H.B.
19.05.16,09:53
Môžem vyplatiť cestovný náhrady zamestnancovi, ktorý na služobnú cestu použil motorové vozidlo svojej priateľky? Teda nie je to jeho vlastné auto, nie je zapísaný ako držiteľ MV.
jakubzemko
19.05.16,07:58
Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla poskytnutého zamestnávateľom, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len „základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky. Nikde nevidím že musí ísť o jeho vlastné motorové vozidlo.
H.B.
19.05.16,08:02
to som v zákone našla a čítala. Lenže kolega mi tvrdí, že niekedy mohol použiť aj požičané vozidlo, ale, teraz na služobnú cestu už len vlastné, kde je zapísaný ako držiteľ MV.
jakubzemko
19.05.16,08:05
Tak nech vám kolega povie na základe čoho to tvrdí. Ja nevidím dôvod prečo by muselo ísť o jeho vlastné vozidlo. Neviem o tom, že by niekde bolo napísané, že musí ísť o vlastné motorové vozidlo zamestnanca. Pri podnikateľoch áno to je iné. Ale pri vyplácaní náhrad zamestnancom, neviem o tom.
H.B.
19.05.16,08:47
Prišiel s tým od jednej svojej známej účtovníčky, ktorá mu to povedala. Dosť ma s tým zneistil.
veronikasad
19.05.16,09:08
To co tvrdi kolega plati len szco, ktora pouziva sukr.mot.vozidlo na podnikanie a chce si uplatnit sadzbu zakladnej nahrady
dana11
19.05.16,09:09
Áno môže použiť na služobnú cestu auto svojej priateľky (auto vo vlastníctve inej osoby, aj nárok na náhrady mu vznikne, akurát ak sa predmetné vozidlo nepoužíva inde na podnikanie ,zamestnávateľ musí zaplatiť daň z MV.
H.B.
19.05.16,09:13
Veľmi pekne ďakujem, potom som kľudná :)
rexogazda
20.05.16,17:57
Na 100% platí, že auto nemusí zamestnanec vlastniť. A ani zmluva o výpožičke podľa §659 nemusí byť písomná. Stačí ústna dohoda keď máte istotu že Vám to majiteľ auta potvrdí pri daňovej kontrole.