neorain
12.05.16,12:21
Dobry deň ,včera som narazil pri zmene telefonneho operatora a vyzdvihnutia si noveho telefonu na problem, keďze spolocnost Home credit s ktorou ma operator zmluvu mi financovanie telefonu zamietla. na zaklade tohto som zacal patrat preco a po hodinovych telefonatoch som sa dopracoval k tomu ze spolocnost Homme credit neeviduje splatenie pohladavky ktora vznikla v roku 2004 a ktorú vroku 2006 postupili spolocnosti Intrum, ktora túto pohladavku odkúpila. po telefonickom rozhovore s Intrum som sa dozvedel ze eviduju nesplatenu pohladavku vo výške 1526 eu. pán na mňa okamžite začal tlačiť aby som uhradil 100 eu v prospech ich účtu čím sa asi snaži dosiahnuť priznanie dlhu. Moja otazka teda znie: Ak som neobdržal za posledných deväť rokov (možno aj dlhšie) žiadnu upomienku alebo vyzvu na úhradu, teda vlastne nič, nie je už pohladavka dávno premlčana?????

Za odpovede a rady ďakujem
Chobot
12.05.16,11:37
Pohľadávka môže byť premlčaná, ale tvoj dlh voči spoločnosti nie je vymazaný. Stále ťa evidujú ako dlžníka či neplatiča, aj keď dlh nemôžu vymáhať. Teda neviem, či ho nemôžu vymáhať, to záleží od toho, aké kroky v minulosti podnikli na vymoženie dlhu. Možno máš na krku exekúciu, len o tom nevieš.

A kde si prosím ťa urobil takú sekeru??? Že 1500 EUR?? Však to není malý peniaz! A ty sa čuduješ, že si pre nich nedôveryhodný?
neorain
12.05.16,14:03
jasne, necudujem sa ze som nedoverYhodny, Keby že včera neriešim zmenu operatora tak na nič vlastne ani nepridem, Dlh v takej vyške vznikol zjavne s urokov, keďže počiatočna výška úveru bola v roku 2004 500eu, Žijem úplne normalny život, účet v banke, kreditky, auto na leasing atď... Len som chcel vedieť či nahodou pohľadavka nemože byť premlčaná. Ďakujem
Chobot
12.05.16,14:16
Môže byť premlčaná. Ak ťa vyzvú, vyžiadaj si k tomu všetky podklady. Z nich uvidíš, či podnikli právne kroky k tomu, aby sa pohľadávka nepremlčala (t.j. museli by ju dať na súd). Ak nedajú žiadne podklady a budú sa vyhrážať súdom, treba si počkať na žalobu a potom ísť pozrieť do spisu. Ak tam nebude tiež nič, treba v stanovisku k žalobe vzniesť námietku premlčania.

To ťa síce ochráni pred právnym vymáhaním sumy, ale ako som napísal, vrúbok v platobnej disciplíne v úverovom registri ti to nevymaže. Resp. možno až po niekoľkých rokoch.