mirkarog
13.05.16,19:03
Prosím poraďte mi. Sme malé spoločenstvo cca 20 bytov. Na schôdzi sme si odhlasovali, že chceme zatepliť panelák. Vlastník, ktorý schôdzu ignoroval, nezúčastnil sa so zateplením nesúhlasí a žiada prefotenie zápisnice a prezenčnej listiny. Odpovedali sme mu písomne, že zápisnica aj prezenčná listina je k nahliadnutiu, ale on trvá na fotokopiách a oháňa sa tresným oznámením, že on má na to právo. V dohode však máme, že vlastník sa môže odvolať voči rozhodnutiu prijatému na schodzi do 15 dní. On žiada informácie 1 rok staré. Ďakujem
ivka70
13.05.16,17:08
a aka je otazka?
mirkarog
13.05.16,17:20
:o) Sme povinní mu urobiť fotokópie zo zapisnice a prezenčnej listiny?
ivka70
13.05.16,17:25
Jedine na jeho naklady.
mirkarog
13.05.16,17:34
Keď mu umožníme len nahliadnuť do dokumentov a nespravíme mu fotokopie je možné, že na súde uspeje?
Tweety
13.05.16,17:37
určite sa len vyhráža, neuspeje ani s tým, že nesúhlasí so zaťepľovaním, tiež máme takých múdrych, čo nesúhlasili ani so sprístupnením bytu a nakoniec uznali, že ťahajú za kratší koniec
Semetrika1
12.06.16,18:09
Môj názor, že mu ich urobte, ale nech si znáša náklady on. Vy nemáte čo tajiť. Môže si ich čítať a nech si ich aj zarámuje.
Možno chce odkontrolovať správnosť podpisov. Ktovie.
Lubica Bachrata
15.07.16,15:21
Ja by som mu prekopírované doklady nedala, povinnosťou a právom vlastníka bytu je aj zúčastňovať sa na zhromaždení SVB - on, ktorý sa nezúčastnil nemôže ani nič odvolávať, lebo sa hlasovania v daných otázkach nevyjadril. V zmysle zákona môže každý vlastník do dokladov nahliadať - takým čo zarypujú len poskytnete priestor na ešte väčšie zlo - pokoj aj tak nedajú
majkii
15.07.16,19:29
V prípade kópie zápisnice nevidím problém, pretože výsledky hlasovania sa oznamujú do 5 dní od konania schôdze spôsobom v dome obvyklým. Preto sa výsledok hlasovania sa môže dozvedieť aj ten, kto sa schôdze nezúčastnil. Samozrejme je tu aj právo vlastníka nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy. a zároveň povinnosť správcu mu to umožniť. Vlastník si môže dať vyhotoviť aj elektronickú kópiu zápisnice napr. odfotiť si ju hoci aj na telefón.
V prípade prezenčnej listiny, túto by som mu neumožnil ani k nahliadnutiu, pretože ide o listinu, ktorá obsahuje osobné údaje vlastníkov!!!, správca resp. spoločenstvo nemôže poskytnúť osobné údaje tretím osobám, inak by porušil zákon.
Samozrejme nemusíte sa obávať trestného oznámenia, naopak ide neprimerané zastrašovanie (vyhrážanie), ktoré je trestné
buchač
15.07.16,19:35
V prípade prezenčnej listiny, túto by som mu neumožnil ani k nahliadnutiu, pretože ide o listinu, ktorá obsahuje osobné údaje vlastníkov!!!
====================
Nože mi objasni, že aké osobné údaje ?
majkii
15.07.16,19:39
meno, priezvisko, prípadne číslo bytu, podpis účasť na schôdzi spolu tvoria osobný údaj
buchač
15.07.16,19:50
No, mne sa to veru teda nezdá.

Na tých nástenkách vo vchodoch nie je nijakou zvláštnosťou zverejnený zoznam práve tých údajov (okrem podpisu), ktoré spomínaš...
majkii
15.07.16,20:12
u nás prezenčnú listinu na nástenkách nenájdeš,
Podstata prezenčnej listiny je, že účasť na schôdzi je preukázateľná konkrétnou, určiteľnou osobou

aby si nepovedal, tu je aj iný názor

http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/zneuzil-zamestnavatel-moje-osobne-udaje/
buchač
15.07.16,20:35
Ale ja nevravím rovno o prezenčnej listine...ja spomínam momentálne zoznam majiteľov bytov.


Aby som nevravel len tak, nuž zverejniť sa dá už aj iné a nie iba nejaký zdrap papiera.

Viď :
Mená neplatičov už môžu visieť vo vchode bytového domu
Vyvesiť mená neplatičov správcovia môžu až po tom, čo tento spôsob schvália majitelia bytov na bytovej schôdzi. Zoznamy neplatičov budú teda správcovia a spoločenstvá zverejňovať v tých bytových domoch, v ktorých o tom rozhodnú vlastníci.
http://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-paragrafy/clanok/335056-mena-neplaticov-uz-mozu-visiet-vo-vchode-bytoveho-domu/
...a toto je už iný level s údajmi.
Myslím si, že vlastníci by určite nemali problém o niečom takom zahlasovať, veď sa jedná o ich peniaze, z ktorých sa dotuje neplatič.
----------------------------
Inak, ak sa oznámenie vo vchode považuje za spôsob obvyklý, tak niet o čom...viď rozsudok súdu
https://obcan.justice.sk/content/public/item/5c58ee4e-d7a0-4e82-83dc-396bc1842c7b
sito
15.07.16,21:27
majkii od 1.1.2016 sú v 182 definované osobné údaje.

