marions
11.05.16,20:56
Dobrý večer,
nikde neviem nájsť vzor na transferovú dokumentáciu. Tak sa spýtam, keď FO predáva automobil s.r.o., v ktorej je konateľom môže byť dokumentácia napr. cenník podobného automobilu bazáru?
elisabeth
11.05.16,20:59
vzor na TD ani nenájdeš. To je robota pre vraha, okrem toho je to vždy špecifické pre určitú oblasť. A vzdelávacie firmy a lektori (často sú to spoluautori zbytočných ľudí buzerujúcich zákonov) na tom príliš dobre zarábajú, než aby to niekto fundovaný dal na internet. A k tej otázke - áno, v dokumentácii môžeš použiť na obhájenie dohodnutej ceny cenník podobného automobilu (porovnateľná značka vek, počet najazdených km).
marions
12.05.16,08:10
Ďakujem, a ak nie vzor, aspoň čo má obsahovať taká dokumentácia niekde nájdem?
elisabeth
12.05.16,17:23
avalik
12.05.16,18:07
V máji 2015 bolo vo Finančnom spravodajcovi uverejnené Usmernenie Ministerstva financií Slovenskej republiky č. MF/011491/2015-724 o určení obsahu dokumentácie podľa § 18 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov - nájdeš na stránke Ministerstva financií SR.
marions
26.05.16,12:40
Ďakujem veľmi pekne
misomiso
26.05.16,18:46
Prispevok dostal sice 3 "uzitocne" ale v tom usmerneni su iba vseobecne frazy, uradnicke dristy a byrokraticke kydy, urcite nie ziadny konktreny zavazny navod pouzitelny v takych konkretnych pripadoch ako napr. predaj motoroveho vozidla a pod., ktory by bol navyse aj obhajitelny pred danovymi uradnikmi.

Mne sa zatial najviac paci pravny nazor ktory hovori, ze za sucasnej vagnej legislativy je stale najbezpecnejsie vozidlo zavislej osobe darovat, nakolko u darovania nejde o obchodny vztah a teda nepodlieha transferovamu ocenovaniu. Vsetky ostatne sposoby su napadnutelne.

Nejaka cena z inzeratu je o nicom, pretoze auta sa realne nepredavaju za ceny z inzeratov, ale nakoniec za ovela nizsie ceny. Napriek tomu to moze byt napadnutelne, pretoze danovy uradnik stale moze tvrdit, ze auto predavane v ramci TO mohlo byt v lepsom stave a pod. Navyse u ziadneho inzerau nie je zaruka, ze nie je simulovany. Napriklad ja si mozem dat inzerat ako Peter Mrkvicka ze predam 3-rocny Mercenes triedy E v bezchybnom stave za 1900 EUR a tieto inzeraty si z netu mozem vytlacit a pouzit ako zaklad pre urcenie ceny TO. Mozem si dat aj 10 inzeratov pod roznymi identitami v cenovom rozpati 1500 - 1900 EUR. Toto moze byt napriklad argument danoveho uradnika, proti ktoremu sa nebude dat nijako arguentovat, ani branit.
avalik
26.05.16,18:56
ved si daj tvoj komentar ako odpoved a dostanes uzitocne aj ty ...

dala som do pozornosti vydane usmernenie, pre niekoho je to uzitocne ;) ... ja nie som zodpovedna za jeho obsah

ak by vydali konkretny vzor TD, nemali by tak siroke pole posobnosti na sankcionovanie danovnikov - a samozrejme vypracovavanie TD je vynikajuci biznis pre osoby/firmy spriaznene s danovakmi
misomiso
26.05.16,19:24
Zbierenie "uzitocnych" je to posledne, co ma zaujima, ale verim, ze rovnako aj teba. Ten moj komentar nebol mysleny ako kritika tvojho prispevku, iba sa zamyslam nad vseobecnou mierou uvazovania teda "skutocneho pouzivania rozumu" u diskutujucoch a "lajkujucich". Viem, ze teraz nastvem nie len teba ale aj vsetkych dalsich uctovnikov, ale ja tu vidim urcitu profesionalnu deformaciu, bohuzial.

Vy sedite cele dni nad tymi zakonmi, ktore su prekomlikovane a z 60% nepresne, neuplne, nelogicke a v podstate nefunkcne, ci uz kvoli neodbornosti poslancov alebo dokonca ako zamer statnych organov stazit podnikatelom orientaciu v legislative. Potom logicky povazujete za pomoc, ked hodite link na nejaky dokument, ktory ma sice v nazve, ze je to "Metodicke usmernenie" a pochadza z doveryhodneho zdroja, ale vo svojej podstate je skor matuce a posobi dojmom "Zaverov 16 zjazdu KSC", kde sa tiez vela diskutovalo ale nic konkretne nepovedalo.

Teda logicky predpokladate, ze to zadavatelovi otazky pomoze, ale ono mu to (nie vasou vinou) vobec nepomoze, a ak, tak iba k pokute.
avalik
26.05.16,19:48
nie je matuce, mas tam uvedene co ma obsahovat TD podla roznych kategorii danovnikov

nam, ako jednotlivcom, poskytujucim uctovne sluzby neostava nic ine len dodrziavat vydane zakony a normy - zalezi ale na kazdom uctovnikovi ci si vedenie TD vezme na triko, alebo odporuci klientovi zadat vypracovanie TD odbornikovi na TD
misomiso
28.05.16,14:38
Ani odbornik ho nevypracuje, dovolim si tvrdit a podla tych usmerneni uz vobec nie. Ake je niekto ineho nazoru, tak nech napise, za aku cenu treba predat napriklad Ford Focus 1,6 TDCI vo vybave Ambiente s najazdenymi 160.000 km, r.v. 2012, smyka spojka a DPF filter vykazuje chybu.

Treba nalecky posudok? (V pripade Kajinek v CR napiklad znalecke posudky neboli akceptovane ani sudom, nechal si spravit nove). Alebo su nejake tabulky na jednoznacny vypocet ceny? Alebo inzeraty? Staci jedne alebo viac a spriemerovat? Kolko inzeratov na spriemerovanie postaci? Co ked nenajdem v inzeratoch rovnaku vybavu a tech. stav?

Nehovoriac o tom ze v ramci TO nemusim predavat iba auto, ktorych je plny internet, ale napriklad aj odpisany stroj na laserove oznacovanie alebo podobne veci...
avalik
28.05.16,16:17
nech sa paci, pis do parlamentu, na MF SR ... tu to nevyriesime ... inu dokumentaciu musi vypracovat FO alebo MUJ a inu velke firmy

auto predaj nezavislej osobe a nemusis vypracovavat TD
istyDK
07.02.18,21:00
Tu je môj vzor transferovej doumentacie, metoda trhovej ceny.

(Len kde to zkomplikovat kde to zhorsit pokuty vysoke dat a len zle robit zamestnavatelom ktrorí tu financujú cely stat)
misomiso
07.02.18,21:07
Samozrejme ze mozes. Ale aj tak je to cele na prd. Keby si chcel naozaj odrbat stat, tak nemas problem, lebo si sam zadas tri inzerat na tri auta rovnakeho typu s predajnymi cenami 5, 10 a 15 EUR. Tie si nasledne stiahnes pre ucely TO. Potom to zpriemerujes a predas si auto za 10 EUR. Som skepticky, ze by tymto ocenovanim stat nieco ziskal okrem tej spominanej buzeracie ludi, samozrejme.