AHT
20.06.06,11:34
Prosím Vás ako mám účtovať v novootvorenej reštaurácii:

1, zariadenie kuchyne (reštauráciu máme iba v prenájme, ale kuchyňu musíme zariadiť samy, cenu odhadujeme na 620.000,-- Sk bez DPH)

2, obliečky na posteľnú bielizeň, pretože aj ubytuvávame

3, nákup tovaru (nápoje, potraviny a ostatné) sa účtuje ako kúpa tovaru a potom je jeho následný predaj alebo ako


Za všetku pomoc ďakujem, ešte som reštauráciu neúčtovala a viete aký sú nadriadený.

Ďakujem
KEJKA
20.06.06,16:28
Prosím Vás ako mám účtovať v novootvorenej reštaurácii:

1, zariadenie kuchyne (reštauráciu máme iba v prenájme, ale kuchyňu musíme zariadiť samy, cenu odhadujeme na 620.000,-- Sk bez DPH) technológie ako odpisovaný majetok. Rozdeliť, odpisové skupiny 2 a 3. teda 022/042

2, obliečky na posteľnú bielizeň, pretože aj ubytuvávame 501/321

3, nákup tovaru (nápoje, potraviny a ostatné) sa účtuje ako kúpa tovaru a potom je jeho následný predaj alebo ako nákup a spotreba materiálu, lebo soi v reštike, a takmer všetko upravuješ, napr. aj nápoje - nalievaš do pohára.

.
.................................................. ....
ondrejvla
20.06.06,17:54
Prosím Vás ako mám účtovať v novootvorenej reštaurácii:

1, zariadenie kuchyne (reštauráciu máme iba v prenájme, ale kuchyňu musíme zariadiť samy, cenu odhadujeme na 620.000,-- Sk bez DPH)

2, obliečky na posteľnú bielizeň, pretože aj ubytuvávame

3, nákup tovaru (nápoje, potraviny a ostatné) sa účtuje ako kúpa tovaru a potom je jeho následný predaj alebo ako


Za všetku pomoc ďakujem, ešte som reštauráciu neúčtovala a viete aký sú nadriadený.

Ďakujem

Ja by som doplnila, posteľnú bielizeň, uteráky, obrusy účtuješ na 501/A vytvor si samostatnú analytiku a zaeviduj si v knihe operatívnej evidencie, aby si mala kontrolu, aj zamestnanci majú "lepivé" prsty...
Nákup tovaru - nápoje, kávu,cigarety, alkohol účtujem ako nákup tovaru, materiál na výrobu do kuchyne ako 501/A a predaj - to už je tovar.
Účtovala som reštauráciu aj hotel, taktiež platby strav.poukážkami, ak bude problém, zaklop na dvere...
A na kuchyňu, reštauráciu a ubytovanie sú výborné software, kde máš zároveň mesačné inventúry zásob.
AHT
22.06.06,11:10
Ďakujem a určite sa ešte ozvem. Predpokladám, že toho bude veľa.
Lenuška
22.06.06,11:19
Ja by som doplnila, posteľnú bielizeň, uteráky, obrusy účtuješ na 501/A vytvor si samostatnú analytiku a zaeviduj si v knihe operatívnej evidencie, aby si mala kontrolu, aj zamestnanci majú "lepivé" prsty...
Nákup tovaru - nápoje, kávu,cigarety, alkohol účtujem ako nákup tovaru, materiál na výrobu do kuchyne ako 501/A a predaj - to už je tovar.
Účtovala som reštauráciu aj hotel, taktiež platby strav.poukážkami, ak bude problém, zaklop na dvere...
A na kuchyňu, reštauráciu a ubytovanie sú výborné software, kde máš zároveň mesačné inventúry zásob.

Nákup - nápoje, káva, cigarety,alkohol, a ostatné potraviny ....... všetko je nákup potravín
na 501 , pretože to predávate so službou, takže reštaurácie sa účtujú ako poskytovanie služieb. To je náklady - potraviny MD 501 a následné poskytnutie služby - tržby DL 602.
Nákup tovaru 504 a predaj tovaru 604 sa účtuje pri predaji v nezmenom stave - tovaru.
ondrejvla
25.06.06,19:41
Nákup - nápoje, káva, cigarety,alkohol, a ostatné potraviny ....... všetko je nákup potravín
na 501 , pretože to predávate so službou, takže reštaurácie sa účtujú ako poskytovanie služieb. To je náklady - potraviny MD 501 a následné poskytnutie služby - tržby DL 602.
Nákup tovaru 504 a predaj tovaru 604 sa účtuje pri predaji v nezmenom stave - tovaru.

Áno nákup potravín je 501/A a predaj hotového jedla je 602/A, asi som sa nesprávne vyjadrila, predaj je tovar - pri alkohole, nápojoch, cigaretách..., tak ako som písala vyššie. Samozrejme že pri nezmenenom stave! Pri zmenenom stave tovaru som účtovala napr. pri dovoze ojazdených MV na účet 132, subdodávky a všetky poplatky, opravy s tým spojené taktiež na účet 132 no a potom predaj 504/132 a 311/604. To len na okraj, aby nedošlo k omylu, aj keď pri subdodávkach ( t.j.opravách MV) došlo k zmene stavu tovaru.
marek durica
26.06.06,05:46
.
.................................................. ....
k tomu uctovnictvu v restauracii je to na podobnom systeme ako pri mensich verejnych zariadeniach.majitela restauracie ste mali ppoziadat, aby vam s ohladom na naklady ktore musite vynalozit na kuchynu upravil najomne.bolo by dobre treba zistit ake najomne sa uctuje v inych podnikoch na urovni vasej restauracie.
dufam ze som vam aspon trochu pomohol.
sybila3
11.10.11,08:58
rozdeľujete aj ak je na bločku nákup potravín 501100, spotr.mat. 501200 a je tam aj alkohol 501300 napríklad môže to tak byť?
sybila3
11.10.11,14:36
treba rozdeľovať nápoje na bločku na alkoholické a iné? díík
sybila3
12.10.11,07:51
môžete mi poradiť či to treba rozdeľovať? dík
KEJKA
12.10.11,08:00
na účtovanie musíš mať smernicu a jej súčasťou je účtovná osnova s analytickými účtami. A smernica vychádza zo znalosti interného prostredia, spôsobu vedenia skladovej evidencie atd atd.....
sybila3
12.10.11,08:29
viem, že treba smernicu, mám ju rozrobenú a preto zisťujem, či je lepšie keď sú nápoje rozdeľované na alko a nealko?
KEJKA
12.10.11,17:47
a ako ti to vyhovuje?
IvetaH
12.10.11,17:59
viem, že treba smernicu, mám ju rozrobenú a preto zisťujem, či je lepšie keď sú nápoje rozdeľované na alko a nealko?

Je to len o tom, či to chceš sledovať osobitne alebo nie, aký máš dôvod. Po skúsenostiach mám len dve analytiky - potraviny a ostatné.