danny86
12.05.16,16:36
mám meškajúce stravné lístky za 03/2016. z marcovej výplaty mi bolo odrátané cca 30 eur. Listky mi k dnešnému dňu (12.05.2016) neboli dodané. je to dôvod na okamžitú výpoveď z mojej strany???? Je to síce iba časť výplaty ale tým pádom nebola vyplatené načas. dakujem za odpoveď
avalik
12.05.16,18:18
a zistoval si preco ti neboli vydane?
misomiso
12.05.16,18:27
Urcite nie. Uz len cakam, kedy pride otazka ci aj meskajuci menzes moze byt dodovom na okamzitu vypoved. Tebe by sa pacilo, keby napr. zamestavatel ti mohol dat okamzitu vypoved ak napr. rano meskas 10 minut do prace? Tiez by bola splnena podmienka, ze si neprisla "nacas".
Tweety
12.05.16,19:06
Nie,nie je. Zamestnáv. ale v tomto prípade nemal žiaden dôvod na zrážku zo mzdy. Žiadaj teda o jej vrátenie.
danny86
13.05.16,03:29
ja sa potrebujem dostať z práce bez výpovednej lehoty. tak sa normálne pýtam. ako logicky ked uvažujem je to časť zo mzdy to čo mi strhol a neposlal v termíne ktorý je zo zákona daný. na súde by to mohlo stačiť v prípade že by došlo k sporu. Ide totiž aj o obohatenie z jeho strany na môj úkor. Je smutné že nikto ešte nestanovil v zákone aj to dokedy musia byť stravné lístky vydané zamestnancom. U nás je bežná prax že chodia aj 2 -3 mesiace pozadu a nepravidelne...
danny86
13.05.16,04:48
nájde sa tu aj nejaký právnik, ktorý by vedel relevantne posúdiť maju sitaáciu?? dakujem
misomiso
13.05.16,05:22
Tak isto zakon nestanovil, kolko raz moze ist zamestnanec na WC a ako dlho tam moze zotrvat. Bud rada, ze sa stat nemiesa este aj do takychto veci.
misomiso
13.05.16,05:26
Na to netrba pravnika. Ak mas nejaku pohladavku voci zamestnavatelovi, moze sa aj sudit. Ale to, ze ti meskaju listky nic neznamena z pohladu zmluvy. Ak vypadne siet tel. operatora tak vasa vzajomna zmluva tiez stale ostava v platnosti, a to vratane pripadnej viazanosti a z toho vyplyvajucich pokut.
TomasBugiy
13.05.16,05:47
Keď sa potrebuješ dostať z práce bez výpovednej lehoty, tak prečo nenavrhneš ukončenie prac. pomeru dohodou k nejakému dátumu?
Iva001
13.05.16,09:23
§ 69 ZP presne vymedzuje dôvody okamžitého skončenia PP.

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
Meškajúce stravné lístky takým dôvodom niesú.
danny86
13.05.16,09:27
dobre ale v odstavci 1 b je : b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu

a to že mi jej časť strhol z februárovej na lístky ktoré som dostal okolo 5.5. to už po lehote výplaty je.

Nedá sa tým nijako operovať?
Tweety
13.05.16,09:34
zájdi za kompetentnými, prečo si to mal zrazené, keď si žiadne lístky nedostal, a nech to teda rieš, ty si mzdu mal vyplatenú, rieš teda zrážku
misomiso
13.05.16,09:36
V 1b su taxative vymenovane platby, ktorych meskanie nad 15 dni zaklada dovod na okamzite skoncenie PP. Tycho platieb je tam specifikovanych 5. Odovdzanie gatrolostkov medzi nimi nie je