Mi_t_is
13.05.16,12:31
Dobrý den, mám starší dom, približne 50 ročný. Na fotke je vidno vlhká stena, z druhej strany sa nachádza drevený obklad do výšky okien a špajza. Ako je možné vyriešiť tuto vlhkosť? Vlhkosť v špajzi počas vetrania je okolo 50%, v zime bez vetrania a bez vykurovania špajze to bolo 70%. Cervenym je označena spajza, žltým kuchyna, zelenym dreveny obklad.
buchač
13.05.16,10:58
Zbytky vlhkosti, fľaky vidno aj v špajzke, na stene nad obkladom, kde je vetracie okienko...alebo sa mýlim ?
V prvom rade by som odstránil drevený obklad.

Lenže vhlkosť sa ťahá od základov, to je jednoznačné.
Ono cez fotky sa nedá určiť príčina a ani riešenie.
Na to by sa mal pozrieť niekto, kto tomu rozumie.
Mi_t_is
13.05.16,11:03
áno aj tam je to vidno tesne nad obkladom soklu. Ale to je skor dosledok nevetrania špajze a nevykurovania ako niečoho ineho. Mam pocit že za tym obkladom to takto plesnivie z dôvodu nedostatočneho vykurenia. ved ked je vnutri 20stupnov stačí na stene neajkych 14 a už sa tvoria plesne a za tym obkladom je podľa mna presne toľko. Chcel by som vedieť či je nevyhnutne robiť znova vodorovnu hydroizolaciu alebo to je len dôsledok zleho riešenia obkladu / nezateplenia budovy / nevykurenia špajze . ALebo je fakt už ta hydroizolacia v koncoch
jozik-nozik
10.07.16,17:14
asi reagujem neskoro,ale podla mna je to izolacia v koncoch.na tej fotke vidno flaky aj za schodamy.. najrozumnejsia by bola nejaka obhliadka nejakeho majstra alebo technika ohladom hydroizolacii..dnes uz existuju materialy s ktorimy si to spravite aj sam.
Terezia13
10.07.16,17:44
nechcem tu byť za múdru, ale mali sme tento problém, a bol horší - severná časť bola vo vnútri čierna od plesne do výšky cca 75 cm, za domom sme cca do hĺbky 60 cm dali malioračnú hadicu na odvodnenie priemer 6 cm, od vtedy máme sucho, stena vyschla a po plesni ani chýru, a ešte by som skontrolovala sklon chodníka okolo steny, či všetka dažďová voda nesteká smerom k múru