mariab
19.06.06,18:56
Príjemný podvečer,

veľmi pekne Vás prosím o radu ohľadne jednoosobovej SRO: môže si majiteľ SRO "vypožičať" peniaze zo svojho účtu na osobné výdaje? Má takáto SRO nejaké zvláštnosti oproti viacosobovej SRO?
Marianna01
19.06.06,18:01
Zvláštnosť je tá, že je sám... ;) Žiadne osobitosti, žiadne iné právne postavenie, ako keby sro založili 20 členovia. Rozdielna je len výška vkladu každého spoločníka.

Prvej otázke celkom nerozumiem. Spoločník si chce požičať peniaze v firemného účtu? Rozhodne nie! Iba ak zmluvou o pôžičke, ktorá bude uzavretá na zákl. obchodného zákonníka so všetkými príslušnými náležitosťami. Alebo si firma chce požičať od spoločníka? Za takých istých podmienok. Na základe zmluvy.
Marianna01
19.06.06,18:04
Ešte raz som prečítala otázku - majiteľ nemá svoj účet! Existuje firemný účet. Požičať si môže ako som spomínala vyššie, len sa v zmluve neuvedie účel - aby tam nefigurovali žiadne osobné výdaje. Také čosi existuje len pri fyzických osobách (myslím osobné výdaje). Právnické osoby zásadne namajú nič osobné, maximálne reprezentačné náklady, ktoré sú ale pripočítateľnou položkou k základe dani z príjmov.
mariab
19.06.06,19:47
Marianna,
klient z firemného účtu previedol financie na svoj sporožírový účet. K tej jednoosob.SRO len toľko, že nepoberá majiteľ žiadnu mzdu alebo ako vlastne v takom prípade disponujeme s peniazmi? Nevidím ani žiadnu odmenu konateľa, alebo čokoľvek iné. Takto som to myslela.Ďakujem.
Mária
Marianna01
19.06.06,19:58
Marianna,
klient z firemného účtu previedol financie na svoj sporožírový účet. K tej jednoosob.SRO len toľko, že nepoberá majiteľ žiadnu mzdu alebo ako vlastne v takom prípade disponujeme s peniazmi? Nevidím ani žiadnu odmenu konateľa, alebo čokoľvek iné. Takto som to myslela.Ďakujem.
Mária

Aha, tak ak je to sro-čka, musíte na tú sumu spraviť spätne zmluvu o pôžičke Myslím, že tu niekto už takú zmluvu prilepil, lebo to tu už bolo preberané. Nájdem to a pridám link. OK?
Ináč, tá pôžička je spôatná, takže ju "akože" bude musieť vrátiť, napr. do pokladne. To si "dohodnite" v tej zmluve. Ale práve v takýchto sro-čkach zvykne byť problém s hotovosťou v pokladni, tak sa to aspoň týmto vyrieši.
Financiami nijako ináč nedisponujete.
ANNAP
19.06.06,20:11
a musí to byť pôžička? Ja by som to riešila len zálohou na nákup materálu alebo niečoho pre sro, na konci roka to akože vrátim cez pokladňu a na druhý rok ak bude ešte treba znova si zoberiem zálohu.
Marianna01
19.06.06,20:14
a musí to byť pôžička? Ja by som to riešila len zálohou na nákup materálu alebo niečoho pre sro, na konci roka to akože vrátim cez pokladňu a na druhý rok ak bude ešte treba znova si zoberiem zálohu.
Zálohu treba vykryť nejakým dokladom. Okrem iného je tam jasné číslo účtu, na ktoré peniaze odišli. Neviem, či je to dobrý nápad. Hlavne, ak sa to bude opakovať. Túto tému sme už raz rozoberali. Hneď ju pohľadám
Marianna01
19.06.06,20:19
ANNAP
19.06.06,20:20
asi som mimo obraz, spoločník si previedol peniaze z účtu sro na svoj účet?
Marianna01
19.06.06,20:23
tu je niečo o pôžičkách spoločníkovi.
http://www.porada.sk/dan-z-prijmu/13054-pozicka-spolocnikovi.html?highlight=p%F4%BEi%E8ka


Tú tému, kde sme to preberali ako na just nemôžem nájsť. Ale určite sme to už preberali. Len možno pod iným názvom...:mad:
Marianna01
19.06.06,20:27
Marianna01
19.06.06,20:31
Prešla som takmer 170 príspevkov a nenašla som to. Skús to pohľadať, možno budeš mať väčšie šťastie. Možno to bolo v opačnom garde - spoločník dával pôžičku sro-čke, ale v podstate je to to isté.
mariab
19.06.06,21:34
Prešla som takmer 170 príspevkov a nenašla som to. Skús to pohľadať, možno budeš mať väčšie šťastie. Možno to bolo v opačnom garde - spoločník dával pôžičku sro-čke, ale v podstate je to to isté.
Veľmi pekne ďakujem za odpovede, v jednom príspevku "som sa našla", ja som totiž dnes klientovi, ktorého sa to týka navrhla urobiť príjem takej čiastky do pokladne, z titulu nesprávne poukázaných peňazí na nesprávny účet.
Ešte raz vďaka,
Mária