X1Mario1X
19.05.16,20:28
Viete mi niekto poradiť prosím ako sa to volá? Tá vrchné koliesko ktoré je na FOTO plus ta malá hadička ktorá k tomu ide. Prípadne kde to nájdem. (kúpim)

A z akého dôvodu mi ju mohlo roztrhať na polovicu? (tú malú hadičku)

MOTOR: 1.9 TDI (Skoda Octavia)
misoft
19.05.16,19:11
A čo takto upresniť, aké je to vozidlo? Šak motor, jak motor, alebo si to máme vyveštiť vo vešteckej guli?
A keď tak - načo sú servisy?
lujza.j
19.05.16,19:26
Unava materialu?!
X1Mario1X
19.05.16,19:36
Je tam už aj vozidlo a aj motor. A kto sa trošku vyzná do motora, tak 1,9 TDI určite spozná (ale to je jedno, už je to tam) polovicu vecí si viem spraviť sám a na výmenu hadice nič extra nepotrebujem, len šraubovák :D ale netuším ani ako sa to volá, aby som si vedel tu hadicu objednať.
X1Mario1X
19.05.16,20:26
Ja som chcel poradiť. Pokiaľ vidím dobre tak ta stránka sa volá porada.sk. Nemohol som nájsť nikde názov tej hadice. Tak som dal otázku sem. A podla teba je akože niečo náročne na výmene hadičky? :D :D :P Všetkým na to treba vysoké školy asi
:D :D :D :D
buchač
20.05.16,03:27
Si ma absolútne nepochopil...

...a nemudruj zbytočne.
Máš tam link ? MÁŠ, tak funguj.
Študuj aj odbornejšiu terminológiu, aby si sa vedel aj vyjadrovať. Na to nie je potrebná vysoká škola, to sú elementárne znalosti majiteľa vozidla...a nemusí ísť o Škodofku. ;) :D
https://www.google.sk/search?q=%C5%A1koda+octavia+manu%C3%A1l+ke+sta%C5% BEen%C3%AD&client=opera&hs=LbJ&channel=suggest&oq=%C5%A1koda+octavia+manu&gs_l=heirloom-serp.1.1.0l3j0i22i30l7.2906.3903.0.7649.5.5.0.0.0. 0.266.266.2-1.1.0....0...1ac.1.34.heirloom-serp..4.1.266.5xsfGeOIhC0
Pakrako
20.05.16,03:49
Pravdepodobne sa jedná o tlakovanie olejovej vane a to je už závada väčšia (pridreté krúžky na piestoch) .Tá hadička slúži na prepoj olejovej vane s nalievacím otvorom. Doporučujem navštíviť automechanika a nerobiť to sám !
X1Mario1X
20.05.16,05:32
Mudroval si tu len ty (šun more zaváranina :D) V manuály to nie je. Ten som pozeral prvý. Za link vďaka ale za to ostatné mudrovanie by som ti niečo iné napísal. :D a sorry, ale ked tam nápišeš niečo ako: Šun more....Tebe by som auto do rúk nezveril....ešte by si šroubovákom urobil GO motora... Tak to je bohovská rada. Úplne TOPKA čo som kedy videl.
vlado 33
20.05.16,10:49
Je to hadička odvetrávania kľukovej skrine. Ako motor pracuje, vznikajú rôzne pretlaky alebo podtlaky. To okrúhle na viku ventilov je kvázi filter, sú to iba sitka naskladané na seba. Tá hadička je z nie veľmi odolnej gumy, preto mohla prasknúť. Daj dole tú hadicu, naštartuj, pokiaľ z odvetrávacieho otvoru nejde modrý dym je to OK. Pokiaľ áno, daj si urobiť tlakovú skúšku valcov, zapečené krúžky atď.
misoft
20.05.16,15:11
Nesprávna odpoveď - je to prepojené so vstupom vzduchu do turba.
misoft
20.05.16,15:22
Pokiaľ si to pozrieš riadne - je to prepojené na vstup nasávania do turba
http://dieselpower.cz/forum/viewtopic.php?t=34699
http://dieselpower.cz/forum/userpix/6031_motor01_1.jpg
Tu je väčšie zobrazenie - vzduchový vstup do turba
http://www.janmarecek.cz/img/octavia/motor.jpg
Odvetrávanie z krytu hlavy valcov.
sosak
20.05.16,16:17
Viete mi niekto poradiť prosím ako sa to volá? Tá vrchné koliesko ktoré je na FOTO plus ta malá hadička ktorá k tomu ide.
------------------------------------------------------------------------------
To vrchné koliesko na fotografii je ventil regulátora tlaku pre odvetrávanie horného veka hlavy valcov, určené pre vozidlá s motormi 1.9TDI 66kW/81kW (AGR, ALH, AHF, ASV)
http://www.skoda-diely.sk/eshop/028129101e-ventil-regulatora-tlaku.html
V linku dolu na pravej malej fotografii, kliknutím sa zväčší.

