deedee130
10.05.16,22:44
Potrebujem si zaviest pripojku k mojmu domu, ale kedze najblizsi verejny vodovod je asi 170 m daleko musim kopat a vlastne aj osadit sachtu ( ta ma byt do max 10 m od verejneho vodovodu) na obecne- verejne priestranstvo ( je to okraj cesty kde rastie burina ) starosta nenamieta, no v obecnom zastupitelste su aj taki, co a just nechcu povolit ( zavist, zloba) maju na to pravo? neexistuje nejaky zakon o prave na pitnu vodu?
arizona
10.05.16,21:02
A ako vysvetluju, ze nechcu povolit? daj si oficialne pisomnu ziadost na OU-SU a uvidis,ako sa vyjadria...
ivka70
11.05.16,01:05
Pozemok mas v intravilane o bce v zastavanom uzemi?
Preco tam nie je vodovod natiahnuty?
buchač
11.05.16,04:34
vlastne aj osadit sachtu ( ta ma byt do max 10 m od verejneho vodovodu) na obecne- verejne priestranstvo ( je to okraj cesty kde rastie burina )
Spomínaš závisť a či zlobu...to nechajme teraz bokom.
Tvoj pohľad sa dá ale kľudne nazvať sebecký - jednostranný. Podľa Tvojho popisu sa nedá určiť jednoznačné stanovisko.

Verejné priestranstvo - okraj cesty - burina...ale čo keď v nejakej budúcnosti bude potrebné práve to priestransvo - tú cestu opraviť práve v dôsledku narušenia jej pevnosti kvôli ceste.
Ale čo považujem za najdôležitejšie, trochu nechápem Tvoje konanie. Daj si šachtu na vlastný pozemok a máš pokoj.
Tiež by ma zaujímalo, odkiaľ máš info, že vzdialenosť šachty má byť maximálne 10 m.
----------------------------
Platí :
Na meranie spotreby vody v dome sa používajú vodomery. Inštalujú sa na vodovodnej prípojke ako súčasť vodomernej armatúry. Vodomernú zostavu umiestňujeme na pozemku nehnuteľnosti vo vodomernej šachte alebo výnimočne na vhodnom mieste v dome. Má byť umiestnená mimo dopravných pásov a chránená pred vnikaním vody, plynu a nečistôt. Nesmie sa odvodniť do kanalizácie, ani ňou viesť iné potrubia, káble a pod. Je zakázané umiestniť ju do garáže. Vodomerná komora je súčasťou vnútorného vodovodu. Umiestnenie zostavy a veľkosť vodomeru určuje dodávateľ vody (zvyčajne príslušný závod vodární a kanalizácií) po dohode so stavebníkom. Vzdialenosť šachty od hranice nehnuteľnosti (uličnej čiary) býva 1 až 2 metre. Prípojka a armatúry na vodomer sú majetkom dodávateľa vody. Rozmery vodomernej šachty musia byť také, aby vodomer bol ľahko a bezpečne prístupný pri odčítaní a montáži.
http://www.domnamieru.sk/poradnaZdravotechnika.php
------------------------------
Hm...a ja Ti mám šachtu umiestnenú na vlastnom pozemku, od hlavného potrubia cca 20m...
deedee130
11.05.16,06:28
no a tu sachtu si osadzoval kedy? Pretoze ked zavolas na vodarne novy zakon znie, ze musi byt sachta max do 10 m od bodu napajania. Potom od tej sachty ty mozes tahat aj xy m k svojmu pozemku....a preco by bol moj nazor sebecky a jednostranny? To inteligentny clovek v 21 storoci ani nema co vypustat, kedy je voda zakladnym pravom pre cloveka....
deedee130
11.05.16,06:30
no vyjadrili sa tak, ze proste tam jeden clovek zo zastupitelstva ma rodinu ( dom, pri ktorom by strebalo rozkopat tu travu pri ceste , ) pritom nejdem cez ich pozemok ale obecny pozemok... existuje nieco , o co sa mozem opriet?
deedee130
11.05.16,06:30
ano je to zastavane uzemie, no v tejto casti uz domy nie su, tym padom tam nepotiahli dalej vodovod....
Chobot
11.05.16,07:00
Z tvojho zadania vyplýva veľa nejasností.

