JDM
20.06.06,12:22
prosím o radu pri predaji domu, ktorý by som chcela po 5 rokoch od nadobudnutia do vlastníctva bez povinnosti platiť daň:

v máji 2002 som ho nadobudla do vlastníctva, lenže sme sa s dvoranmi delili o spoločný dom a až v tomto roku sme sa dohodli na výmene pozemkov a riadne sme sa s pozemkami rozdelili. Ošetrili sme si to darovacou zmluvou u právnika. Zápis o tejto zmene prebehol na katastri v máji 2006. Má tento dátum nejaký vplyv na predaj, alebo sa ráta tých 5 rokov od prvotného nadobudnutia do vlastníctva, teda od mája 2002?

ďakujem

Chcela by som podotknúť, že dom bol a je roky neobývaný. Nemám tam ani nahlásený trvalý pobyt.
JDM
27.06.06,11:50
prosím, neporadíte?
vieroslava
27.06.06,12:01
Delba pozemkov by na to nemala mať na platenie dane z príjmu vplyv, ale tá zámena áno. Pretože zamenený pozemok vlastníte len od času zámeny.
JDM
27.06.06,20:55
aj keď sme si vymenili len svoje m2 z miesta A na miesto B?
vieroslava
28.06.06,06:07
aj keď sme si vymenili len svoje m2 z miesta A na miesto B?

Áno. Veď práve o to ide, že ste vymieňali, teda už vlastníce iné m2.
JDM
30.06.06,12:12
vymieňala som konkrétne 192 m2 za 192 m2. Tie mi patrili, ale chodil by mi sused cez pozemok, tak preto zámena. Stretol sa niekto s stakouto problematikou?
---ďakujem za názory
Johanka
02.07.06,13:05
Zámena je spôsob nadobudnutia nehnuteľnosti. V čase keď platil Zákon o dani prevodu a prechodu nehnuteľností boli predmetom tejto dane aj zamenené nehnuteľnosti . Prikláňam sa k názoru Vieroslavy, ale skúsenosť z praxe s takýmto prípadom nemám. Ak však pokračujem v teoretických uvahách, ešte by som "zarypla", či zámena nepodlieha aj dani z príjmov .... Dani podlieha prevod vlastníckeho práva k nehnuteľnosti ....Zdaňujú sa príjmy nielen peňažné .... Ak bola hodnota zamieňaných nehnuteľností v znaleckých posudkoch rozdielna .... Možno preháňam :D .