bejuska4
16.05.16,14:28
ahojte, poprosím o radu. PO so sídlom v tuzemsku dosiahla za obdobie 6/2015-5/2016 obrat pre povinnú registráciu za platiteľa DPH vo výške 50 500 €. Avšak v mesiaci 4/2016 nemal žiadnu vyšlú faktúru. Som názoru, že aj napriek nulovému mesiacu splnil podmienky a musí sa registrovať do 20.6.16 na DPH. Konateľovi však pani na DÚ povedala, že mesiac, v ktorom žiaden obrat nedosiahol, preruší 12 po sebe idúcich mesiacov a začína sa obrat sledovať od začiatku ďalších 12 mesiacov. Súhlasíte s tým? Neviem teda, či mi niečo ušlo, ale pre toto vyjadrenie nenachádzam oporu v zákone. Ďakujem za každé vyjadrenie.
Tweety
16.05.16,12:29
ÁNo, tak, je povinný sa registrovať.

Registračná povinnosť
§ 4

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
bejuska4
16.05.16,12:38
Nerozumiem celkom, z čoho pani na DÚ vychádzala. Samozrejme, konateľ sa jej odpovede drží.
Tweety
16.05.16,12:58
požiadajte o stanovisko
bejuska4
16.05.16,13:02
práve mi prišlo:
V zmysle § 4 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len zákon o DPH), povinnosť registrovať sa za platiteľa DPH má každá zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má v tuzemsku bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a ktorá dosiahla za NAJVIAC 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur , je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20 dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej bvety do 20. Dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
Tweety
16.05.16,13:03
len citovali zákon,
bejuska4
16.05.16,13:15
Veď práve. Mne štatutár teraz tvrdí, že ja si zle vykladám zákon. Prosím viete mi poradiť, či sa dá získať ešte iným spôsobom písomné vyjadrenie, resp. "dôkaz", že si nevykladám zákon zle. ďakujem
Consultix
16.05.16,14:56
Informacia, udajne poskytnuta pracovnickou DU, bola nespravna, resp. skor si myslim, ze bola zle interpretovana konatelom - pocul, co chcel pocut. Na druhej strane verim, ze takuto hlupost nevyslovil ziaden zamestnanec FS.
Ak by firma dodala tovar/sluzbu 1.januara v suma 49789 EUR a najblizsie dodanie by uskutocnila az 31.decembra v sume aspon 1 EUR, tak jej vznika povinnost registracie.
bejuska4
16.05.16,15:02
Ďakujem za názor. Zastávam rovnaký. Nebola som prítomná, takže nechcem tvrdiť, čo pracovníčka povedala/nepovedala.
bejuska4
17.05.16,19:59
Dobry vecer, konatel poziadal o vyjadrenie danovu poradkynu a ta mi taktiez oponuje, tvrdi, ze udajny vyrok pani z danoveho uradu je pravdivy. Ze "nulovy" mesiac prerusi "12 po sebe nasledujucich kalendarnych mesiacov".
Soňa K
18.05.16,05:42
Podľa toho, čo píše zadávateľka otázky, je podstatné, či dosiahla povinný obrat za obdobie od 6/2015 do 3/2016, posudzuje sa najviac 12 mesiacov, ak dosiahla povinný obrat za menej mesiacov, tak sa samozrejme registruje. 12 kalendárnych po sebe idúcich mesiacov neznamená automaticky január až december, príklad uvedený Consultixom je mimo.
Soňa K
18.05.16,05:43
Konateľ má pravdu, vykladáš si zle zákon.
Soňa K
18.05.16,06:09
Tak sa ospravedlňujem, pravdu majú predpisatelia, keď je firma zdaniteľnou osobou, mesiac s nulovým obratom nemá vplyv na časové posúdenie 12 mesiacov.
Consultix
19.05.16,06:58
Tesi nas Tvoje ospravedlnenie sa, uz som bol nastartovany, ze nie som mimo :)