Matúš91
18.05.16,14:02
Dobrý deň,

už dlhšiu dobu si lámem hlavu s jednou otázkou. Koľko si účtovať za sprostredkovanie obchodu.

PR.:
Firma si objedná službu u SZČO 1 v hodnote 100 €.
SZČO 1 predošle zadanie SZČO 2, ktorý vypracuje zadanie a pošle naspäť SZČO 1. Firma a SZČO 1 uzavrú objednávku vo vyššie spomenutej hodnote 100 €. Koľko je rozumne si účtovať za takéto sprostredkovanie služby? Resp. Koľko by mala SZČO 1 vyplatiť SZČO 2 za vyhotovenie návrhu? Berme do úvahy aj to, že SZČO 1 má aj ďalšie náklady, napr. údržba webovej stránky, platená reklama, vyhľadanie zákazok, ich realizácia a pod.

Vopred ďakujem za odpoveďe
Martuk
18.05.16,13:33
Ťažko povedať, záleží od zložitosti objednávky, počtu úkonov, náročnosti starostlivosti, energie, samozrejme nejaký ten zisk a podobne. SZČO 2 nemá nejaký cenník, rozpis nákladov alebo niečo podobné?
Matúš91
18.05.16,14:33
Oba SZČO majú rovnaké náklady, ale SZČO 1 má vyššie spomenuté náklady naviac.

Z môjho príkladu, by som rád vedieť nejakú hrubú percentuálnu orientáciu ako najlepšie rozdeliť zisk medzi týchto dvoch SZČO. Jeden síce odvedie celú prácu zo zadania ale druhý mu tu prácu poskytuje a financuje marketing (stará sa o chod celého obchodu). Viem, že je to takto ťažko určiť ale neviem už kde mám na to hľadať odpoveď. Nechcem aby SZČO 1 vyzeralo ako úžerník ale aj on musí z niečoho žiť. Taktiež z toho zisku ešte aj financovať a starať sa o priebeh celého procesu.
Martuk
18.05.16,14:35
no tak keď chceš mať pokoj, tak nech sa delia rovným dielom, 50-50 a bude pokoj, prípadne kvôli vyšším nákladom SZČO 1 nech je pomer SZČO 1 60%, SZČO 2 40 %. Nič iné ma nenapadá.
Matúš91
18.05.16,16:49
Asi najideálnejšie to bude rozdeliť rovným dielom, kedže obaja majú zásluhu na zisku. V prípade vyšších nákladov jednej strany, by sa dalo prikloniť aj ku tým 40/60%. Pre SZČO 2 to môže síce vyzerať ne-fér, ale bez aktivity SZČO 1 by nebol žiaden zisk.

Martuk, ďakujem za tvoju aktivitu, snáď to bude fungovať. :)