Tatiana
20.06.06,09:47
Rada by som Vás poprosiť o pomoc.
Chceme na našej budove dať novú strechu, kotolňu a taktiež okná. Majiteľ budovy nechce, aby všetko išlo do nákladov v tomto roku ale chce to postupne odpisovať. Bola som sa osobne pýtať na DÚ, že či je to možné aby sme navýšili budovu o čiastku, ktorá nám vznikne pri rekonštrukcií, ale pracovníčka DÚ - naša spravkyňa mi povedala, že to v žiadnom prípade nemôže byť technické zhodnotenie budovy a všetko to musí ísť do nákladov v tomto roku.
Poprosím Vás, dá sa to nejak vyriešiť aby sa to mohlo odpisovať? Prečo to nemôže byť technické zhodnotenie budovy? Má spravkyňa pravdu?
Ďakujem.
Zoltán Kovács
20.06.06,08:31
Tá oprava bude určite drahšia ako 30.000,- Sk. A podľa § 29 ods.1 zákona o dani z príjmov je to techn.zhodnotenie majetku, ktoré navyšuje cenu majetku. A tým pádom sa to do nákladov dostáva cez odpisy.
jana stecova
20.06.06,08:50
Podľa mňa je to oprava budovy a nie technické zhodnotenie,veď sa menia strecha ,okná......
Jara
20.06.06,08:58
Myslím, že len vtedy by išlo o technické zhodnotenie, keby ste menili tvar strechy alebo robili kotolňu ktorá neexistovala, teda mali by ste projekt, povolenie na výstavbu a vtedy by ste zvýšili hodnotu. Inak ide opravu ktorá sa celá účtuje do nákladov
DušanČ
20.06.06,09:54
Rada by som Vás poprosiť o pomoc.
Chceme na našej budove dať novú strechu, kotolňu a taktiež okná. Majiteľ budovy nechce, aby všetko išlo do nákladov v tomto roku ale chce to postupne odpisovať. Bola som sa osobne pýtať na DÚ, že či je to možné aby sme navýšili budovu o čiastku, ktorá nám vznikne pri rekonštrukcií, ale pracovníčka DÚ - naša spravkyňa mi povedala, že to v žiadnom prípade nemôže byť technické zhodnotenie budovy a všetko to musí ísť do nákladov v tomto roku.
Poprosím Vás, dá sa to nejak vyriešiť aby sa to mohlo odpisovať? Prečo to nemôže byť technické zhodnotenie budovy? Má spravkyňa pravdu?
Ďakujem.

Nepíšeš vyčerpávajúcim spôsobom, čo všetko a akým spôsobom sa akcia na budove vykonáva. Z toho, čo uvádzaš, by som usudzoval, že ide o opravu, teda správkyňa z DÚ má asi pravdu. Ak by to malo byť technické zhodnotenie budovy, muselo by to spĺňať podmienku rekonštrukcie a modernizácie. Defíníciu rekonštrukcie a modernizácie nájdeš v § 29, ods 4 a 5 zákona o dani z príjmov. Preštuduj a podľa toho sa rozhodni.
Tatiana
20.06.06,11:00
Nepíšeš vyčerpávajúcim spôsobom, čo všetko a akým spôsobom sa akcia na budove vykonáva. Z toho, čo uvádzaš, by som usudzoval, že ide o opravu, teda správkyňa z DÚ má asi pravdu. Ak by to malo byť technické zhodnotenie budovy, muselo by to spĺňať podmienku rekonštrukcie a modernizácie. Defíníciu rekonštrukcie a modernizácie nájdeš v § 29, ods 4 a 5 zákona o dani z príjmov. Preštuduj a podľa toho sa rozhodni.Myslím, podľa mňa, že podľa §29, ods.4 a 5 - spĺňajú tieto podmienky.
Ide tam o výmenu starých železných okien za plastové, úplná výmena strechy za novú a taktiež úplné starú kotolňu možno že ešte z čias Márie Terézie za novú. Táto oprava je vypočítaná okolo 1 mil.Sk. Tak nemalo by to ísť o technické zhodnotenie?
DušanČ
20.06.06,13:52
Myslím, podľa mňa, že podľa §29, ods.4 a 5 - spĺňajú tieto podmienky.
Ide tam o výmenu starých železných okien za plastové, úplná výmena strechy za novú a taktiež úplné starú kotolňu možno že ešte z čias Márie Terézie za novú. Táto oprava je vypočítaná okolo 1 mil.Sk. Tak nemalo by to ísť o technické zhodnotenie?

Pri všetkej úcte, aj keď strecha a okná budú akokoľvek moderné, nespĺňajú podľa mňa podmienku rekonštrukcie a modernizácie v zmysle ZDP. V ods. 4, § 29 sa hovorí, že za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností. Ani modernizácia to nebude, lebo sa nerozširuje vybavenosť a použiteľnosť strechy a okien. Tie budú naďalej slúžiť na to, aby do budovy nepršalo a aby vnikalo do miestností svetlo, dalo sa vetrať atď. Jedine u kotolne by som pripustil existenciu TZ, lebo vybavenosť bude asi na vyššej technickej úrovni, lebo zrejme bude použiteľná napr. na iné médium, bude možný automatický režim a iné technické vymoženosti, ktoré stará kotolňa nemala.
Zoltán Kovács
20.06.06,14:31
Ked vymením staré drevené okná na plastové, aby som ušetril na kúrení, tak to považujem za technicky lepšie riešenie ako tie staré okna. A aj budova bude mať vyššiu hodnotu pri neskoršom predaji. A čo keď strechu aj zateplím pri výmene?
KEJKA
20.06.06,17:05
Ked vymením staré drevené okná na plastové, aby som ušetril na kúrení, tak to považujem za technicky lepšie riešenie ako tie staré okna. A aj budova bude mať vyššiu hodnotu pri neskoršom predaji. A čo keď strechu aj zateplím pri výmene?
aj takéto uvažovanie je priechodné. Zo skúsenosti viem, že daniari skor vyhadzzujú náklady na opravy, málokedy naopak. Aôle nedá sa to zovšeobecnovať.
takže zateplenie plus nová krytina (prípadne plus vikier).... TZ, bez zateplenia a zmeny tvaru strechy len oprava.
kotolňa - z uhlia na plyn s automatikou ................ TZ