enuska117
17.05.16,18:01
Dobrý deň,
Potrebovala by som radu na jeden problém.Som jedna z piatich vlastníkov ornej pôdy na ktorej ma každý v určitom pomere svoju čiastku.Rada by som si svoju čiastku vyňala do jedného pozemku ako celok.Dá sa nejako postupovať ak jeden zo spoluvlastníkov nesúhlasí s vyňatím
a ostatný áno? Ďakujem za radu.
terezamaria
17.05.16,16:07
Tú pôdu aj obhospodarujete? Ak nie, nemôžeš sama nič vyňať. Pokiaľ máte pôdu v prenájme u súkromníka alebo u družstva, môžeš žiadať o vyčlenenie Tvojej výmery v celosti....musí to byť však viac ako 20 árov. Môžu Ti poskytnúť náhradnú pôdu v rovnakej bonite.
buchač
17.05.16,16:19
Lesná a poľnohospodárska pôda mimo zastavaných území obce sa zo zákona nesmie deliť pod stanovenú výmeru, a to na parcely menšie ako 2-tisíc štvorcových metrov, čo sa týka poľnohospodárskej pôdy a na pozemky menšie ako 5-tisíc štvorcových metrov v prípade lesnej pôdy.
Týka sa to však len pozemkov mimo zastavaných území miest a obcí. V zastavaných častiach sa pozemky môžu medzi dedičov deliť ďalej bez obmedzenia. Informáciu o tom, na akom území sa parcela nachádza, si treba nájsť na liste vlastníctva.

Viac Zákon č. 180/1995 Z. z.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-180