MartaRB
19.05.16,09:07
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť ako účtovať faktúry z čerpacej stanice LukOil? Uzavreli sme so spoločnosťou zmluvu na čerpanie PHL z vopred nabitých kariet peniazmi. Na začiatku sme poslali 400€ na ktoré nám vystavili faktúru. Tú som dala do účtovníctva a priradila k platbe. Po mesiaci nám prišla znova faktúra ale tentokrát vyučtovacia za spotrebované PHL z karty v sume cca 125€. Bolo na nej samozrejme napísané že ju netreba platiť, kedže sme čerpali vlastné peniaze. Problém nastáva, keď mám dať túto FA do účtovníctva. Obe totižto obsahujú DPH a tým mi vychádza, že by som vlastne 2x zdanila tú istu vec.Účtujem iba 2 roky a ešte som sa s takým niečim nestretla a potrebovala by som radu. Ďakujem. Pre doplnenie učtujem v JU.
Consultix
19.05.16,07:48
Predpokladam, ze ta prva faktura bola len vyuctovanim DPH z prijateho preddavku. Na zaklade tej faktury nemalo byt uctovane o nakladoch, len prislusna cast DPH sa presunula z 314 na 343.
Takto zapocitana DPH zo zalohy by sa mala zohladnit aj vo vyuctovacej fakture.
Tazko lepsie poradit, ak som nevidel doklady...
MartaRB
24.05.16,07:36
Priložila som aj doklady, vedeli by ste mi poradiť?
Consultix
24.05.16,08:17
Je to ako som pisal, DPH bolo uvedene vo fakture k zaplatenej zalohe. Z vyuctovania nacerpanej PHM DPH vstupuje do DP a KV len v rozsahu rekapitulacie, t.j. v sume 0.01 EUR. Pri zauctovani FA za spotrebu treba tak nacerpane PHM, ako aj zapocet zaplatenej zalohy zauctovat aj s rozpisom DPH, tie sa vacsinou vynuluju, resp. v tomto pripade daju rozdiel 0.01 EUR.