Ajenka
12.05.16,09:06
Dobrý deň!

V §69 ods. 12 písm. j) zákona č. 222/2004 Z.z. sa píše: "Platiteľ, ktorý je príjemcom plnenia od iného platiteľa, je povinný platiť daň vzťahujúcu sa na .... dodanie tovaru s inštaláciou alebo montážou, ak inštalácia alebo montáž patrí do sekcie F osobitného predpisu." V Metodickom pokyne sa píše: " V zmysle uvedeného sa prenos daňovej povinnosti uplatní na plnenie ako celok v prípade, ak z dohodnutých zmluvných podmienok vyplýva, že ide o jedno zložené plnenie a hlavnou službou, ktorá určuje charakter poskytnutého plnenia, je služba stavebných prác zaradená do sekcie F klasifikácie CPA. Naopak, ak predmetom zmluvného vzťahu je jedno zložené plnenie, kde hlavné plnenie nepatrí do sekcie F klasifikácie CPA, na plnenie ako celok sa uplatní bežný režim zdanenia, aj v prípade, ak v rámci tohto plnenia sú poskytnuté ako vedľajšie služby vo vzťahu k hlavnému plneniu stavebné práce, ktoré patria do sekcie F klasifikácie CPA."

V tejto súvislosti sa chcem spýtať:
Ak fakturujeme dodávku a montáž parkovacieho systému na základe ZoD alebo objednávky, ide o jedno zložené plnenie, kde hlavné plnenie patrí do sekcie C (kód CPA 27.900) - dodávka parkovacieho systému a vedľajšie plnenie (montáž parkovacieho systému), ktoré patrí do sekcie F?
Na toto plnenie ako celok sa uplatní bežný režim zdanenia, t.j. s DPH? Alebo ide o prenos daňovej povinnosti?

Za všetky názory vopred ďakujem!
Hudy21
14.05.16,06:24
Pre určenie hlavného a vedľajšieho plnenia nie je rozhodujúca napr. časová alebo finančná náročnosť (napr. 90 % ceny vo Vašom príklade môže tvoriť materiál, t.j. dodávka parkovacieho systému a iba 10% montáž), ale rozhodujúce je určiť hlavnú a vedľajšiu službu v zmysle vplyvu na funkčnosť "stavby". To znamená, ak by ste zákazníkovi odniesli krabičku s parkovacím systémom, ktorý sám o sebe neplní svoju funkciu, asi by sa Váš zákazník nepotešil. Preto je v tomto prípade hlavnou činnosťou montáž, pretože až po nainštalovaní a uvedení do prevádzky plní parkovací systém svoju úlohu. Toto je len môj osobný názor, ja sa týmto riadim pri práci. Nemám to overené zo strany finančnej správy.
Ajenka
14.05.16,15:23
Veď práve. Dodávame aj parkovacie systémy bez montáže. Ide o to, že parkovací systém je plne funkčný, len sa musí ukotviť a "pospájať". Podľa rozhodnutia Súdneho dvora to nie je až také jednoznačné:

V prípade Aktiebolaget išlo o posúdenie, či sa má plnenie pozostávajúce z dodávky a uloženia kábla považovať za dodávku tovaru alebo poskytnutie služieb, keď samotný kábel predstavuje prevažnú väčšinu celkových nákladov. S poukazom na všetky kritéria definované v rozsudkoch Faaborg, Madgett, CPP alebo Levob Súdny dvor ES uvádza, že plnenie spočívajúce v dodávke a uložení kábla spájajúceho dva členské štáty, sa má považovať za dodávku tovaru, ak je zrejmé, že kábel bude prevedený na klienta, ktorý s ním bude disponovať ako vlastník. Hoci je nevyhnutné, aby bol kábel inštalovaný, aby mohol byť používaný, nevyplýva z toho že poskytovanie služieb prevažuje nad dodávkou tovaru. Cieľom prác, ktoré mali byť vykonané, nebola zmena povahy predmetného kábla, ani jeho prispôsobenie špecifickým potrebám zákazníka.

http://www.cus.sk/manualy/orig/2012/2012-05-31/zlozen%C3%A9%20plnenie%20DPH.rtf
dana11
16.05.16,05:07
Ak hlavnou činnosťou firmy sú služby, teda nie predaj parkovacieho systému, fakturovala by som montáž s dodaním materiálu s prenosom daňovej povinnosti.

Doplnené:
hlavné a vedľajšie plnenie určujete pri SLUŽBÁCH,
dodávka parkovacieho systému - je predaj, dodanie materiálu
dodávka park. systému a jeho montáž - je dodanie služby s materiálom a teraz podľa toho či daná služba patrí do sekcie F alebo nie budete fakturovať s prenosom alebo s DPH, ale všetko.

