Letko
19.05.16,07:08
Ahojte,

v Mobelixe sme nakúpili nábytok. Dostali sme k tomu zmluvu, kde vpravo hore je napísané "Dátum faktúry" a namiesto čísla faktúry je "Číslo zmluvy". Je to teda faktúra alebo zmluva a v tom prípade to do KV DPH nepôjde medzi prijaté faktúry ale medzi bločky?
Zaplatili sme to v pokladni, kde sme dostali doklad z reg. pokladne a text je "Výdaj objednávky číslo...".

Ďakujem za radu.
Consultix
19.05.16,06:14
Predmetny doklad podla vsetkeho splna nalezitosti faktury. Otazkou ostava, ako je uvedena platba na doklade z ERP, ci je to s rozpisom zakladu a DPH ako dodanie tovaru, alebo s DPH 0%, ako uhrada faktury.
Nepozname vysku fakturovanej sumy, ale ak je nad 1000 EUR, tak tento doklad je fakturou v pripade uhrady v hotovosti. Vid par 74 ods. 3 pism b)
Letko
19.05.16,06:37
Platba na doklade z ERP je rozpísaná na základ, daň a spolu. Prílohu som doplnil.
Consultix
19.05.16,06:53
Nechapem, co tak sachuju s tou zalohou +/-, ale ak cena tovaru bola tych 497.70 vratane DPH, uctoval by som o ERP a tu A4 by som povazoval za dodaci list. Ale nie je to takto uplne jednoznacne. Jedine, o co sa mozeme opriet je to, ze ta A4 predsalen nesplna nalezitosti faktury, kedze tam nie je jednoznace uvedene cislo faktury...
Iba Alla
19.05.16,07:00
Je na kúpnej zmluve / faktúre rozpísaná suma základ, daň a spolu? ak áno, zaevidovala by som ju ako faktúru klasickú s rozpisom DPH
501/321
343/321

Zaevidovala by som bloček - platba hotovosťou a spárovala s faktúrou, ako keď sa páruje banka
321/211

Pokiaľ na kúpnej zmluve nie je rozpis základu, dane a sumy spolu nie je to daňový doklad - brala by som kúpnu zmluvu kvázi ako dodací list a prílohu k bločku z pokladne.
Zaevidovala by som blok cez pokladňu s rozpisom DPH a zmluvu len pripla k bloku ako podklad.
501/211
343/211

Takto to robíme u nás. Tak dúfam, že to robíme OK, ale bolo to schválené účtovníčkou (kontrola počas prvého roku). Je pravda, že každá účtuje po svojom, no aj mne to príde správne. Tak dúfam, že som aspoň trošku pomohla, ak nie kľudne ma opravte a aj ja budem múdrejšia :)
Letko
19.05.16,07:19
Preskenoval som celú prvú stranu zmluvy. Je tam rozpísaná DPH. Takže by to teda mohlo byť zaúčtované ako faktúra.
Letko
19.05.16,07:27
Nie je tam ani dátum zdaniteľného plnenia, len dátum faktúry. Tak neviem, či mám za dátum zdaniteľného plnenia považovať dátum na pokl. doklade alebo ten dátum faktúry.
Consultix
19.05.16,07:34
Pri pohlade na tuto A4 je podla mna tento postup nespravny, nakolko z takehoto dokladu nevznika narok na odpocet DPH, kedze dany doklad nie je faktura. Neobsahuje povinny udaj v zmysle par. 74 ods. 1 pism. c) poradove cislo faktury.
Ak by toto bola faktura a cez ERP by bola realizovana len uhrada FA, na ERP by nemal byt rozpis DPH v zakladnej sadzbe.
PS: To, ze na danej A4 je text "datum faktury" este neznamena, ze oznacujem tento doklad ako faktura, kludne to moze byt odkaz na fakturu (doklad z ERP), ktora bola v urcity den vystavena.
Consultix
19.05.16,07:36
Podla par 74 ods. 1 pism d) tam datum dodania (datum zdanitelneho plnenie uz nemame asi 12 rokov) musi byt len ak "tento datum mozno urcit a ak sa odlisuje od datumu vyhotovenia faktury".
Letko
19.05.16,10:03
Tak som sa dovolal do Mobelixu a tam mi pracovníčka povedala:

1. zmluvu mám považovať za zálohovú faktúru
2. pokladničný doklad je potvrdenie o zaplatení zálohovej faktúry
3. pri prevzatí tovaru (keďže ešte nie je na sklade) si mám vypýtať pri pokladni faktúru.

Len teraz rozmýšľam nad tým, že by nám mali vystaviť faktúru kvôli DPH, keď dostali peniaze a ostrá faktúra bude možno o poldruha mesiaca.

Ďakujem za rady.