Ester plus
13.05.16,20:19
Firma eviduje záväzok z minulého roka, ktorý bol uhradený ale nemá doklad o úhrade. Možno tento záväzok odpísať 321/648 a bude to daňový výnos?
veronikasad
13.05.16,19:55
Aky zavazok? Nie je mozne vyziadat si potvrdenie o uhrade od dodavatela ?
promont maja
14.05.16,05:09
... pripajam sa k Veronike ..
Dav
14.05.16,06:07
Najprv treba urobiť inventúru pohľadávok a záväzkov, vyžiadať si odsúhlasenie od partnera. Ak by boli ochotní, zašlú kópiu dokladu o úhrade - napr. časť bankového výpisu, alebo "potvrdzujeme, že zaplatené bolo dňa .... suma ... na účet...." alebo v hotovosti dňa.... Toto by znamenalo, že bude možné zaúčtovať záväzok ako uhradený.
Až po týchto krokoch, ak sa partner neozve, nebude spolupracovať, na základe inventúry dať návrh na vysporiadanie inventarizačného rozdielu zaúčtovaním do výnosov.
Ešte poznámka : inventúra 211 - ako súhlasila? Zostatok 261?
Ester plus
14.05.16,17:26
Jedná sa o Orange, a keďže beží ďalej je určite uhradený. Mám skôr problém s klientom aby mi ho doniesol. Ak mi ho nedodá tak čo sním, postupne zvyšovať základ dane?
Dav
15.05.16,06:52
Nie, to je chybný postup. Donútiť klienta, aby doklad doniesol
karakul
15.05.16,07:56
Kto robí účtovníctvo dodávateľsky, vie čo je to niekedy "donútiť" klienta doniesť doklad... nevraviac o tom, že väčšina dodávateľov spoplatňuje vystavenie náhradného dokladu...
V prípade Orange je odsúhlasenie zostatku záväzkov jednoduché - Orange uvádza na každej svojej faktúre za služby "stav z predchádzajúcich období" - a v prípade ak klient nemá žiadnu pozdĺžnosť, tak ten stav je 0,00.
Stalo sa mi v minulosti, že napriek viacerým výzvam klient doklad nedoniesol, a iniciatívne som ten doklad vypýtal - výsledok bol ten, že doklad som síce mal, ale klient sa ma pýtal akým právom som objednal spoplatnený úkon v jeho mene... takže takéto veci už zásadne nerobím - dá doklad dá, nedá tak nedá...
Ale život ide aj v druhom prípade ďalej a tiež nie som ochotný tlačiť otvorenú položku donekonečna.
Hovoriť v prípade o nezdokladovanej úhrade ako o záväzku nemožno.
Ak mi evidentne za niektorý mesiac chýba doklad za nespochybniteľné odobranú službu (a tou služby od Orange sú - veď existuje aj zmluva) - tak koncom roka túto úhradu preúčtujem ako nedaňový náklad - tým pádom mám v nákladoch úhrady služieb Orange 12x, ovšem o nevydokladovanú úhradu zvyšujem ZD... ale úhrada bez dokladu nemá nič spoločné s výnosmi.
Tweety
15.05.16,09:29
Môže byť úhrada záväzku výnosom? Ak nie je doklad o zaplatení,( nedá sa nijako vymôcť) potom úhrada je daňovo neuznaným nákladom, teda pripočítateľnou položkou k ZD.
koňo
15.05.16,14:34
Asi sa zle prípad prezentuje. Predpokladám, že sa účtuje faktúra do daňových nákladov. Nepreukázaná úhrada sa nemá ako účtovať. Ak klient nechce doložiť doklad a podľa ďalšej faktúry je preukázané, že k úhrade došlo, potom by som záväzok ku koncu roka odpísal do výnosov (648).
Klienta by som upozornil, že robí sprostosti. Škodí sám sebe.
Súčasne však vzniká problém s prilímaním pôžičky od spoločníka (Ale to je o inom).
karakul
15.05.16,16:17
faktúra sa nemôže účtovať do daňových nákladov, lebo nie je... úhrada cez bankový účet sa účtuje 3xx/221... to akože máme účtovať 648/3xx ????? alebo ako sa to má prejaviť vo výnosoch ????
IvetaH
15.05.16,16:37
Napíšem klientovi, že ako uhrádzal Orange keď je faktúra uhradená, on mi odpíše, že ju uhradil v hotovosti a doklad keď nájde donesie. A na základe tohto si zaúčtujem úhradu faktúry z kasy a tento mail s tam doložím. A keď bude kontrola, buď nájde doklad o úhrade alebo ho vyžiada od Orange. Viac neriešim, lebo to bolo na infarkt. Takto mi to vyhovuje.
promont maja
24.05.16,06:09
.. zvyšovať daň? ... v najhoršom prípade zosobním = ak nemám nič/papier v rukách .. inak sa snažím osloviť písomne, resp. e-mailom so žiadosťou a na základe kladnej odpovede zúčtujem úhradu = čiže tak ako Dav radí ..