viking001
19.05.16,14:54
Prisiel mi vypis zo socialnej poistovne co to teraz rozposielaju. Len moc sa tomu nerozumiem, resp. nesedia mi cisla. Podla vypisu mi uz byvaly zamestnavatel odviedol sumu na dany mesiac napr. 198 eur, podla vyplatnej pasky tejto sume zodpoveda hruby prijem. Ale na ucet, resp. plat som mal na dany mesiac napr. 386 eur. Pre iny mesiac napr. odvedene 212 euro, hruba mzda 212 euro, plat 446 euro... Pri kazdom mesiaci sedi odvod v SP, hruba mzda ale nie mzda. Treba ist s tym na SP, vsak?
veronikasad
19.05.16,12:57
Odvody sa platia z vymeriavacieho zakladu, pravidla je to hruba mzda. Nevyplaca vam zamestnavatel cez mzdu cestovne nahrady,?
veronikasad
19.05.16,12:57
Zatri osobne udaje a priloz vyplatnu pasku, skontrolujeme
viking001
19.05.16,15:11
tu je taky najvacsi rozdiel, inde je to o nieco menej. je to za august minuleho roka, odrobenych 210,5 hod. 12 hod smeny, SBS
veronikasad
19.05.16,15:11
V akej pozicii pracujes? Mas tam polozku hyg.a cistenie unif. Kolko hodin tyzdenne pracujes?
veronikasad
19.05.16,15:16
Zda sa,ze tu socialna poistovna trafila do cierneho. Zamestnavatel ti vykazuje minimalnu mzdu za polovicny uvazok a rozdiel vyplaca cez fiktivnu polozku hyg. A cist.unif.
avalik
19.05.16,15:42
pracovnu zmluvu mas na kolko hodin tyzdenne?
blondy
19.05.16,17:06
čistá mzda 175,75 mínus zrážka za stravné 26,79 = 148,96 toto si mala mať vyplatené na účet.
doplatil ti ešte 300,19 pod položkou hyg.a cis. unif - tak toto vidím prvý krát :(... to máš tak každý mesiac ???
to čo vidíš na výpise v SP predstavuje tvoju hrubú mzdu ktorú vykazal tvoj zamestnávateľ a zaplatil z nej odvody. Z toho sa ti počítajú nároky na dôchodok, nemocenské ...
blondy
19.05.16,17:09
za odrobených 210,50 máš mať v hrubom 459,72 + príplatky za prácu v noci. Na páske máš uvedených len 84 hodín
Oliwa
20.05.16,04:56
Treba s tým ísť nie do sociálnej poisťovne, ale za zamestnávateľom... alebo rovno na inšpektorát práce a hľadať si nové zamestnanie...
Otázne je, čo máš v pracovnej zmluve...
Čo sa reálne skrýva za položkou hyg. a čist. unif.?
Pracuješ v nejakej uniforme/prac. odeve a to majú byť akože reálne výdaje na hygienu a údržbu prac. odevu? Lebo si neviem predstaviť ten materiál, ktorý by to vydržal... Ak to teda nie je niečo ako oblek z NASA...
viking001
20.05.16,13:30
nie v takychto sumach ale mam, resp. mal som to kazdy mesiac
viking001
20.05.16,13:36
zamestnavatel to robi vedome, takze za nim je ist zbytocne. a uz je to byvaly zamestnavatel. realne su pod hyg. a cist uniformy v podstate peniaze na ruku. ide o SBS, je tam nejaka forma rovnosaty (u vacsiny zamestnancov len nejake tricko, nohavice a vesta, zvysok sukromne) a to su "nezdanitelne" polozky. peknych par eur navrch za kazdeho zamestnanca. k tomu este takmer nepreplacane sviatky a nocne....
veronikasad
20.05.16,13:54
Ak je to byvaly zamestnavatel, tak zober vyplatnu pasku a list a chod do socialnej poistovne. U zamestnavatela urobi poriadny prievan.
Pepa
20.05.16,17:04
Presne tak - súhlasím s Oliwa. Tento problém treba riešiť s inšpektorátom práce. Sociálna poisťovňa nemôže diktovať čo má alebo nemá zamestnávateľ zamestnancovi vyplácať. Toto je v kompetencii inšpektorátu práce. To, že SP informuje zamestnancov o jeho vymeriavacích základoch neznamená, že v prípade zistenia rozdielov tento problém vyrieši. Môže to akurát tak posunúť na IP.
Oliwa
21.05.16,04:24
SP prijímala odvody zo mzdy, na ktorej sa zamestnávateľ a zamestnanec "dohodli". SP mu tú mzdu nenavrhla, nevyplácala, ani nedržala zamestnancovi ruku pri podpise pracovnej zmluvy...
Takže takto sa robia výplaty v niektorých SBS-kách? Určte nie je jediná... A nielen ona...
Viking, ak to nie je tajné, koľko si u tej firmy vydržal?
viking001
13.06.16,14:11
vo vacsine SBS, niekde je to este horsie... a bol som u nich bez 12 dni 2 roky. par chlapov je tam aj dlhsie...
inak bol som s tym v SP, bolo mi povedane, ze pokial platia odvody z hrubej mzdy je vsetko OK, to ze okradaju stat aj ludi platenim na ruku aj 2-nasobku hrubej mzdy ich netrapi, proste diera v zakone