Najmä - komu patria pozemky ležiace medzi tvojim pozemkom a tým verejným vodovodom? Nemôžeš ťahať vodovod cez cudzie pozemky bez ich povolenia. Ak je tam cesta, tak vodovod, ktorý chceš vybudovať, bude musieť byť verejný. Teda ty ho vybuduješ a tú vetvu odovzdáš po kolaudácii vodárňam. Následne sa budeš môcť pripojiť na (tebou vybudovaný) verejný vodovod pri tvojom pozemku. My sme tento rok budovali taký vodovod cca 100 dlhý spolu s ostatnými vlastníkmi susedných pozemkov. Trebalo na to riadny projekt, stavebné konanie a stavebné povolenie. Vodovod pod cestou bude verejný, aj keď sme ho budovali na vlastné náklady a na ten sme sa v šetci pripojili.

Niečo také, ako právo na pitnú vodu neexistuje. Teda máš právo - môžeš si ju kúpiť v obchode. Ale nemôžeš si robiť čo chceš, aby si mala vodovod v dome. Najmä nie stavať siete na cudzích pozemkoch bez patričných povolení.
buchač
11.05.16,09:24
deedee130 (Dnes 09:28) no a tu sachtu si osadzoval kedy? Pretoze ked zavolas na vodarne novy zakon znie...
===============
Čakal som niečo podobné...takže :

1. Šachtu mám v obci (chalupa), kde je dodávateľ vody obec samotná a nie nejaká vodárenská spoločnosť. Takže platí to zvýraznené - dohoda s dodávateľom vody. Osadzoval som pred cca 4 rokmi, nakoľko predchádzajúci majiteľ šachtu nemal, bol pripojený priamo na systém.

2. Ani Vodárenská spoločnosť mi nemá právo diktovať podmienky umiestnenia šachty, ak mi to podmienky na jej osadenie (10 metrov) nedovoľujú.

3. Sebeckosť vidím v tej Tvojej nástojčivosti umiestniť šachtu tam, kde to v podstate nie je možné.
deedee130
11.05.16,12:10
no pozemok cez ktory ja musim prechadzat je obecny, ( cize kazdeho kto byva v dedine) je to verejne priestranstvo, nepatri nikomu.....
deedee130
11.05.16,12:11
Podla noveho zakona to tak nemoze byt....iba vo vinimocnych situaciach...10m maximalne
Chobot
11.05.16,13:28
Nie je pravdou, že obecný pozemok nepatrí nikomu. Patrí predsa obci. A vlastník pozemku môže rozhodnúť, čo tam dovolí postaviť. Takže ak povedali, že vodovod nie, tak ho nepostavíš.

Treba si uvedomiť, že nemôžeš stavať kdekoľvek a čokoľvek, aj keď máš niekde pozemok.
Ing. Ľubomír Janoška
11.05.16,14:16
Ak ide o Vašu investíciu, tak obec sa vyjadruje iba k rozkopávke (dáva povolenie). Táto kompetencia patrí starostovi, ktorý je zo zákona správnym orgánom.
Naopak, v prípade investície obce by rozhodovalo obecné zastupiteľstvo.
Podobne by zastupiteľstvo rozhodovalo o nájme pozemku pre váš vodovod - ale to sa rieši tak, že potrubie mimo Vášho pozemku odovzdáte vodárom. Tým sa zmení na verejný vodovod a šachta bude v pohode na Vašom pozemku.
buchač
11.05.16,14:23
Cituj príslušné z konkrétneho zákona.
kukučka
11.05.16,17:41
Ja by som sa o pripojku zaujimala pred vydanim stavebneho povolenia, nie az vtedy, ked dom stoji. Ako si ho bez vody postavil?