Majus
04.11.04,13:27
Prosím,prosím poradiť : ak chcem refakturovať školenie, ktoré mne vyfakturoval neplatca DPH, refakturujem to s alebo bez DPH? Vďaka
Danka Kosibová
04.11.04,13:08
ak si platca dph, tak s DPH...
Luna
04.11.04,13:26
Tebe zákon ukladá s DPH,veď si platiteľ DPH.
Majus
04.11.04,13:55
Ja si tiež myslím, že s DPH, lebo by to malo byť ako samostatné plnenie (ináč v ktorom § nového zákona o DPH sa teraz píše o refakturácii, ja to vôbec neviem nájsť?). Ale na druhej strane, ak je to len refakturácia služieb, ktoré som ja neposkytla,tak by som to mala refakturovať tak ako som to dostala, čiže bez DPH, nie? Asi nad tým už veľmi špekulujem :)
tonkat
12.07.05,14:10
Nakúpili sme autosúčiastky v Čechách od platcu DPH. Fa z čiech je bez DPH. Ja si uplatním daň na "vstupe i na výstupe". Tieto súčiastky však niesú pre nás, ale ich refakturujem slovenskému platiteľovi DPH. Fa vystavím s DPH? Ďakujem
tonkat
12.07.05,14:43
Nakúpili sme autosúčiastky v Čechách od platcu DPH. Fa z čiech je bez DPH. Ja si uplatním daň na "vstupe i na výstupe". Tieto súčiastky však niesú pre nás, ale ich refakturujem slovenskému platiteľovi DPH. Fa vystavím s DPH? Ďakujem
A ešte ohľadom dátumov. Fa vystavím s dátumom prijatia predchádz. DF a dátum dodania bude tiež tento dátum??? Prosím o konzultáciu. Vrele díky.
slnko
12.07.05,16:42
Ahoj Tonka, nikto neodpovedá, tak skúsim ja. Podľa mňa tam sa nevzťahuje žiadne oslobodenie, tak by som to fakturovala s DPH. Vystavila by som so skutočným (aktuálnym) dátumom a dátum dodania tiež skutočný dátum, kedy ste im tie súčiastky dodali.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
durisovad
12.07.05,16:52
Ak som platca DPH, vsetko by som refakturovala s DPH. Nic tym nestratim, lebo DPH mi zaplati odberatel a stat bude tiez spokojny. Ja som v zakone akosi tiez nevedela najst, ako postupovat pri refakturacii sluzby alebo tovaru bez DPH, len oslobodene.
tonkat
12.07.05,20:01
Ďakujem Vám, vystavila som to s daňou, tiež si myslím, že to tak bude správnejšie. Na školení nám Jablonková povedala, že refakturácia sa chápe, ako keby sme službu alebo tovar sami poskytli, resp. dodali. Vďaka ešte raz.
kozmar
13.07.05,17:34
To znamená, že ich predáš ako tovar? Potom dátum dodania bude podľa toho,
kedy ste ich predali, a samozrejme to odaníš, veď ste plátcovia DPH pravdepodobne
podľa toho, čo píšeš.
Janca
14.07.05,04:45
Neviem už naspamäť staré paragrafy, ale voľakedy platilo, že refakturácia v tej istej výške sa mohla fakturovať bez DPH a nevchádzala do DP DPH. No v najnovšom zákone som to tiež nezachytila a preto sa prikláňam k názoru, že fakturovať s DPH.
Milan Benka
14.07.05,12:49
Jednoznačne s DPH, ak si platcom.
Milan Benka
14.07.05,12:51
Refakturácia bude jednoznačne s DPH
Je to ako "predaj" ďalšiemu zákazníkovi
Petronela
15.07.05,07:22
Presne ako píše Janca, v novom zákone o DPH vypadli ustanovenia o tzv. refakturácii. Faktúrovať sa musí s DPH.
IvanaK
19.07.05,08:30
Prosim poradte mi! Konateľ firmy bol v nemecku ubytovaný v hoteli na školení 3 firmy ( platca DPH), Hotel vystavil fakturu na 3. firmu, ale naš koneteľ v dobrej vôli za seba ubytovanie uhradil. Nám platbu stiahli z účtu a teraz chce, aby mu tie peniaze ta 3 firma vratila, takze chce na nich vystavit Fa, teraz mam problem, co do tej fa dat? my sme platcovia DPH, 3 firma je platca dph a aj hotel bol platca DPH( aj ked fa vystavil s DPH, ale to uz snad nemusim ja riesit...).Ďakujem Vám.
zuzanar
19.07.05,08:39
Prosim poradte mi! Konateľ firmy bol v nemecku ubytovaný v hoteli na školení 3 firmy ( platca DPH), Hotel vystavil fakturu na 3. firmu, ale naš koneteľ v dobrej vôli za seba ubytovanie uhradil. Nám platbu stiahli z účtu a teraz chce, aby mu tie peniaze ta 3 firma vratila, takze chce na nich vystavit Fa, teraz mam problem, co do tej fa dat? my sme platcovia DPH, 3 firma je platca dph a aj hotel bol platca DPH( aj ked fa vystavil s DPH, ale to uz snad nemusim ja riesit...).Ďakujem Vám.
Pri fakturácii treba vždy určiť miesto zdaniteľného plnenia. A to je úplne jasné. V Nemecku. Takže nemecká dph. 3 firma je platca dph. Takže vy fakturujete bez dph a povinnosť pripadá na nich.
schreiterka
20.07.05,09:48
my sme platcovia dph a kamarat z DU mi povedal, ze ak by nam fakturovali bez dph a my by sme v tej istej sume to refakturovali dalsim, tak to refakturujeme bez dph. Ak by sme k tomu pridali nejaku hodnotu, tak uz to refakturujem s dph.