"Správca alebo spoločenstvo je oprávnené na účely správy domu spracúvať osobné údaje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v rozsahu meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, adresa trvalého alebo prechodného pobytu, číslo bytu, telefónne číslo, elektronická adresa, číslo účtu a kód banky."

Meno, priezvisko, číslo bytu zvyčajne nie sú tajomstvom pre spoluvlastníkov domu jeho spoločných častí, spoločných zariadení domu, pozemku. Ostatné uvedené údaje nemôže správa poskytnúť spoluvlastníkom domu. Ostatné spoločné údaje o stave meracích zariadení na spotrebu tepla a vody v byte, stave počtu osobomesiacov, nahlásených na rozpočítanie spoločných nákladov domu, m2 bytu, to nie sú osobné údaje, spoločné, že?

122/2013, § 10, ods. 2.

"Prevádzkovateľ ďalej spracúva osobné údaje bez súhlasu dotknutej osoby, ak účel spracúvania osobných údajov, okruh dotknutých osôb a zoznam osobných údajov ustanovuje osobitný zákon.( 182 je osobitný zákon pozri OZ, § 125, ods.1) Prevádzkovateľ spracúva osobné údaje len v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanovuje osobitný zákon. Spracúvané osobné údaje možno z informačného systému poskytnúť, sprístupniť alebo zverejniť len vtedy, ak osobitný zákon ustanovuje účel poskytovania, sprístupňovania alebo zverejňovania, zoznam osobných údajov, ktoré možno poskytnúť, sprístupniť alebo zverejniť, ako aj tretie strany, ktorým sa osobné údaje poskytujú, prípadne okruh príjemcov, ktorým sa osobné údaje sprístupňujú, ak tento zákon neustanovuje inak."

Okruh dotknutých osôb? Spoločné údaje domu,aj keď ich spôsobia konkrétne osoby sa dotýkajú majetku všetkých spoluvlastníkov domu.

Okruh príjemcov? Jasne, že každý rád príjme klebetu, ktorú môže ďalej posunúť. Ale?!!!

"Úrad môže uložiť pokutu od 150 eur do 2 000 eur tomu, kto

a) poskytne osobné údaje v rozpore s § 12 ods. 1; to neplatí pre prevádzkovateľa a sprostredkovateľa,"

§ 12, ods.1.

"Osobné údaje o dotknutej osobe možno získať od inej fyzickej osoby a spracúvať v informačnom systéme len s predchádzajúcim písomným súhlasom dotknutej osoby. To neplatí, ak poskytnutím osobných údajov o dotknutej osobe do informačného systému iná fyzická osoba chráni svoje práva alebo právom chránené záujmy alebo oznamuje skutočnosti, ktoré odôvodňujú uplatnenie právnej zodpovednosti dotknutej osoby,


alebo sa osobné údaje spracúvajú na základe osobitného zákona podľa § 10 ods. 2. Ten, kto takto osobné údaje spracúva, musí vedieť preukázať úradu kedykoľvek na jeho žiadosť, že ich získal v súlade s týmto zákonom."

Spoluvlastník požiada správu o spoločné doklady domu. Spoluvlastník, ktorý ich získal nemôže ich šíriť, spracovávať ďalej. Ak, od 150 do 2000 € si môže vyslúžiť, či nie?
Ing. Ľubomír Janoška
16.07.16,09:30
Môžete mu napísať zoznam prítomných vlastníkov s informáciou, ako hlasovali. Nemáte právo poskytovať mu podpisy, sú to tiež osobné údaje a na ich spracúvanie autori novely zákona 182/93 zrejme zabudli. Úrad na ochranu osobných údajov SR dosť kontroluje neoprávnené spracúvanie podpisov.
Ing. Ľubomír Janoška
16.07.16,09:32
:Marcel
zložitejšie sa to nedalo? :)
misoft
16.07.16,16:23
Žložitejšie...? Veď to napísal ešte jednoducho.... keby zložito písal.... ajajaj ... mnohí by si hlavy lámali....
sito
23.10.16,20:14
Pán Inžinier, ja som tie zákony nenavrhoval, nepísal, neschvaľoval. Holt máme demokraciu, tie zákony si všetci prečítajú tak, ako boli schválené. No chápanie každého človeka môže byť demokratické, bližšia košeľa ako kabát. Preto si niektorí myslia, že ich byt je ich hrad, no hovorí sa to o dome, napriek tomu si myslia, že v bytovom dome sú oni tým bohom v, môžu všetko. No zákony môžu byť zneužité väčšinou voči menšine, ba aj voči jednej osobe. To je tá demokracia! Ba dokonca aj ústavné organy ich nerešpektujú.Čo už, jednoduchšie tu nebude, či?