Gilányi Alex
14.05.16,10:53
Dobrý deň! Mám jednu aktuálnu otázku ohľadom rekonštrukcie vykurovacieho systému na 1. poschodí v 3 poschodovej bytovke. Majiteľ bytu na 1. poschodí sa rozhodol vymeniť klasické rebríkové radiátory na panelové a zároveň premiestniť vykurovacie potrubia pod omietku. Avšak u nás už neexistujú *stúpačky*, každý byt má vlastný kotol v kúpeľni a potrubia sú vedené okolo obvodovej-nosnej steny pri podlahe.
Podľa suseda nosná stena bola vysekaná do hlbky cca 10-12 cm, stena má hrúbku cca 45 cm a je z dierovanej pálenej tehly, povolenie na prácu, projektovú dokumentáciu sused nemá.
Ako mám postupovať? Obávam sa, že statika budovy bola vážne porušená. Bývam na 3. poschodí.
Mal by som zavolať statika? Na vlastné náklady alebo na náklady suseda? Mal by som to nahlásiť niekde? Ja som za dobré susedské vzťahy, ale susedovi som povedal, nech to prekonzultuje najprv so statikom. Ďakujem za odpoved, rady, nápady.
romana147
14.05.16,09:52
Zasekať 10 cm do nosnej steny je už asi drobná stavba podliehajúca ohláseniu
SU rozhodne, či chce aj statika.
PS
odhadujem, že 45 cm je tak predimenzovaných z pohľadu statiky, že jej 12 cm neublíži ( 12 je tak pod 30 % a čistá statika má po výpočte určite aspoň 300 % )
jslancik
14.05.16,10:01
pozri sa na strop. tie praskliny, ktoré tam máš, tam určite pred dvoma mesiacmi neboli. mal by si odtiaľ utekať, kým je čas.
romana147
14.05.16,12:35
Alex má (na treťom !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! posch. ) nad stropom iba strechu
nie je vôbec isté, že tie praskliny majú niečo spoločné so susedom, čo sekal na prvom !!! poschodí
romana147
14.05.16,12:38
Kedže ste 3posch bytovka pripadá mi zvláštne že by obvodová stena bola jediná NOSNÁ = niekde okolo stredu budú tiež
arizona
14.05.16,13:15
Z coho pramenia tvoje obavy, ze že statika budovy bola vážne porušená?
Gilányi Alex
14.05.16,14:02
Áno, na strede sú železobetónové stlpy a premostenia.
Gilányi Alex
14.05.16,14:03
Tie sú dilatačné praskliny, nie som úplný laik :)
Gilányi Alex
14.05.16,14:18
arizona: Obvodová stena 1/2 budovy na prvom poschodí pri podlahe je tenšia o 12 cm. Je to úplne ok? Netreba to nikam nahlásiť alebo to prekonzultovať so statikom? Pred 3 rokmi ten istý sused chcel odstrániť starý vyradený spoločný komín na 1. poschodí a počas práce si zistil, že komín je samonosná konštrukcia, spadne mu to do bytu od 2. poschodia až po strechu....
jslancik
14.05.16,17:34
romanka, ty vieš o statike ešte menej ako tuto alex. srandisti... ako sa asi tak prejaví oslabená statika či napr. pracovanie stavby? v prvom rade na strope tuto alexa.
jslancik
14.05.16,17:35
čo sú dilatačné praskliny? ak sú väčšie, ako boli pred susedovou rekonštrukciou, tak sú obavy namieste. ale ja o tvojich prasklinách nič neviem, to bola iba sranda :D
chandler
14.05.16,17:55
samozrejme ze to moze byt problem. chod na stavebny urad poradit sa ako postupovat.
arizona
14.05.16,18:22
Podla mna,kazdy zasah do nosnej steny a duplom na spolocnej bytovke treba prejednat so statikom a zasah robit iba na zaklade vyjadrenia statika a povolenia. Keby si kazdy jeden obyvatel robil co chcel, nemusi to dopadnut dobre..
Gilányi Alex
14.05.16,18:32
jslancik, viem, že bola sranda:) Tie praskliny tam boli aj budú, na tých miestach, kde sú spojené betónové stropné panely.
dmc
14.05.16,18:35
skor by ma zaujimalo naco mu je drazka hlboka 12 cm ?????? Kotol nema obehove cerpadlo ????? co tam dava hrube ocelove trubky na samospad ???? Okrem toho koli roztaznosti sa neodporuca rozvod tepla zabudovat do steny. (zalezi aky material pouzije)
Gilányi Alex
14.05.16,18:46
Plastove potrubia, obehove cerpadlo ma v kotli. Tiez som mu navrhoval ponechat existujuci medeny rozvod pri podlahe, ale oni to robili z estetickeho hladiska. Ako keby neexistovali vhodne listy na potrubia :(
bodliak
14.05.16,19:13
Ked moze sused 12. mozem aj ja. A uz je to 24 zo 45.
Gilányi Alex
14.05.16,19:13
Ďakujem za príspevok aj za pdf! Na strane č. 20-22 sú krásne ilustrované výsledky rozťažnosti...tie strany mu vytlačím! Thanx!
Gilányi Alex
14.05.16,20:58
jslancik
15.05.16,07:50
ja si skôr myslím, že prvé 4 cm bola omietka, a susedov odhad nemusel byť až tak presný. a je predpoklad, že tam dával nejaký mirelon na izoláciu. By som chcel vedieť, ako mu teraz niekto chce dokázať, že to bolo 12 cm a nie 5cm.
jslancik
15.05.16,07:53
a kúrenie sa teraz robí väčšinou kovoplastom, nie plastom. na margo vašich vymazaných komentárov. v spojení s izoláciou je rozťažnosť irelevantná.
dmc
15.05.16,16:10
irelevantna??? ja som to vymazal koli odkazu na konkretneho vyrobcu aby to nebola reklama.... plasthlinik ma mensiu roztaznost ale samozrejme ma a musis s nou pocitat .. tu mas odkaz - strana 7. http://www.herz-sk.sk/assets/Uploads/HERZPLASTLINIKOVARURKABROZURKAV052011.pdf Ty si vyuceny instalater ???