Dasat
19.06.06,19:13
Poprosím o pomoc mám z toho chaos. Začali sa nám objavovavť dodávateľské faktúry od tuzemských dodávateľov vystavené v EUR.
Akým kurzom prepočítavať takúto DPH na SKK:
a/ kurzom dátumu zdaniteľného plnenia, t.j. platí obdobne ako pri prijatých faktúrach z iného členského štátu EU
alebo to posudzovať inak?

Týmto spôsobom vznokajú kurzové rozdiely, nakoľko dátum DPH je iný kurz a dátum prepočtu záväzku je dátum účtovania.


Pri tuzemských je to bez problémov faktúra je v SKK a dátum dodania je dátum zdaniteľného plnenia.
Dasat
19.06.06,17:17
nevie mi to niekto objasniť?

Ďakujem
Milan Benka
19.06.06,18:08
Kurz vystavenia dodania tovaru, ak sa nemýlim, dodávateľ Vám zašle fa v EUR, ale je na nej vyčíslená DPH v SKK, alebo nie ? Je to náležitosťou faktúry v zmysle Z DPH.
kalkulka
20.06.06,06:49
Dovolila by som si oponovať. Neviem, či tuná nedošlo k omylu. Tu sa jedná o tuzemské faktúry, kde dátum plnenia a uskutočnenia účtovného prípadu je zhodný, takže z toho mi vyplýva účtovanie jedným kurzom a to kurzom dodania tovaru, služby a pod.. DPH v SKK by mala byť na faktúre vyčíslená. Celá fa by sa mala prepočítavať dátumom plnenia kurzom NBS.
Stolky
20.06.06,07:23
Ahoj, my tiez dostavame faktury v EUR od slov.dodavatelov a uctovnicka prepocitava kurzom datumu vystavenia.Aj prijatie faktury musim orazat tym istym datumom,aby neboli problemy a vela internych dokladov.
snad ti to pomoze:-)
kalkulka
20.06.06,08:03
Toto moje tvrdenie mám overené aj od audítorky aj od daňového poradcu.
Do účtovníctva sa predsa účtuje dátumom uskutočnenia účtovného prípadu. A ten nenastáva prijatím faktúry vo firme, ale dátumom dodania tovaru alebo služby. Aj daňová povinnosť pri DPH v tuzemsku nastáva dňom dodania, takže tento deň je zhodný. Veď predsa aj dodávateľ bude účtovať dňom plnenia a teda odvedie určitú výšku DPH. Ak aj odberateľ zaúčtuje tým istým dňom, tak si takisto uplatní odpočítanie dane v tej istej výške a ŠR ostane na nule. A podobne by to bolo aj s daňou s príjmov. Existujú aj výnimky, ale to už je o inom. Čo myslíte?
anelly
20.06.06,10:08
Súhlasím s kalkulkou. Zákon nezakazuje vyhotovovať faktúry v akejkoľvek mene, ale hovorí, že musí byť vyčíslená DPH v Skk pri vystavovanej fa , takže je logické, že u dodávateľa aj odberateľa musí byť uplatnená rovnaká výška DPH.
dumap
23.06.06,05:58
Zákon o účtovníctve v §7 a §24 myslím že jasne hovorí o vedení a oceňovaní v účtovníctve. Podľa môjho názoru fa od sloven.dodávateľa musí byť prepočítaná aj na Skk kurzom dňa uskutočnenia účtov.prípadu. Môj klient má tiež sloven.dodávateľa, ktorý vystavuje fa v EUR, zároveň ale vyčísli na fa aj základ DPH+DPH.Fa uhrádzame v EUR, a tým mi dňom úhrady vznikajú kurz.rozdiely, ale nie pri prijatí faktúry, tú účtujem v Skk. Dúfam, že sa nemýlim.