S účinnosťou od 1. 1. 2016 sa do zákona o DPH dopĺňa ďalší prípad zdaniteľného obchodu v režime tzv. tuzemského samozdanenia. Doplnenie § 69 ods. 12 písm. j) ZDPH , ktoré znie:
 dodanie stavebných prác vrátane dodania stavby alebo jej časti podľa § 8 ods. 1 písm. b) ZDPH, ktoré patria do sekcie F osobitného predpisu * a dodanie tovaru s inštaláciou alebo montážou, ak inštalácia alebo montáž patrí do sekcie F osobitného predpisu (od 1. januára 2016).
Ajenka
16.05.16,05:49
Hlavnou činnosťou firmy je výroba a predaj parkovacích systémov. A ako by som mala fakturovať následný servis ak na jednom servisnom liste je napr. výmena ramena závory aj oprava elektroniky?
promont maja
16.05.16,07:19
.. dôležitý je tzv. cieľ .. ak je cieľom, resp. objednávkou od objednávateľa montáž vrátane dodávky = tak ide o jedno zložené plnenie ...

... priložený materiál bol kedysi aj na webstránke finančnej správy ... k dispozícii nám ho poskytla Ing. Jablonková ako materiál ku školeniu ...
Ajenka
16.05.16,07:30
Objednávka je na dodávku parkovacieho systému s montážou. Hlavné plnenie by malo byť dodávka parkovacieho systému, vedľajšie montáž, tak ako je to v rozsudku vyššie. Alebo sa mýlim?
Práve v tomto usmernení na 3. strane je vyššie spomínaný rozsudok ohľadom uloženia kábla s rozhodnutím, že ide o dodávku tovaru aj v tom prípade, že bol nainštalovaný.
dana11
16.05.16,08:55
Doplnila som moju prvú odpoveď. Kde montáž, servis a oprava parkovacieho systému patrí si vyhľadajte.
dana11
16.05.16,09:05
dodávka parkovacieho systému s montážou.....je to len zlá formulácia.... ide o dodanie služby s materiálom.... ak by ste napr.: dodali systém a taktiež aj montáž a zároveň aj úplne inú službu, ktorá vôbec nesúvisí s dodaním a montážou systému, potom by ste určovali čo bolo vedľajšie a čo hlavné plnenie a ako to budete fakturovať...môj názor
Ajenka
16.05.16,09:17
Kde sa píše, že hlavné a vedľajšie plnenie sa určuje len pri službách? Prečo je potom v metodickom pokyne o jednom zloženom plnení odkaz na rozsudok Súdneho dvora C-111/05 Aktiebolaget? V ňom sa rozhoduje, či uloženie kábla sa považuje za dodávku tovaru, alebo poskytnutie služby. Verdikt: "Hoci je nevyhnutné, aby bol kábel inštalovaný, aby mohol byť používaný, nevyplýva z toho že poskytovanie služieb prevažuje nad dodávkou tovaru."
Ajenka
16.05.16,09:27
Neviem sa stotožniť s pojmom "materiál". Podľa mňa je to skôr montáž hmotného investičného majetku. Tento HIM podľa štatistického zatriedenia patrí do sekcie C - kód CPA 27.900. Je to náš výrobok, ktorý predávame.
dana11
16.05.16,10:06
Ak sa bavíme o prenose daňovej povinnosti v stavebníctve, bavíme sa o službách
dana11
16.05.16,10:23
termín ,,materiál" som uviedla pre pochopenie
kubkokubko
17.05.16,17:48
vau danka odkial mate take super poznatky? Ja som bola na 2 školeniach k prenosu DPH a mam pocit, ze mi to ešte ani z polovice nemysli tak ako Vam, sklaňam sa pred Vašou logikou. Už mam pocit, že som preštudovala tonu materiálov a kopec stránok a až zaklade Vášho vysvetlenia to konecne začínam chápať, Odkiaľ čerpáte túto logiku? Dakujem
promont maja
18.05.16,05:08
... kubkokubko ... dana11 si veru nezaslúži takéto hodnotenie ... snažila sa len pomôcť ... nakoľko z pohľadu účtovného je pre zhotoviteľa tento celý parkovací systém spotrebovaným materiálom akotakým ..

.. ale vrátim sa v úvahe k predmetnému ... problém je veru rozsiahlejší ... v Českej republike majú tento problém/sekcia F už zopár rokov a dodnes sa o tom vedú siahodlhé debaty ... no majú aj trošku inú legislatívu, a hlavne prístup k riešeniu problému ako naša finančná správa ... tá česká sa verejne na svojej webstránke vyjadrila, že ak pri posudzovaní toho, či to má byť s prenosom, a či nie, daňovník urobí chybu s tým, že to celé vyhodnotí, a to v dobrej viere, a ak to obe zmluvné strany rovnako posúdia = tak sankcionovaný nebude ... u nás žiaľ je postoj opačný ... sankcie, sankcie, sankcie .. http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-seznam-dani/2012_DPH_RC_vicero_praci.pdf

.. čo sa týka rozsudku ESD/kábel, že v tomto prípade pôjde o tovar = na záver pôjde o vlastníctvo správcu inžinierskej siete .. aspoň si to tak vysvetľujem .. t. j. špeciálny prípad ..

