Patrik Murárik
11.05.16,07:15
Ahojte, mám na vás otázku, rozmýšlam nad založením podnikania, no nie som si istý pár vecami.
Ak som správne pochopil, tak ako zivnostnik popri zamestani neplatim ani zdravotne poistenie lebo ho za mna plati zamestnavatel, no čítal som o tom že na konci roka sa potom v poistovni objavi buď preplatok alebo nedoplatok. Ako to teda je ? nemusim platiť nič alebo na konci roka aj tak zaplatim tých 60€ mesačne za všetky mesiace kedy som podnikal ?
alebo z mojho zisku automaticky zoberie 14% ?

Sociálne poistenie ak som dobre pochopil začnem platiť až ked presiahnem zisk 5140€ myslim.

A na konci roka ešte zaplatím zo zisku daň 19% ?
bodliak
11.05.16,05:26
Nemusis platit preddavky na zp, zuctovanie pride nasledujuci rok.
SP neposudzuje zisk, ale prijem.
Dan z prijmu zaplatis tiez.
Patrik Murárik
11.05.16,06:19
tak ale teda je vlastne jedno či platim mesačne tych 60€ alebo potom zaplatim jednorazovo pri zučtovani 720€ nie ?
príjem je teda ako moj obrat ?
Patrik Murárik
11.05.16,06:20
zisk som myslel, ako moju čistú výplatu čo mi ostane po odrátaní všetkých nákladov.
Katy a R
11.05.16,07:33
Nie je pravda, že ako živnostník neplatíš odvody do ZP. Ak si zamestnanec. Odvody sa platia zo všetkých príjmov .
len na začiatok si môžeš (nemusíš) dať nulové preddavky - poisťovňa ti spraví RZZP - vypočíta podľa DP, že koľko je tvoje poistné - a tiež ti stanoví preddavky na ďalšie obdobie - už podľa tvojho príjmu. A ak by si v budúcnosti mal vysoký príjem, po ďalšom DP ti takisto spraví RZZP - a tiež môžeš mať nedoplatok .
Všetko závisí od tvojho príjmu - presnejšie od vymeriavacieho základu.

Ešte doplním k SP - tam sa neposudzuje zisk pre povinnosť platenia, ale príjem . viď zák o SP
Patrik Murárik
11.05.16,07:36
takže prvy rok nemusim platiť ZP ale zaplatim ho na konci poistneho obdobia za cely ten čas naraz ?
a ostatne roky už podla danoveho priznania každy mesiac od minima tych 60€ mesačne ?
Katy a R
11.05.16,07:39
ale ti píšem - že záleží, aký bude príjem (VZ) ... možno ti výjdu preddavky aj 200 eur ? .. a možno menej ako 60 eur ? Ako zamestnanec máš výhodu, že pri malom VZ nemusíš platiť to minimum, ak výjde napr 30 - tak toľko.