EKO-HAUS
20.05.16,12:24
Dobrý deň, môžem uzatvoriť dohodu o vykonaní práce s pravidelným príjmom aj na obdobie jeden mesiac (napr. od 1.6.-30.6.), alebo to musí byť v tomto prípade dohoda s nepravidelným príjmom? Ďakujem
ivka70
20.05.16,10:27
Tak opravujem, asi nemozes, podla komentarov ......
cinky16
20.05.16,10:36
no my sme mali prave kontrolu zo SP a povedali, že ak ide o obdobie 1 mesiac, tak ide o nepravidelný príjem
karka
20.05.16,10:38
Určite?? Mne to sociálna poisťovňa opravila, že to musí byť nepravidelný...
EKO-HAUS
20.05.16,11:04
no píšem to preto, lebo doteraz som sa tým nestretla a teraz po troch rokoch mi napísali, že to mám opraviť a keď som sa pýtala podľa akého zákona, tak mi povedali že majú takúto vnútornú smernicu : Rozlišovanie príjmu na pravidelný mesačný a nepravidelný príjem na účely sociálneho poistenia je potrebné stanoviť už pri uzatváraní dohody, pretože zadefinovanie postavenia zamestnanca v zmysle zákona o sociálnom poistení predpokladá poznanie práva na pravidelný mesačný príjem, resp. práva na nepravidelný príjem.

Príjem, ktorý nie je zamestnávateľom zúčtovaný na základe mesačnej pravidelnosti a v dohode je určená iná ako mesačná splatnosť odmeny, sa považuje za nepravidelný príjem. Nepravidelný príjem na účely sociálneho poistenia je teda príjem, ktorý nie je pravidelným mesačným príjmom. Ak je dohoda o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru uzatvorená na obdobie kratšie ako jeden kalendárny mesiac, resp. na obdobie v trvaní iba jedného kalendárneho mesiaca, považuje sa táto dohoda na účely sociálneho poistenia tiež za dohodu s nepravidelným príjmom, pretože príjem z tejto dohody nie je v takomto prípade zúčtovaný s mesačnou pravidelnosťou.

Ak bude z dohody vyplývať, že dohodár má z tejto dohody právo na pravidelnú mesačnú odmenu, t. j. zamestnávateľ mu zúčtuje príjem pravidelne mesačne, ide o pravidelný mesačný príjem (v tomto prípade nie je rozhodujúce, či dohodár bude v období trvania dohody vykonávať v príslušnom kalendárnom mesiaci prácu 4 dni v mesiaci, alebo napr. 20 dní v mesiaci, alebo neodpracuje ani hodinu v mesiaci). To znamená, že pravidelný mesačný príjem je príjem, na ktorý má dohodár z právneho vzťahu založeného dohodou právo, a ktorý zamestnávateľ zamestnancovi zúčtováva pravidelne raz za jeden mesiac.

Napríklad dohoda je uzatvorená na obdobie šiestich mesiacov s právom na pravidelný mesačný príjem podľa odpracovaných hodín v mesiaci. Podľa tejto dohody dohodár odpracuje pre zamestnávateľa určité činnosti podľa potreby zamestnávateľa. Za odpracovanú činnosť za príslušný kalendárny mesiac mu zamestnávateľ zúčtuje prislúchajúcu odmenu pravidelne mesačne. Za mesiac, v ktorom dohodár však nepracoval vôbec, pretože nebola potreba zo strany zamestnávateľa, má dohodár tiež právo na pravidelnú mesačnú odmenu, ale v sume 0 EUR. Stále ide o dohodára s pravidelným mesačným príjmom.
EKO-HAUS
20.05.16,11:06
ďakujem
cinky16
20.05.16,11:08
no mne to takto tiez vysvetlili na SP, tak ako píšete, čiže v tomto pripade nepravidelny prijem...
kn-alka
20.05.16,11:13
a čo ak príjmem dohodára na pravidelný príjem, lebo sme sa dohodli napr. na polrok a on ešte v tom mesiaci "dá výpoveď" - to mám prehlasovať prihlášku, lebo zamestnanec predčasne ukončil dohodu?

fakt postavené na hlavu.
karka
23.05.16,08:51
V tom prípade to môže byt ako pravidelný, ale v dohode musí byť určené, že dohoda sa uzatvára na viac ako jeden mesiac.
kn-alka
23.05.16,09:01
veď to aj tak robím, ale teta v SP nevidí moju dohodu, v ktorej je uvedené, že pôvodne bola na dlhšiu dobu, ona vidí len že dohodár bol zamestnaný v priebehu mesiaca a hovoria si len svoje
Pepa
23.05.16,12:33
A čo si hovoria? Ak je v systéme SP poistný vzťah dohodára v trvaní jeden kalendárny mesiac a menej, javí sa to ako nepravidelný príjem. Nepravidelný príjem nezakladá účasť na nemocenskom poistní a poistení v nezamestnanosti. V prípade, ak si poistenec uplatňuje nárok na niektorú z dávok nemocenského poistenia alebo podpory v nezamestnanosti, musia túto skutočnosť preveriť - tzn. či sa jedná o taký alebo onaký príjem. Treba predložiť dávkovým oddeleniam uzatvorenú dohodu a vec je vyriešená. Tety v SP si zákon o sociálnom poistení nevymysleli, iba podľa neho postupujú.
karka
24.05.16,09:15
Ja som dokladala zmluvu a teta na SP to uznala. Nemôžeš predsa pri uzatváraní dohody vedieť, že zamestnanec po pár dňoch odíde.....
mona-k
20.06.16,16:13
Pokiaľ zmeníte nepravidelný príjem na pravidelný, čo so zdravotkami a danou zo závislej činnosti. I tam budú zmeny. Tiež mi volala pani zo socialky a chce opraviť r.2013. Opravujete celé mzdy? Doplácate dan zo zavislej činnosti? Nové prehľady?