ak so mnou suhlasi niekto alebo nesuhlasi, nech sa ozve, rada si vypocujem aj iny nazor
Petronela
20.07.05,10:42
Pre: Schreiterka
TO čo píšeš platilo podľa starého zákona o DPH a pri tuzemských refakturáciách. Nemá to nič spoločné s dodaním služieb do EU. Podľa mojho názoru je to ako píše zuzanar.
Petronela
20.07.05,10:47
Ešte na vysvetlenie pre SChreiterku, jednalo sa o prípady, kedy Vám tuzemec faktúroval bez DPH, pretože sa jednalo o službu oslobodenú od DPH a vy ste to mohli refaktúrovať v tej istej cene tuzemcovi tiež bez DPH.
Natka
20.07.05,12:04
Po prečítaní všetkých príspevkov na túto tému mi nie je jasný dátum vystavenia, príp.dodania služby na refakt., lebo ja napríklad urobím nejaké služby (vrátane nákupu kolkov) pre nejakú spoločnosť a keď mám celú službu hotovú, tak až potom refaktúrujem, ale všetko v takej hodnote, v akej som ja platila, t.j. kolky bez DPH a napr. overenie listín s DPH. Len nie som si istá, či to môžem urobiť naozaj napr. raz za dva mesiace (po celkovom ukončení mojej práce pre danú spoločnosť).
KEJKA
20.07.05,13:14
Ak som platca DPH, vsetko by som refakturovala s DPH. Nic tym nestratim, lebo DPH mi zaplati odberatel a stat bude tiez spokojny. Ja som v zakone akosi tiez nevedela najst, ako postupovat pri refakturacii sluzby alebo tovaru bez DPH, len oslobodene.refakturácia zo zákona neexistuje. Stal sa z toho ľudový pojem. V skutočnosti ide o nákup tovaru s cieľom ho predať niekomu inému. Takže tak sa na to treba pozerať - ide o predaj tovaru v nezmenenom stave.
Z hľadiska DPH sa nákup rieši osobitne, výsledkom je obstaranie zásob (nemyslím hned na sklad) a predaj osobitne.

