brckokozlik
19.05.16,13:16
V pracovnej zmluve je len uvedená stručná dohoda o prehlbovaní a zvyšovaní kvalifikácie s podmienkou zotrvania v pracovnom pomere po dobu 2 rokov. Ak nezotrvá v PP po dobu 2 rokov, je zamestnanec povinný náklady uhradiť v plnej výške. Osobitná dohoda spísaná so zamestnancom nie je.
Môže žiadať zamestnávateľ preplatiť náklady za prehlbovanie kvalifikácie aj bez osobitnej písomnej dohody? Jedná sa o sumu cca 500,- Eur.
arizona
19.05.16,11:19
A podpisal si tu zmluvu? Chces odist skor ako bola dohodnuta doba 2 rokov?
Tweety
19.05.16,11:20
AK ste si to dohodli v PZ, tak sa postupuje podľa nej.
brckokozlik
19.05.16,11:23
Áno, pracovnú zmluvu som podpísal v septembri, kurz som absolvoval v januári. Dal som výpoveď a prac. pomer mi končí 30.6.2016. Zamestnávateľ súhlasí s ukončením PP, ale chce preplatiť náklady na zváračský kurz.
Tweety
19.05.16,11:26
má na to právo, rovnako ako ty na odchod z firmy
brckokozlik
19.05.16,11:28
V pracovnej zmluve je len všeobecne uvedené, že v prípade zvyšovania a prehlbovania kvalifikácie sa zamestnanec zaväzuje zotrvať v PP po dobu 2 rokov. Ak nie, je povinný nahradiť náklady v plnej výške. Nie je potrebné uviesť v takejto dohode aj predpokladanú výšku nákladov, druh kvalifikácie? (§155 ods2 a ods. 5 ZP). Kamarátka ma na to upozornila, veľmi tomu nerozumiem.
veronikasad
19.05.16,11:36
Zmluva je v rozpore so zakonnikom prace. Vyska nakladov na prehlbovanie kvalifikacie nedosiahla 1700€.
brckokozlik
19.05.16,11:44
Rozumiem tomu dobre, ak náklady budú menej, tak nemôže odo mňa žiadať ich preplatenie? Aj keď som sa zaviazal preplatiť náklady v pracovnej zmluve, kde nie je uvedená žiadna suma?
veronikasad
19.05.16,11:50
Malo by to byt ta. Prever si informaciu na Inspektorate prace, pred niekolkymi rokmi sme to riesili v jednej firme, zamestnavatel nepochodil. Podrobne si prestuduj cely par. 155 ZP, najdes na liste porady.
veronikasad
19.05.16,11:56
Do nakladov sa vsak zapocitava nielen cena kurzu ale aj cestovne nahrady a usla mzda zamestnanca, ak mu boli poskytnute
brckokozlik
20.05.16,05:42
Ďakujem za informácie.
brckokozlik
20.05.16,05:50
Myslel som, že je potrebná osobitná písomná dohoda, v ktorej by mali byť uvedené aj predpokladaná výška nákladov, druh kvalifikácie (§155 ods2 a ods. 5 ZP)..... Kamarátka mi niečo hovorila, ale teraz neviem....
Jozef Toman
02.06.16,19:54
AK ide o prehlbovanie kvalifikacie = nie. Ak by vsak islo o zvysovanie kvalifikacie = zvaracsky kurz umozni ziskat miesto vyssej kvalifikacnej narocnosti ,tak ano. Ale zavisi od toho ako zle ci dobre bola napisana dohoda podla § 155.
veronikasad
02.06.16,21:01
Záväzok zo strany zamestnávatela je v rozpore so Zákanníkom práce, nakolko náklady na prehlbenie kvalifikácie nedosiahli sumu 1700€.

Pozri § 155 odst. 2 a 5 Zák.práce

§ 155

(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu, ktorou sa zamestnávateľ zaväzuje umožniť zamestnancovi zvýšenie kvalifikácie poskytovaním pracovného voľna, náhrady mzdy a úhrady ďalších nákladov spojených so štúdiom, a zamestnanec sa zaväzuje zotrvať po skončení štúdia u zamestnávateľa určitý čas v pracovnom pomere alebo mu uhradiť náklady spojené so štúdiom, a to aj vtedy, keď zamestnanec skončí pracovný pomer pred skončením štúdia. Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva menej ako 20 zamestnancov môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu podľa odseku 2 aj pri prehlbovaní kvalifikácie, ak predpokladané náklady dosahujú aspoň 1 659, 70 eura. Dohoda sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.

(2) Dohoda podľa odseku 1 musí obsahovať
a) druh kvalifikácie a spôsob jej zvýšenia,
b) študijný odbor a označenie školy,
c) dobu, po ktorú sa zamestnanec zaväzuje zotrvať u zamestnávateľa v pracovnom pomere,
d) druhy nákladov a ich celkovú sumu, ktorú bude zamestnanec povinný uhradiť zamestnávateľovi, ak nesplní svoj záväzok zotrvať u neho v pracovnom pomere počas dohodnutej doby.

(3) Celková dohodnutá doba zotrvania v pracovnom pomere nesmie prekročiť päť rokov. Ak zamestnanec splní svoj záväzok iba sčasti, povinnosť nahradiť náklady sa pomerne zníži.

(4) Do doby zotrvania v pracovnom pomere sa nezapočítava čas
a) výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu,
b) materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166,
c) neprítomnosti v práci z dôvodu výkonu nepodmienečného trestu odňatia slobody a väzby, ak došlo k právoplatnému odsúdeniu.

(5) Zamestnávateľ môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu podľa odseku 2 aj pri prehlbovaní kvalifikácie, ak predpokladané náklady dosahujú aspoň 1700 eur. V týchto prípadoch nemožno zamestnancovi uložiť povinnosť prehlbovať si kvalifikáciu.
Jozef Toman
03.06.16,04:13
Doplnenie: Ludia rgumentuju ze zavazok je v rozpore so ZP, kvoli sume. Ale predbezna otazka, ktoru by sud posudzoval je, ci ide o prehlbovanie kvalifikacie alebo zvysovanie. Ak niekto nemohol robit zvaraca pretoze nemala opravnenie a teraz po kurze ho moze robit, moze byt zhodnotene aj ako kvalitativna zmena v kvalifikacii = zvysovanie kvalifikacie a tam nie je obmedzenie 1700, eur - teba si pozriet aj judikaturu sudov (SR, pripadne aj CR). POzor. Zvysovanie kvalifikacie nie je len vysoka skola
Jozef Toman
03.06.16,04:17
Obrana zamestnanca: je to len prehlbovanie kvalifikacia. A to treba tvrdit zametsnavatelovi. Ale zametsnavatel moze tvrdit je to zvysovanie kvalifikacie a na to sa treba pripravit.