... to či ide o jedno zložené plnenie, tak o tom sa musí rozhodnúť Ajenka .. my tu môžeme viesť debatu aj do nekonečna ...

... pripojím: https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Infoservis/Aktualne_informacie/dph/2016/2016.05.16_cpa.pdf .. osobne si myslím, že v jej prípade pôjde o jedno zložené plnenie .. pozri riadok 448, 449, 451 ..
Ajenka
19.05.16,06:56
Pre nás, ako zhotoviteľa, to nie je spotrebovaný materiál. Opakujem, je to náš výrobok. Fakturujem predaj výrobkov vrátane montáže a účtujem na 601. Promont maja, viete mi vysvetliť, ako to, že riadok 451 Oprava parkovacej (vstupnej) rampy patrí do sekcie F a riadok 450 Oprava výstupného terminálu patrí do sekcie C? Náš parkovací systém pozostáva z vstupnej závory, vstupného terminálu (vydáva parkovací lístok), platiacej stanice (platí sa tam parkovné), výstupného terminálu (vloží sa tam doklad po zaplatení parkovného) a následne sa otvorí výstupná závora. Všetky tieto komponenty sú vzájomné prepojené a programovo riadene. Naše výrobky sa konkrétne v žiadnom riadku nenachádzajú. Skôr by som to prirovnala k riadku 250 Dodávka a montáž umývacej linky pre autá - sekcia C. A to z toho pohľadu, že tiež je niekde namontovaná, pevne spojená so základmi, programovo riadená a napriek tomu je zaradená do sekcie C. Prečo? Bojím sa, aby začať fakturovať s prenosom, aby nám o niekoľko rokov pri kontrole nepovedali, že sme tú DPH mali odviesť my a vyrúbili by nám potom aj penále. Preto stále dookola zisťujem, ako je to správne. Vie to niekto?
dana11
19.05.16,11:18
Ajenka, však ja som nenapísala, že je to váš ,,spotrebovaný materiál".
Naozaj mi išlo len o vysvetlenie. Je to váš výrobok, ak by ste vy tento výrobok kúpili, bol by to pre vás materiál, ktorý by ste následne dodali zákazníkovi s montážou a fakturovali s prenosom alebo tovar ktorý by ste predali bez montáže s DPH.
dana11
19.05.16,11:28
promont maja, ďakujem za podržanie, inak keď nadobudol účinnosť § 69, mnohý sme ešte nevedeli ako budeme fakturovať, ani na školeniach nám nik nepomohol. Takže som poznatky čerpala z českej legislatívi a presne ako vy, čítala som české Zmluvy o D, ak sa zmluvne dohodne, že sa časť bude fakturovať s prenosom a časť nie, tak to český daniari uznávajú. U nás mám také skúsenosti, že po dopyte na FS cca v januári, som ku 25.2. nemala odpoveď, tak som deň predtým poslala odpoveď na moju otázku FS a 25.2. mi ju potvrdili. Ja s vami neriešim ,,kábel" ale chcela som vysvetliť podstatu, ako chápať celkové dielo, teda dodanie s montážou.
kubkokubko
19.05.16,18:48
danka ospravedlnujem sa ak ste to pochopili ironicky ja som to myslela naozaj úprimne a ako kompliment, Pretoze ja mam pocit, ze ste clovek, co tomu rozumie, narozdiel odo mna, ktora som bola na 2 skoleniach (nebolo to myslené, že ja som bola na 2 školeniach, kto je viac) a aj napriek školeniam mam pocit, ze tomu nerozumiem stále tak dobre, ako by som chcela. Bolo to naozaj úprimne a myslene, že ci ste boli na nejakom super školení, z ktorého pomocou by som to aj ja mohla lepšie pochopit. Mrzi ma to, ze sme sa nepochopili.....
kubkokubko
19.05.16,18:55
promont maja, neviem či ste si môj úprimný komnpliment dankene vysvetlili ako útok na ten vyrok o materiále, ten je podla mna úplne super vysvetlujuci. ospravedlnujem sa ak ste to pochopili ironicky ja som to myslela naozaj úprimne a ako kompliment, Skoda že skončil nepochopením..... Mrzi ma to
dana11
20.05.16,07:45
Aj ja sa ospravedlňujem, konala som unáhlene. Najprv som sa potešila a potom som sa urazila. Mrzí ma, že som vaše vyjadrenie zle pochopila. Dodatočne ďakujem za úprimnosť.
kubkokubko
20.05.16,09:32
Rado sa stalo aspon v závere potešilo krasny vikend prajem