Tá malá hadička ktorá k tomu ide je vzduchová hadica ventilu regulátora tlaku, určené pre vozidlá s motormi 1.9TDI 66kW / 81kW (AGR, AHF), do čísla karosérie 1U-X-228 000
http://www.skoda-diely.sk/eshop/038103493a-hadica-regulatora-tlaku.html
Objednať diely si môžeš z uvedených linkov, alebo podľa svojich možností aj v autorizovaných predajniach vozidiel s predajom náhradných dielov.
Gumená hadička sa roztrhla vplyvom starnutia materiálu s prispením vyšších teplôt v motorovom priestore a olejovými výparmi, ktoré cez hadičku prúdia.
sosak
20.05.16,16:19
Presne si to @misoft napísal a stotožňujem sa s komentárom.
vlado 33
20.05.16,17:31
Odvetrávanie z krytu hlavy valcov.

Mylná info, nie odvetrávanie iba hlavy válcov, odvetrávanie dutej častí kľukového uloženia. Vyvedené do sania je to preto, aby motor pohltil čím skôr predhriatý vzduch, lepšie pracuje najme v zime. Každý motor to má, je jedno či je to benzín alebo nafta.
misoft
20.05.16,18:26
Nie mylná je moja - tvoja je mylná - pozri si príspevok sosaka.....
Keďže je to uzavretý priestor nad hlavami valcov, môže len odvetrávať, vzduch tam predsa priamo nevstupuje.
vlado 33
20.05.16,18:53
Ako ti na to odpovedať...........nemusíš ma učiť. Cez tento otvor vo víku ventilov sa odvetráva celá kľuková skriňa. Čo píše sosak, ma nezaujíma.
vlado 33
20.05.16,19:23
Ešte doplním, podľa teba, keď je utesnená hlava motora medzi ventilmi a kľukovou skriňou, kde odteká ten olej čo maže ventily, ventilové rozvody? HA? Nie náhodou do olejovej vane??????
misoft
21.05.16,14:31
Preboha - čo sem pletieš olej. Cez tú hadicu predsa neodsáva olej. A pokiaľ by si riadne čítal - je tam regulátor - t.z. pri vyšších obrátkach motora olejové čerpadlo tlačí viac oleja a teda stlačí viac vzduch nad hlavami. Pokiaľ by sa neodvetrávalo, stalo by sa, že tlak vzduchu by nedovolil v plnom rozsahu vytlačiť olej z kartera hore (a potom by bolo nedostatočné mazanie). Preto sa odvetrá cez regulátor prebytočný tlak vzduchu (a teda i objem) na vstup do turba. Ak klesnú otáčky, čerpadlo tlačí menej a logicky by potom hore vznikol podtlak a preto cez regulátor sa tlak vzduchu vyrovná s vonkajškom (pustí nad hlavy).
vlado 33
22.05.16,13:27
misoft, nemal by si sa pliesť do vecí ktorým nerozumieš, vysvetlím ti to polopatisticky. Motor ma tri tlakové časti, spaľovaciu, mazaciu, chladiacu. O tej ktorej sa bavíme je klasická +- atmosférická. To znamená, že ten vývod slúži na vyrovnávanie atmosférického tlaku v celej skrini motora. A či sa to nazýva odvetrávanie hlavy valcov je jedno, je to chybný názov. Preboha, čo chceš odvetrávať na hlave valcov. A teraz si predstav ten prievan pod valcami pri 3000 ot., k tomu pripočítaj netesnosti. Cez tú hadičku odchádzajú, prichádzajú nerovnosti v atmosférickom tlaku. Keď je pretlak, znamená, že je netesnosť v spaľovacej časti ( ľudovo povedané, motor dýcha) inak, každý motor dýcha, nemal by na modro. Ten olej som spomenul zámerne. Z tlakovej časti po premazaní vačkovej hriadele, ventilov, vahadiel (pokiaľ sú), odteká späť do olejovej vane. To znamená, že hlava motora je utesnená spaľovacou, mazacou a chladiacou častou, olejový prepad je prepojený zo so skriňou. Turbo a mazanie motora tu nemá čo robiť, je to na inú tému.