Iwett
12.05.16,15:11
Dobrý deň,
FO kúpila garáž k firme za 1690,- €. Zaúčtovala som ju do nákladov... teraz mi priniesol doklady, na ktorých sú kamenivá, lepidlá, zásuvky, ktoré sa použili na garáž. Suma presiahla 1700,-€. Mala by som zaradiť garáž do HIM, ale majiteľ trvá na tom, aby som samotnú garáž dala do nákladov....Dalo by sa dať do VOZD len cenu garáže a ostatné náklady nepriznať? Lebo to nieje povinnosť?
jakubzemko
12.05.16,14:43
Môžete. A možno sa zíde toto: Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa okrem iného nepovažujú
f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa rozumie odstraňovanie čiastočného fyzického opotrebenia alebo poškodenia za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo
prevádzkyschopného stavu; uvedením do prevádzkyschopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj
s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológií, ak nedôjde k zmene
technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa
rozumie spomaľovanie fyzického opotrebenia, predchádzanie jeho následkom a odstraňovanie drobnejších
závad,
Iwett
13.05.16,04:30
Ďakujem, ale myslím si, že kameň, štrk, elektrika, nátery pri nákupe nového DHIM nie sú opravou.
Tak myslíte, že keď nedám do nákladov obstarávacie náklady, tak by som teoreticky mohla zaúčtovať garáž ako DHIM v hodnote1690,- ?
jakubzemko
13.05.16,11:14
Opravim sa. Podla postupov účtovania sa ako DHM účtují stavby a to bez ohladu na ich obstaravaciu cenu.
Iwett
13.05.16,11:50
Ďakujem