Ak sa tzv. refakturujú služby - tam by som sa pozerala na zmluvu, čo a ako ste dohodli. Lebo poskytovateľ služby má staovenú cenu a s dodaním služby mu vznikajú náklady. Zas to treba oddeliť - osobitne vstup/náklady a osobitne výstup/faktúra. Ak napr. kolky sú v zmluve vymedzené, že sú výdavkom za odberateľa, tak ich "refakturuješ", to je necháš si ich preplatiť. Inak by som všetko dávala do jedného vreca, poskytuješ službu vo vlastnom mene.
Natka
21.07.05,08:43
Zamyslela som sa nad tvojou poslednou vetou. Ja nemám v živnostenskom liste napr. poskytnutie služieb - overenie listín, takže asi nemôžem poskytovať "službu vo vlastnom mene". Čo ty na to, Lida?Hádam to nejak spoločne doriešime :o
Aron
06.09.05,15:25
Myslím, že na tom niečo je. Ak nemám v predmete činnosti predaj kolkov, alebo poskytovanie služieb napr. taxi a pod., (služby bez DPH), ako si môžem refakturovať tieto služby na výstupe s DPH? Asi by bolo najvhodnejšie vystavovať faktúru len na svoje služby s DPH a neuvádzať to priamo v položkách faktúry. Výšku odmeny predsa stanovuje zmluva a v nej môže byť dohodnuté aj preplácanie nákladov, ktoré má poskytovateľ s poskytovaním služby. Nie?
Milan Benka
06.09.05,16:45
Refakturácia služby je jednoznačne alebo čohokoľvek iného je podľa § 9odst.1 Dodaním služby !!!
Citujem : Dodaním služby je KAŽDÉ plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru podľa §8, vrátane: ....4 bodíky na upresnenie , čo tam ešte patrí.

A ktým kolkom a pod.: Nakúpim síce kolky, ale refakturujem súvisiace náklady / vyčíslené napr. počtom a hodnotou kolkov/
Teda ak poskytujem službu a dohodnutá odmena je tzv. čistá, v zmluve si dohodnem, že okrem odmeny budem faktúrovať súvisiace náklady, pretože niekedy môžu byť vyššie ako samotná odmena.
apo
24.05.08,13:59
Mám podobný problém ako s kolkami.

Môj klient má v nájme nehnuteľnosť. Majiteľ nehnuteľnosti = prenajímateľ je registrovaný na DPH a môj klient je tiež registrovaný na DPH.

Klient dostal na preplatenie faktúru v ktorej je refakturovaná daň z nehnuteľností BEZ DPH.

Považujem to za chybu 2 x.
1. Ak by faktúru môj klient uhradil došlo by s najväčšou pravdepodobnosťou k zaplateniu dane za niekoho iného a to nie je daňový náklad.
2. Ak by v zmluve bolo dohodnuté, že nájom pozostáva z 12 mesačných platieb + dane z nehnuteľností bolo by to v poriadku z pohľadu dane z príjmu. Ale keďže nájomca je tiež registrovaný na DPH musí byť nájom s DPH pokiaľ prenajímateľ neoznámil správcovi dane, že všetky nájmy bude fakturovať bez DPH. Z pohľadu zákona o DPH tu dochádza k porušeniu ak je prefakturovaná daň bez DPH a táto daň zahrnutá do ceny nájmu podľa zmluvy.

Aký je Váš názor na prefakturáciu dane z nehnuteľností?

Ďakujem.


Zaujala ma diskusia o dni daňovej povinnosti pri prefakturácii. Do roku 2004 sme to mali v zákone ošetrené. Dnes by som sa oprel o §19 odstavec 3, modro označený text:

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca.Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary.

Je to len snaha nájsť v zákone aspoň niečo čo má daňovú povinnosť určenú dňom vystavenia faktúry. V podstate sa jedná o refakturáciu a kolky a podobné výdavky keď sa rozhodneme prefakturovať mohli by sa riadiť modrooznačenou citáciou. Dôvodom na refakturáciu môže byť napríklad aj to, že tak ako bolo uvedené, že sprievodné náklady môžu byť ozaj vysoké a my sme s tým pri dohadovaní ceny nemuseli počítať.

Ešte ra ďakujem.


apo