. Mama by mi chcela darovat svoj podiel na byte -treaz v r.2016. Bytovy podiel vlastni viac ako 5. r. - cize dar je oslobodeny od dane. Ak by som potom cely byt predal skor ako 5.r od darovania, podla vsetkeho treba znalecky odhad do darovacej zmluvy? Problem je, ze som bol u pravnika- ten povedala ze netreba,kedze ide iba o darovanie podielu a nie cely byt. U statneho notara ktory ma spisat darovaciu zmluvu - ze vobec netreba cenu uvadzat ! Danovy urad-poradna- ze ich zaujima co je napisne v zmuve a nie kto to ohodnotil. Bojim sa uz ist k dalsiemu pravnikovi- co povie. Ako to teda je-treba toho znalca a kde ho hladat ?