ErikFarkaš
11.05.16,18:54
Zdravím všetkých osvietenejších. Doposiaľ som celý život pracoval ako radový zamestnanec a v problematike podnikania sa príliš dobre neorientujem. Hobby sa vďaka nepretržitému progresu stalo živobytím a konečne môžem opustiť svoju nenaplňujúcu prácu, ktorú som vykonával na TPP. Ako externý redaktor píšem za autorské honoráre pre redakcie dvoch slovenských denníkov (v jednom zároveň pôsobím ako editor športového obsahu). Autorsky sa podieľam i na viacerých online weboch.

Zo všetkých dostupných možností sa mi najviac pozdáva otvorenie živnosti (pokiaľ sa mýlim, som otvorený akýmkoľvek vaším alternatívnym odporúčaniam). Prvá vec, ktorá ma zaujíma, záleží na druhu živnosti, akú si otvorím (existuje presne formovaná „autorská" živnosť podľa oblasti, v ktorej chcem pôsobiť)? Pokiaľ som dostupné informácie spracoval správne, otvorením živnosti pre mňa vzniká odvodová povinnosť do ZP (50-60 €), pričom SP by som teoreticky nemal platiť do roku 2018, pokiaľ do konca kalendárneho r. 2016 neprekročím zárobok 5 000+ €. To je niečo, s čím sa dokážem vyrovnať, pokiaľ je tomu skutočne tak.

Napadla ma ešte taká eventualita, pokiaľ by som koncom r. 2017 ukončil živnosť a môj ročný príjem by už v tom čase prekročil „povolenú" čiastku 5 000+ €, týkali by sa ma od r. 2018 odvody do SP napriek ukončenému podnikaniu?

Predom vám ďakujem za pomoc a ospravedlňujem sa za svoje laické až nulové znalosti tejto problematiky.
buchač
11.05.16,17:06
Hm...čo povieš na výsledok - na fiasko s Bieloruskom...?
Aký máš názor na Cigera ?
;) :D :D :D
Kabaka123
11.05.16,17:35
:):):)
Kabaka123
11.05.16,17:36
Ing. Ľubomír Janoška
11.05.16,19:02
Na podnikanie podľa autorského zákona nepotrebujete živnosť, stačí pridelenie DIČ od Daňového úradu. Odvodové povinnosti sú v takomto prípade "mäkšie".
Nepoznám ich podrobne, ale má na to vplyv napríklad zmena zákona o dani z príjmov od 1.1.2016 o zdaňovaní autorských príjmov zrážkovou daňou, ktorá sa následne premieta do nižších odvodov do zdravotnej poisťovne v porovnaní so živnosťou.
ErikFarkaš
12.05.16,07:48
Ďakujem Vám za radu, pán Janoška. Asi bolo rozumné hneď v mojom úvodnom príspevku uviesť, že moje autorské honoráre podliehajú zrážkovej dani z príjmu a 2% odchádzajú do literárneho fondu - dokopy teda „prídem" o 21% svojich honorárov. Ukončením pracovného kontraktu so súčasným zamestnávateľom bude môj profesijný život založený na dvoch externých spoluprácach za zrážané autorské honoráre a na pár autorských zmluvách s online webmi. Vznikne mi tým jediná ohlasovacia povinnosť a síce na daňovom úrade? Akým spôsobom si vysporiadam odvody do zdravotnej poisťovne, respektíve budú sa ma ešte týkať? Predom ďakujem všetkým za obohacujúce rady.