Pendulum
16.05.16,12:56
platca DPH nakúpil kolky a ide ich refakturovať tiež platcovi DPH, faktúru ale vystaví bez DPH či?

ide predsa o ceniny...

Ďakujem za pomoc

nikto s tým nemá skúsenosť?
Dáša_
16.05.16,14:28
skús pozrieť prechodné položky

Základ dane a sadzba dane
§ 22
Základ dane pri dodaní tovaru a služby

(1)
(2)
(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky ).
1elina3
03.06.16,08:46
Prechodná položka je úhrada v mene alebo na účet kupujúceho, sú to napríklad súdne poplatky na základe výzvy súdu, kde právnik hradí za klienta, ktorého zastupuje súdny poplatok. Vtedy je neodškriepiteľné, že hradil v mene klienta. Pri kolkoch je to otázka, či sa dá nákup napr. v hotovosti považovať za nákup v mene klienta, lebo nakúpil niekto vo svojom mene, ale použil to pre klienta. Ja účtujem kolky na 538 a následne refakturácia na 602 s analytikou (hotové výdavky), a to bez DPH. Tiež by som radšej účtovala aj toto cez prechodné položky. Možno sa ozve ešte niekto.
rexogazda
03.06.16,18:25
§40 Predaj poštových cenín a kolkov - je to oslobodené od dane v prípade ak sa predávajú za nominálnu hodnotu t.j. napr. refakturácia
Antonia Jendrišáková
04.06.16,08:18
§ 40"...v rámci poštových služieb..." a Ty nie si poskytovateľ poštových služieb. Požaduješ úhradu od zákazníka, ja by som fakturovala s DPH.
rexogazda
04.06.16,09:46
§40 - Oslobodené od dane je sprostredkovanie predaja platných poštových cenín určených na použitie v rámci poštových služieb, kolkov a iných úradných cenín, ak sa predávajú za nominálnu hodnotu.

Neviem Antonia. Nejdem o tom polemizovať lebo fakt neviem. V danej vete je za poštovými službami čiarka a logicky mi z toho nevyplýva, že kolky musia byť v rámci poštových služieb.